JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kada antibiotikai pridarys daugiau žalos nei naudos?

Kada antibiotikai pridarys daugiau žalos nei naudos?

Sveikatos specialistai teigia, kad dėl neatsakingo antibiotikų vartojimo atsparumas paskutinės kartos vaistams didėja, o tai reiškia, kad grėsmė neturėti efektyvių antibiotikų yra labai reali. Gali būti, kad šiandien sėkmingai gydomos užkrečiamosios ligos vėl gali tapti mirtinos, o nedideli sužalojimai – kelti pavojų gyvybei.

Lapkričio 18-ąją Lietuva kartu su visa Europa mini Europos supratimo apie antibiotikus dieną, o visame pasaulyje prasideda Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė, praneša naujienų agentūra ELTA. Lietuvos ir pasaulio ekspertai įspėja – antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimas ir plitimas kelia pavojų pacientų saugumui bei yra didelė ekonominė našta visoms pasaulio šalims. Esą būtent dėl to siekiama skatinti tinkamą antibiotikų vartojimą informuojant visuomenę ir primenant sveikatos priežiūros specialistams apie būtinybę antibiotikus vartoti racionaliai bei didėjančias bakterijų atsparumo antibiotikams keliamas grėsmes.

Remiantis praėjusių metų „Eurobarometro“ duomenimis, tik pusė Lietuvos gyventojų žino, kad antibiotikai neefektyvūs gydant peršalimą ir gripą (Europos vidurkis siekia 66 proc.). Į klausimą, ar antibiotikai naikina virusus, prieš trejus metus teisingai atsakė vos 34 proc. mūsų šalies gyventojų, o iki praėjusių metų jų dar sumažėjo iki 29 proc. (Europos vidurkis – 43 proc.). Tačiau gerai yra tai, kad nuo 2009 m. iki 2018 m. be recepto antibiotikus vartojančių gyventojų sumažėjo nuo 12 iki 8 proc., praneša ELTA.

Žmonės kviečiami laikytis pagrindinių racionalaus antibiotikų vartojimo principų: antibiotikus vartoti tik gydytojui paskyrus, suvartoti visą paskirtų antibiotikų kursą, niekada nesidalinti antibiotikais su kitais, nevartoti antibiotikų likučių. Taip pat, pasak specialistų, labai svarbu reguliariai plauti rankas, laikytis tinkamos maisto higienos, vengti artimo kontakto su sergančiuoju, skiepytis, nes visos šios priemonės trukdo plisti infekcijoms.

Mitai ir tiesa

Primename ir dar kartą apžvelgiame dažniausius mitus apie antibiotikų vartojimą.

Ir vaikai pripranta prie antibiotikų: tiesa

Jeigu antibiotikai vartojami dažnai, ypač be reikalo, bakterijos prie jų pripranta ir vaistai tampa neveiksmingi. Tuomet, kad mažylis pasveiktų, tenka skirti vis stipresnių. Tai blogai dar ir tuo, kad jie turi šalutinį poveikį – atsiranda viduriavimas, antibiotikai netoleruojami. Antibiotikams atsparios bakterijos sukelia ligas, kurios ilgiau gydomos. Antibiotikams atsparių bakterijų išplitimas yra pavojingas šeimai ir visuomenei.

Virusų negydo, bet bakterijas sunaikina: tiesa

Antibiotikai naikina tik bakterijas, todėl jie skiriami jų sukeltoms ligoms gydyti. Dažniausiai jais gydomas viduriniosios ausies uždegimas, ūminis bakterinis tonzilitas, šlapimo takų užkrečiamosios ligos, sinusitas, kitos bakterinės ligos.

Antibiotikai neveikia dažnai peršalimo ligas sukeliančių virusų. Tačiau neretai sunku nuspręsti, ar ligą sukėlė bakterijos, ar virusai. Todėl pasitaiko, kad antibiotikų skiriama be reikalo. Jei mažylis pasveiko be jų, vadinasi, ligos sukėlėjai buvo virusai. Antibiotikai, vos tik atsiradus peršalimo ligos požymiams, nei sutrumpina ligos trukmę, nei palengvina ją. Bakterijų sukeltos peršalimo ligų komplikacijos kartais atsiranda 4-5 ligos dieną.

Antibiotikų dozę galima sumažinti: mitas

Negalima mažinti ar didinti paskirtos antibiotikų dozės, taip pat nutraukti gydymo anksčiau. Per didelė dozė gali sukelti nepageidaujamą poveikį, o per maža dozė gali neduoti rezultato. Šiuo atveju sukurtumėte puikias sąlygas bakterijoms tapti atsparioms, o neišgydyta liga gali atsinaujinti, jos eiga gali būti sunkesnė.

