Prisipildžiusios pirmojo pieno krūtys neretai sukietėja ir patinsta. Jų padidėjimas, patinimas ir sukietėjimas rodo, jog sutriko pieno gamybos ir iščiulpimo pusiausvyra.
Sukietėjusios, patinusios krūtys tampa kietos, karštos, skausmingos, o spenelis suplokštėja. Todėl mažylis nebesugeba apžioti pigmentinio laukelio, t. y. čiulpdamas iš po jo išspausti pieno ir taip ištuštinti krūties.
Mažylis čiulpia tik spenelį – dėl to šis gali sutrūkinėti, skaudėti. Tai lyg užburtas ratas, nes čiulpimu stimuliuojamas pieno susidarymas, bet ne šalinimas. Krūties patinimas užspaudžia pieno rezervuarą po pigmentiniu laukeliu, todėl pienas sunkiau nuteka. Nors mažylis ir bando žįsti, lieka alkanas, nes pienas neteka. Dėl to krūtys kietėja ir tinsta, sutrinka motinos savijauta, gali pakilti temperatūra.
Pieno sąvokos gali atsirasti ir vėliau, jei dėl kokių nors priežasčių mažylis žindomas netaisyklingai, rečiau, nei jis nori, nežindomas naktį ir pan.
Pieno sąstovio išvengsite, jei:
· Nuo pat gimimo būsite kartu su naujagimiu ir žindysite, kai tik jis norės;
· Prieš pradėdama žindyti stimuliuosite pieno tekėjimo refleksą;
· Žindysite kūdikį kuo dažniau ir neduosite jam čiulptuko;
· Žindydama masažuokite krūtis judesiais žemyn spenelio link;
· Tinkamai paduosite krūtį ir stebėsite, kad mažylis tinkamai ją čiulptų;
· Kai pigmentinis laukelis aplink spenelį yra kietas, standus, 10 min. prieš žindymą išsimaudysite po šiltu dušu arba palaikysite krūtį dubenėlyje su šiltu vandeniu;
· Prieš žindymą nusitrauksite truputį pieno;
· Pajutusi, kad krūtis tinsta, uždėsite šaltą kompresą;
· Nenutrauksite žindymo;
· Pažindžiusi jaučiate, kad krūtis vis dar „sunkoka“, nutrauksite likusį pieną, kad ji taptų minkšta.
Jei pieno sąstovio skubiai nešalinsite, kilus infekcijai gali prasidėti krūties uždegimas (mastitas).