Ankstesniuose interviu su gydytoja odontologe Dovile Žemgulyte esame aptarę, kokią dantų pastą bei šepetėlį geriausia rinktis vaikų dantų valymui bei išklausėme patarimų apie skausmingą mažylių dantukų dygimą. Šį kartą su gydytoja aptariame vaikų dantukų gydymą: koks jis būna, ir kaip tinkamai paruošti vaiką vizitui pas odontologą.
Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, Kokia dantų pasta yra geriausia?
Visa tiesa apie dantų dygimą
Ar yra žinoma, kiek įtakos dantų būklei turi jų priežiūra, o kiek – genetika?
Sudėtinga atsakyti į tokį klausimą. Viena vertus, egzistuoja kelios hipotezės apie paties dantų ėduonies atsiradimą, kita vertus mokslininkų nuomonės nėra vienareikšmės, kai kalbama apie įtaką ėduonies vystymuisi. Iš esmės, tinkama dantų priežiūra daugeliu atvejų gali padėti kontroliuoti ėduonį kaip infekcinę ligą.
Ar tėvai gali patys pastebėti, kad vaiko dantukuose „apsigyveno” ėduonis? Kokie jo požymiai?
Tėvai turėtų stebėti savo vaiko dantų būklę. Pirmieji ankstyvo ėduonies požymiai dažniausiai yra baltos dėmės priekiniuose pieniniuose dantyse ties dantenų linija. Vėliau, procesui progresuojant, stebimos šviesios pilkos, gelsvos ir šviesiai rudos spalvos dėmės, kai kur yra juosiamojo tipo ėduonies ertmių. Vagelės minkštos, jas atvėrus nustatoma gili kariozinė ertmė. Dažnai atsiranda pulpitai, periodontitai, kurie nesukelia ryškaus skausmo pojūčių. Iš esmės, tėveliai turėtų žinoti, kad, jei nesimato “skylutės”, tai dar nereiškia, jog vaikas neserga dantų ėduonimi. Bet kokiu atveju, vaikui sulaukus vienerių metų ir išdygus keliems dantukams, jis jau turėtų būti apsilankęs pas odontologą.
Ar reikia vaikams taisyti sugedusį pieninį dantuką? O gal neverta, juk vis tiek iškris?
Vaikams reikia gydyti sugedusį dantuką dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, sugedęs ir negydomas dantis yra potencialus infekcijos šaltinis, o per burnos ertmę infekcija gali pasiekti ir kitus organus. Taip pat esant chroniškam uždegimui, galima pažeisti nuolatinio danties užuomazgą. Anksti netekus pieninių dantų rizikuojama, kad vaikas vėliau turės sąkandžio anomalijų. Be to, netekus daug pieninių dantų ankstyvame amžiuje, vaikučiui sunku valgyti, vaikas nenori ir negali pilnavertiškai šypsotis.
Ar ikimokyklinio amžiaus vaikams dantukai taisomi su nuskausminimu?
Vietinis nuskausminimas yra rekomenduojamas tokiems vaikams, jei nėra jokių kontraindikacijų. Nepašalinus skausmo galima atlikti tam tikras neskausmingas procedūras, pavyzdžiui, profilaktiką, nedidelių ertmių preparavimą, plombavimą. Kaip kontraindikaciją vietiniam nuskausminimui galima išskirti labai mažą vaiko amžių (iki 2-2,5 metų). Nenorinčiam su gydytoju bendradarbiauti vaikui taip pat nerekomenduotina atlikti nuskausminimą.
Kiek maždaug užtrunka vieno dantuko taisymas vaikui?
Atsakyti konkrečiai yra sudėtinga, nes gydymas priklauso paties vaiko ir nuo danties pažeidimo. Iš principo, yra stengiamasi gydymą atlikti per trumpą laiką, kad vaikas nespėtų pavargti.
Kartais tenka girdėti apie vaikų dantų taisymą su sedacija, ar čia tas pats, ką liaudyje vadiname vaiko „užmigdymu”? apasakokite apie tai išsamiau.
Greičiausiai kalbėdami apie užmigdymą turite omenyje bendrinę (visišką) narkozę. Sąmoninga sedacija yra kitas būdas. Sedacija gali būti atliekama su geriamaisiais ir leidžiamaisiais vaistais, taip pat inhaliaciniu būdu. Sedacijos metodas dažniausiai taikomas vaikams, jaučiantiems baimę ar nerimą. Ypač mažiems vaikams sedacijos metu (geriant benzodiazepinus) gali pasireikšti paradoksinė reakcija – padidėjęs aktyvumas. Bet kokiu atveju, apie sedacijos ar bendrinės nejautros poreikį ir tinkamumą kiekvienu atveju reiktų individualiai konsultuotis su savo gydytoju odontologu.
Vaikams kartais pasiūloma išsirinkti plombo spalvą: ar šiuo atveju spalva turi kokią reikšmę, ar ji tik dėl smagumo?
Vaikų odontologijoje yra naudojamos kelių tipų plombos. Vienos iš kompomerinių plombų gali būti spalvotos -vaikai gali išsirinkti spalvą. Tokio tipo plombos yra skirtos pieniniams dantims. Vis dėl to tokios plombos gali netikti kai kuriais atvejais – kai gilus ar komplikuotas ėduonis, kai taisomi priekiniai dantys ir kt. Reiktų pasiteirauti savo odontologo, ar tam tikru konkrečiu atveju yra galimybė įdėti spalvotą plombą.
Ką patartumėte tėvams, kaip paruošti vaiką vizitui pas odontologą, kai reikės taisyti dantuką? Kaip padaryti, kad vizitas apsieitų be ašarų?
Patarčiau tėveliams visų pirma atvesti vaiką pas odontologą profilaktiškai, kai dar nėra poreikio gydyti dantukus. Taip pat svarbu tėveliams formuoti teigiamą požiūrį į dantų gydymą. Negalima parodyti, kad patys tėvai bijo gydymo, nenori lankytis pas odontologą. Iš tiesų, labai daug kas priklauso nuo vaikučio charakterio ir auklėjimo.
Pirmiausia reiktų paprašyti tėvelių dėmesingumo – labai blogai, kai vaikučiai jau atvedami su skaudančiu dantuku, naktį nemiegoję. Kur kas geriau atvesti vaiką pasitikrinti profilaktiškai. Namie reiktų vaiką nuteikti, kad vizitas pas odontologą bus įdomus, kad lankytis svarbu, sveika. Vaikus labai veikia tėvų požiūris į gydymą – nereiktų vaikams rodyti, kad patys tėvai bijo gydymo, nenori lankytis pas odontologą. Nereikia vaikų gąsdinti odontologu ar gydytojais apskritai.
Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo “TAVO VAIKAS” prenumeratą.