JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Ar ribodami vaikui technologijų naudojimą nepakenksim jam: psichologės komentaras

Ar ribodami vaikui technologijų naudojimą nepakenksim jam: psichologės komentaras

Specialistai nuolat perspėja, kad besaikis buvimas prie ekranų ir technologijų naudojimas turi neigiamos įtakos vaiko raidai bei sveikatai. Psichologai teikia labai aiškias rekomendacijas, kiek laiko būti prie išmaniųjų ekranų rekomenduojama skirtingo amžiaus vaikams. Tačiau tėvai neretai suabejoja tuo – ar nesijaus mano vaikas balta varna, jei, pavyzdžiui, aš ribosiu, o jo klasiokai technologijoms naudosis neribotai? Kaip atsilaikyti prieš vaiko spaudimą ir prašymą leisti pažaisti telefonu, planšete ar kompiuteriu?

Skaitytoja klausia:

„Rašau laišką dėl savo 8-metės dukrytės. Vis pritrūkstu išminties, kaip paaiškinti vaikui, kad ne jos amžiaus grupei skirti žaidimai bei programėlės gali jai pakenkti. Paprastai aš tiesiog pasakau, kad neleidžiu, bet tada seka argumentų ir klausimų lavina KODĖL? „Kodėl kitiems leidžia, kodėl Nikolė žaidžia, o aš negaliu? Kodėl? Mama, leisk, prašau“. Kaip paaiškinti tokio amžiaus vaikui, kad ribos naudojant technologijas turi būti, ar nesijaus jis kitoks, jei kiti naudosis kiek norintys, o jis – mažiau?“.

Atsako VšĮ Psichologinės sveikatos centro psichologė Kristina Valkauskienė.

Džiugu, kad pasidalinote rūpimu klausimu. Jūsų iškelta tema šiais laikais, kai informacinės technologijos tampa neatsiejama žmonių gyvenimo dalis, labai aktuali daugumai tėvų. Natūralus yra Jūsų dukters noras pritapti prie bendraamžių naudojant tas pačias programėles bei žaidžiant tuos pačius žaidimus. Taip pat suprantama, kad dukrai užsiimant šia mėgstama veikla nerimaujate dėl jai gresiančių pavojų internete.

Tai, kad domitės, ką Jūsų mergaitė veikia internete, yra labai pagirtina. Tokio amžiaus vaikai dar negeba atsirinkti, kas yra teisinga, kas ne, todėl leidžiant naudotis išmaniaisiais prietaisais svarbu sutarti, kad stebėsite, kas veikiama internete, kokios programėlės naudojamos. Pamačius, kad vaikas daro kažką, kas gali kelti jam pavojų, būtina reaguoti. Kaip suprantu, būtent taip ir darote, nes neleidžiate naudotis ne jos amžiaus grupei skirtomis programomis. 

Kalbantis su vaiku KODĖL to ar ano negalima, tiesiog pasakokite vaikui, ką žinote apie tai pati, pavyzdžiui, tarp įvairių socialiniais tinklais besinaudojančiųjų yra ir nedraugiškų ar net pavojingų žmonių, kurie siekia išvilioti iš vaikų tam tikrą informaciją ar kitaip pakenkti. Kalbėkitės, kad niekada negalime žinoti, su kuo iš tiesų šiuo metu susirašinėjame.

Papasakokite ir tai, kad žaidimai gali labai stipriai įtraukti, o tada atsiranda kitų sunkumų: mokymosi, bendravimo, miego. Kadangi neparašėte konkrečiai, ką nori veikti internete Jūsų mergaitė, sunku įvardinti tiksliai, kokie pavojai yra susiję su jos siekiama veikla. Jei abejojate, kuo jos naudojamos programos gali būti pavojingos, paieškokite informacijos ir kalbėkite su ja atvirai. Mūsų, mamų, tikslas juk nėra vaikus atbaidyti nuo informacinių technologijų, tad kalbantis apie ekranus jokiu būdu nereikia vaikų gąsdinti, o tiesiog supažindinti, padėti jiems pamatyti kitą viso to pusę. Kantriai kartokite dukrai ir tai, kad ja pasitikite, tačiau Jums labai neramu, nes ši programėlė/žaidimas tokio amžiaus vaikams gali kelti pavojų (įvardinkite konkrečiai), kuris galbūt ir nepareiškia staiga, bet gali atsirasti ilgainiui. Norint viso to išvengti, svarbu laikytis naudojimosi taisyklių, viena jų – amžiaus riba.

Suprantama, kad Jūsų dukrai ribojimai nepatiks, galite sulaukti maišto. Vaikai visuomet išbando suaugusiųjų nustatytas ribas, todėl labai svarbu, kad patys tėvai jų nuosekliai laikytųsi, neabejotų savo sprendimo teisingumu. Jei leisite atsisiųsti tik vieną vyresniesiems skirtą programėlę ar tik kelias dienas su drauge pažaisti vieną ar kitą žaidimą, kuris, manote, nėra itin saugus, dukra supras, kad išmaniųjų įrenginių naudojimosi taisyklių laikytis nėra taip svarbu ir nuolat kovos su Jumis, bandydama nustatytas ribas išplėsti.  

Gali būti, kad Jūsų dukra dėl tokių ribojimų jausis kitokia, nepritampanti prie bendraamžių. Būkite tomis akimirkomis drauge su vaiku, kalbėkite, kad Jūs suprantate jos jausmus, tačiau kiekviena šeima turi SAVO vertybes, SAVO taisykles. Jei pokalbis ir vėl baigtųsi „Mama, kodėl?“, skirkite vėl laiko atsakymams į dukters klausimus. Labai svarbu, kad atsakymas nebūtų: „Nes aš taip noriu”. Kai paaiškinsite, kad taisyklės skirtos dukrą apsaugoti, mergaitei jas priimti bus lengviau. 

Taigi, miela mama, Jūs einate teisingu keliu. Tereikia daugiau ryžto bei atvirų, nuoširdžių pokalbių su dukra. Linkiu Jums sėkmės ir kantrybės.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama” dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.