Dantukų traumos pasitaiko neretai, ypač, aktyviems ir judriems berniukams. Kaip elgtis, jei taip nutiko jūsų atžalai?
Iš mums parašiusios mamos laiško:
„Vakar dienos įvykis kieme paskatino parašyti laišką Jums. Tai, ką papasakosiu, manau, tikrai aktualu ne vienai mamytei. Vakar kieme įvyko toks nutikimas: mes su sūneliu žaidėme daugiaaukščių namų kiemo smėlio dėžėje, kai išgirdau stiprų smūgį, vaiko riksmą, ir moters verksmą. Atsisukusi pamačiau prie sūpynių sukniubusį maždaug 3 metų berniuką, ir jo mamą.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Kodėl vaikui nereikalinga tobula mama?
Lietuviškų krikštynų mados: linas, gintarai ir angelo sparnai
Berniukas pastūmė sūpynes ir iš jų, sugrįžtančių atgal, gavo smūgį į veiduką. Smūgis nebuvo stiprus, bet jo užteko, kad būtų išmuštas priekinis dantukas. Vaikas verkia… Mamos rankos dreba, ji sutrikusi verkia, nežino ką daryti…
Patariau jai tučtuojau kišti dantuką už savo žando ir važiuoti į stomatologinę kliniką, bandyti įstatyti ir priauginti dantuką… Ji labai nenoriai paklausė manęs, netikėjo, kad tai įmanoma. Supratau, kad nebuvo niekur girdėjusi ar skaičiusi apie tai.
Baisu buvo tai, kad įvykis nutiko apie 19 val. vakaro. Ji, apvažiavusi pusę Kauno stomatologinių klinikų, rado jas jau nedirbančias. Kol praradusi viltį pati pabandė tą dantuką įdėti, nes nebuvo kas daryti.
Todėl ir rašau jums, gal galėsite pasidalinti šia istorija? Gal yra specialistų, kurie patartų, kaip elgtis mamoms tokiu atveju”.
Konsultuoja odontologijos klinikos „Skraidenta” gydytoja vaikų odontologė Geda Mažeikienė:
Kreiptis į gydytoją nedelsiant
Mamos aprašyta situacija gali pasitaikyti bet kada ir bet kur, todėl labai svarbu, kad tuo metu šalia esantys žmonės žinotų, kaip elgtis. Atsitikus tokiai nelaimei patarčiau kuo skubiau kreiptis į gydytoją odontologą. Jei tai atsitiko ne darbo metu – į budinčią įstaigą, tokios yra didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
Kaip transportuoti išmuštą dantuką
Kol pasieksite gydytoją, išmuštą dantį patariama laikyti fiziologiniame tirpale, piene arba, kaip šiuo atveju mama ir patarė – lydinčio asmens burnoje. Nemerkite danties į paprastą vandenį ir nelaikykite sausai.
Ar įmanoma priauginti išmuštą dantuką?
Paprastai tokiais atvejais gydytojas odontologas dantį įstato į buvusią vietą, tada uždedamas specialus prilaikantis įtvaras, atliekamas šaknies kanalo plombavimas. Danties būklė toliau atidžiai prižiūrima, keletą metų atliekant rentgeno nuotraukas.
Kartais padėti neįmanoma
Kuo greičiau pasieksite gydytoją odontologą, tuo didesnė sėkmingo danties tolimesnio gyvavimo tikimybė. Tačiau pasitaiko atvejų, kad netgi viską atlikus laiku danties šaknis pradeda “tirpti” ir danties netenkama.
Jei išmušamas ne nuolatinis, o pieninis dantukas
Tačiau jei vaikas traumos metu netenka pieninio danties (kaip ir atsitiko minėtu laiške atveju) danties “įstatymas į vietą” paprastai neatliekamas dėl galimo nuolatinių dantų užuomazgų pažeidimo – o tai gali atsitikti tiek pačios traumos metu, tiek bandant dantį atstatyti į vietą.
Taip pat negalima danties bandyti atstatyti patiems – visada būtina kreiptis į gydytoją odontologą.
Vaikams, kurie aktyviai sportuoja, patariama naudoti specialias apsaugines kapas, kurios padeda apsaugoti dantis traumų metu.
Tėvams būtina žinoti tai, kad atsitikus bet kokiai dantų traumai – net jei jums ji ir neatrodo labai grėsmingai – būtina kreiptis į gydytoją odontologą ir laikytis tolimesnių jo nurodymų.