Po gimdymo, ypač, jei tai pirmas vaikelis, pirmaisiais mėnesiais nelengva išlikti ramiai ir racionaliai. Tačiau pabandyti verta. Siūlome keletą patarimų, kurie padės išlikti ramioms ir lengviau apsiprasti su naujomis mamos pareigomis.
Neskubėkite, viskam reikia laiko
Vos spėjote parvažiuoti iš ligoninės, kai ima plūsti giminės, draugai ir bendradarbiai. Sveikina tėvus, smalsiai apžiūrinėja naujagimį. Atrodo, tai natūralu. Bet… Šeimai reikia apsiprasti su vaikučiu, o ir mažylis turi prisitaikyti prie naujos aplinkos. Tam reikia laiko, ramybės. Motiniška intuicija tarsi kyla iš sielos gelmių, bet kad į ją įsiklausytum, reikia tylos ir nebūti pervargusiai.
Patarimas
Mokėkite pasakyti NE, jei nenorite gimdymo namuose matyti lankytojų, mokėkite pasakyti NE, jei į svečius jau pirmą savaitę prašosi būriai žmonių.
Pasistenkite nepervargti
Gerai, jei gimus vaikui tėtis pasiima tėvystės atostogų ir padeda žmonai: pasirūpina vyresniuoju vaikučiu, išplauna lėkštes ar nuperka naujagimiui sauskelnių. Jei tėtis negali, tai galėtų būti kitas artimas žmogus. Sulaukusi pagalbos mama nesijaus pervargusi, galės šiek tiek laiko skirti ir sau, o gerą mamos nuotaiką iškart pajus ir mažylis.
Patarimas
Nesidrovėkite pirmosiomis savaitėmis paprašyti artimųjų pagalbos. Aptarkite su vyru tėvystės atostogų galimybės. Jei įmanoma, prašykite savo mamos, sesės ar draugės pagalbos. Nesijauskite negerai, atvirkščiai, daug žmonių šiomis dienomis iš tiesų nori jums pagelbėti, tačiau ne visada išdrįsta tai pasakyti garsiai.
Keičiasi nuotaikos
Čia juokiesi – čia verki. Čia giedra – čia apsiniaukė. Tokias nuotaikų kaitas po gimdymo patiria maždaug kas antra moteris. Ir tai nieko keista. Moteriai prasidėjo naujas gyvenimo etapas, hormonai po gimdymo keičiasi. Dvasinei pusiausvyrai atgauti reikia laiko ir aplink esančių žmonių paramos.
Patarimas
Jei norisi verkti – verkite, jei norisi garsiai džiaugtis – džiaukitės. Išsakykite susikaupusius jausmus šalia esančiam žmogui – vyrui, mamai, draugei. Galite rašyti dienoraštį.
Turėkite sąrašą pagalbos telefonų
Mažylis ir vėl verkia, o naktimis prabunda dešimt kartų – visai ne taip, kaip parašyta knygose apie vaikų auginimą. Nepanikuokite, o iš anksto pasirūpinkite telefono numeriais, kuriais galėtumėte pasitarti ar išsikviesti pagalbą į namus. Neretai mamos vengia skambinti gydytojui, jų nuomone, nesvarbiu klausimu – galbūt tokiu atveju padėtų kitų mamų, išgyvenusių tą patį, patarimai. Nesijauskite kalta, kad ko nors neišmanote, mamomis tampama, o ne gimstama.
Patarimas
Jei lankėte nėštumo ar žindymo kursus, pasiteiraukite konsultantų telefonų – paprastai jie sutinka atsakyti į mamoms rūpimus klausimus. Pasirinkę gydytoją savo vaikeliui taip pat paklauskite jo, kada ir kokiais atvejais galite jam paskambinti pasitarti. Egzistuoja ir žindymo pagalba telefonu, mamų konsultančių kontaktai skelbiami internete. Pagaliau atsiverskite užrašų knygutę ir skambinkite tai draugei/pažįstamai, kuri neseniai tapo mama. Gali būti, kad ir ji susidūrė su panašiu klausimu ir dabar jau žino atsakymą.
Atvirumas su vyru
Pasikalbėkite su vyru apie pasikeitusį gyvenimą. Geriausia tai padaryti dar prieš gimstant vaikeliui, bet ne vėlu ir paskui. Kokios paramos laukiate iš savo vyro gimus vaikučiui? Ko jis nori iš jūsų? Kas bus, kai jūsų ar jo nuotaika bus bloga, o reiks pasirūpinti zirziančiu mažyliu? Pasitaiko, kad moteris tikisi gimsiančiu vaikučiu sutvirtinti klibančius poros santykius. Atsieit gims vaikas ir duos ką nors šeimai – meilės, pilnatvės… Tačiau gimsta vaikas ir jam reikia duoti.
Patarimas
Aptarkite ir finansinius klausimus – kokios bus jūsų pajamos, kol auginsite vaiką, kada planuojate grįžti į darbą ir kas tada prižiūrės jūsų mažylį. Pakalbėkite ir apie intymumą – kada planuosite atnaujinti lytinius santykius. Atvirumas – gerų santykių pamatas.
Perdegimo sindromas
Būna, kad moteris įsijaučia į savo, vienintelės, kuri gali pasirūpinti vaiku, vaidmenį ir paaukoja kitus savo ryšius – profesinius, draugystes. Sėdėdama namie išsisemia, nori dirbti, bet nedrįsta, nes mano, kad tada nebus gera mama. Paklausit, ar įmanoma surasti tą aukso viduriuką? Taip! Jei mama neaugs kaip asmenybė, bus nuolat pervargusi ir „tuščia”, ką galės pasiūlyti savo augančiam vaikui?
Patarimas
Gyvenkite savo, o ne kitų gyvenimą. Klausykite savo širdies balso! Na, ir kas, kad kai kurios moterys jau pirmą mėnesį po gimdymo sėkmingai grįžta prie karjeros. Jei jums tai nepriimtina, tai ir nereikia. Norite nuo pat gimimo derinti vaiko auginimą su profesinėmis galimybėmis? Išbandykite ir šį modelį. Kiekvienas žmogus turi tik jam skirtą užduotį gyvenime ir kai ją įvykdo, jaučia pilnatvę. Paklauskite savęs atvirai, ko jums labiausiai trūksta šią akimirką ir ką jūs galėtumėte dėl to padaryti? Problemos pradedamos spręsti jau tada, kai įvardijamos garsiai.