Jei vos susirgęs gaus antibiotikų, vaikas pasveiks greičiau: mitas

Pirmiausia reikia pasikonsultuoti su gydytoju ir išsiaiškinti, ar iš tiesų antibiotikų reikia. Įvairios peršalimo ligos gali prasidėti tais pačiais požymiais, bet gydyti jas reikia skirtingai. Tik gydytojas gali spręsti, mažyliui reikia antibiotikų ar ne. Apskritai peršalusio vaiko negalima gydyti savarankiškai gausybe vaistų, nes vaiko organizmui juos sunku pasiimti, paskui išskirti daug cheminių medžiagų. Ligos trukmė dažniausiai priklauso nuo mažylio organizmo atsparumo. Tuo pačiu metu negirdykite vaikui įvairių skirtingų vaistų, pavyzdžiui, nuo temperatūros ir antibiotikų, palaukite bent 30 minučių.

Antibiotikus geriausia duoti tuo pačiu metu: tiesa

Daugelis antibiotikų yra veiksmingiausi, jeigu geriami tuo pačiu metu. Vaistus girdykite tik taip, kaip skyrė gydytojas, ne rečiau ir ne dažniau. Labai svarbu, kad antibiotikai būtų duodami tomis pačiomis valandomis.

Antibiotikų galima nebeduoti, kai tik mažylis pasijunta geriau: mitas

Labai dažnai pradėjus vartoti antibiotikus mažylio sveikata iškart pagerėja. Tačiau tuo metu nutraukti antibiotikus yra didžiulė klaida. Pradėjus vartoti, jie naikina silpnesnes bakterijas ir vaikas pasijunta geriau. Tačiau dalis bakterijų išlieka gyvos, toliau dauginasi ir kenkia organizmui. Todėl antibiotikus būtina vartoti tiek laiko, kiek skyrė gydytojas, net jeigu mažylis atrodo visiškai sveikas. Per kiek laiko vaikas pasveiksta, priklauso nuo to, ar sunki liga. Pavyzdžiui, bakteriniam tonzilitui gydyti antibiotikai skiriami dažniausiai 10 dienų. Jeigu ligą sukėlė virusai, antibiotikai bus neefektyvūs ir gydymas jais ligos trukmei jokios įtakos neturės. Per kiek laiko vaikas, susirgęs peršalimo liga, pasveiks, priklauso ir nuo organizmo gebėjimo kovoti su ligos sukėlėjais, nepaisant, ar tai bakterijos, ar virusai.

Jei liko, antibiotikų galima vaikui duoti ir kitą kartą, kai suserga: mitas

Net ir tą pačią ligą gali sukelti įvairios bakterijos. Tarkim, tą patį uždegimą gali sukelti streptokokas, meningokokas ar mikoplazma, taigi, ir antibiotikų prireiks skirtingų rūšių.

Antibiotikai numuša aukštą temperatūrą: ir tiesa, ir mitas

Jeigu antibiotikai yra skirti atitinkami bakterinei ligai gydyti, kuria sergant mažylis smarkiai karščiuoja, temperatūra, be abejo, nukrinta. Tačiau antibiotikai skirti ne temperatūrai sumažinti, jais gydomas bakterinis užkratas. Nors bakterine liga susirgęs mažylis dažniau sukarščiuoja, temperatūra dar nerodo, kad ligą tikrai sukėlė bakterijos. Paprastai tai išduoda vaiko savijauta. Jeigu jis guvus, žaidžia, bendrauja, nėra mieguistas, o jo savijauta pablogėja tik pradėjus kilti temperatūrai, antibiotikų nereikia. Sergančio bakterijų sukelta liga mažylio ne tik pablogėja savijauta, bet jis yra išblyškęs, nori pagulėti (tai mažiesiems nebūdinga), yra vangus, nenori žaisti, gerti ir valgyti. Esant tokiems požymiams būtina kreiptis į gydytoją.

Antibiotikus geriausia suduoti po valgio: ir tiesa, ir mitas

Kada jų duoti, priklauso nuo rūšies. Vienus organizmas geriau pasiima, kai duodami prieš valgį, kitus – po valgio, o tretiems valgis neturi jokios įtakos. Jeigu gydytojas, skyręs antibiotikų, nepaaiškino, kaip vartoti, paskaitykite instrukciją ar pasiteiraukite vaistinėje.

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI