Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kokie požymiai išduoda

Kokie požymiai išduoda, kad naujagimis yra pernešiotas

Gimdymo data atėjo ir praėjo, o vaikas nė nemano gimti. Ar pavojinga kūdikį pernešioti? Kokie požymiai rodo, kad jis yra pernešiotas? Kodėl vis dėlto svarbu pagimdyti laiku?

Pernešioto naujagimio požymiai

Užsitęsusiu vadinamas toks nėštumas, kuris trunka ilgiau nei 42 savaites. Dažnai tokių kūdikį odelė atrodo neelastinga, nes nėštumo metu pradeda trikti vaiko mityba, jis nebegauna pakankamai medžiagų ir deguonies per placentą. Tada placenta neatlieka savo funkcijų ir tai gydytojai mato apžiūrėdami gimusį naujagimį. Jeigu pernešiojimo požymiai yra nedideli, gali matytis, kad naujagimio oda nelabai elastinga, gali būti užaugę labai ilgi nagai, išmirkę delniukai, padukai. Pernešiotas naujagimis neretai atrodo kaip mažas senas žmogutis, jis žiūri atmerktomis akytėmis, jo kakta raukšlėta. O nepernešiotas naujagimis atrodo putliau, būna užsimerkęs. Anksčiau tokių smarkiai pernešiotų kūdikių gydytojai matydavo dažniau, dabar, kai nėštumo diagnostika tikrai gera, kūdikis stebimas ultragarsu, didelio pernešiojimo atvejų pasitaiko rečiau. Kas kita, jei pati moteris laiku nesikreipia į gydytoją.

Pernešioto vaikelio gimdymas

Tam, kad pernešiotas kūdikis išvystų pasaulį, dažniau reikalingas cezario pjūvis ar pagalbiniai įrankiai gimdant natūraliai. Kodėl? Todėl, kad dažniausiai neišsivysto normali gimdymo eiga, laiku nesusiformuoja gimdymo procesas ir moteris dažniausiai sunkiai gimdo. Be to, vaikelio kaulai jau būna daug kietesni. Todėl ir kūdikiui, ir mamai gimdymas būna sunkesnis, galimos didesnės traumos. Gydytojai įvertina, kokio dydžio kūdikio galva, kokio dydžio vaikas, kokie mamos gimdymo takai. Jeigu rizika, kad mažylis gims sužeistas, yra didelė, dažnai medikai pasirenka cezario pjūvio operaciją kaip saugesnį gimdymo būdą.

Pernešiotas naujagimis po gimdymo

Tolimesnė priežiūra po gimdymo priklauso nuo naujagimio būklės. Jeigu nėštumas ilgai užsitęsia, gali gimti pridusęs kūdikis. Atlikę tyrimus medikai mato, kokia jo sveikata. Jeigu sutrikusi kraujotaka, kvėpavimas, yra neurologinių bėdų, stipriai pernešiotas naujagimis stebimas intensyviosios terapijos palatoje. Jeigu pažeidimai nėra dideli, vaikas gali būti sveikas. Gydytojas, stebintis pernešioto kūdikio būklę, mato, ar jis turi kokių nors laikinų neurologinių pokyčių, ar jų nėra. Pavyzdžiui, kūdikis gali būti dirglesnis dėl to, kad jam trūko deguonies. Po gimdymo visų kūdikių (pernešiotų irgi) būklė stebima pagal šiuos požymius: kaip kūdikis atrodo, kaip kvėpuoja, kaip žinda, kaip priauga svorio, kaip šlapinasi ir tuštinasi.

Mano išsaugoti straipsniai