Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
3 klausimai kineziterapeutei: ar jau vėluoja raida ir reikia pagalbos?

3 klausimai kineziterapeutei: ar jau vėluoja raida ir reikia pagalbos?

Kiekvieno vaiko raida individuali, tačiau kai mažylis nedaro kažko, apie ką rašoma vaiko raidos vadovėliuose, tėvai sunerimsta: laukti ar kreiptis pagalbos iškart?

Asmeninio albumo nuotr.

Į skaitytojų klausimus atsako kineziterapeutė, studijos „Sveikas judesys“ savininkė Toma Kreivėnaitė.

Mano mergytei vasario pirmomis dienomis bus 6 mėnesiai ir ji visiškai nenori vartytis nuo nugaros ant pilvo ir atvirkščiai. Ar reiktų sunerimti ir galbūt kreiptis į specialistus ? Nes bandant kažką daryti namuose, galiausiai viskas baigiasi ašaromis.

5-6 mėn. kūdikis koordinuotai verčiasi nuo nugaros ant pilvo ir tik po kiek laiko pradeda verstis nuo pilvo ant nugaros. Taip yra todėl, nes svorio centras didesnis ir jai reikia daugiau jėgų. Jei mažylė tingi, reikia skatinti ir stiprinti liemens raumenis, nuo to niekur nepabėgsite. Jei mergaitė labai verkia, pamėginkite tai daryti, kai ji yra soti bei pailsėjusi, ir tai darykite kiekvieną dieną panašiu metu, kad atsirastų režimas. Pamėginkite nukreipti dėmesį su muzika ar žaisliukais.

Ir vėlgi, kas yra ašaros? Ar tai tikros skausmo su pasikūkčiojimu, ar tiesiog zyzimas, bandymas pasakyti, kad man nepatinka? Jeigu tai pastarasis atvejis (greičiausiai, taip ir bus) – tiesiog nekreipkite dėmesio. O jei tai per sunku jums, kaip mamai, rekomenduoju kreiptis į specialistą.

Turiu 9 mėnesių ir 2 savaičių sūnelį. Jūsų anksčiau pasidalintame straipsnyje rašoma, kad kūdikis pradeda verstis 5-6 mėnesių, bet manasis pradėjo verstis 7-8 mėnesių. Tvirtai sėdėti išmoko 6 mėnesių. Iki šiol pats atsisėsti dar nemoka, taip pat jis neropoja, bet šliaužioja. Paėmus už rankyčių iš sėdimos padėties dažnai nori stotis, stovi gana tvarkingai, tačiau žingsniuoti pradėjo tik prieš kelias dienas ir tai labai nedrąsiai. Sakykite, ar išvardytuose atvejuose galima matyti vėluojančią raidą? Ar tiesiog reikia išlaukti iki ropojimo? Savarankiško atsisėdimo? Žingsniavimo?

Šie skaičiai labiau statistiniai, o berniukai neretai būna didesni tinginukai. Priklauso, ir nuo to, ar užsiimate su vaikučiu, mankštinate, skatinate, einate į baseiną ir pan. Taip pat didelės įtakos turi ir svoris – jei mažylio svoris yra ties viršutine riba, tuomet jis dar labiau tingi ir tai reiškia, kad gali viską atlikti 1-2 mėn. vėliau. Taigi, tai labai individualu.

Kad nuo 6 mėn. vaikas jau sėdi pats – puiku! Jei moka šliaužioti, tuomet pradėti ropoti gali 10-11 mėn. Iš jūsų klausimo suprantu, kad jo kojytės stiprios, tik reikėtų pamankštinti liemens raumenis. Tuomet savarankiškas atsisėdimas pajudėtų į priekį. Rekomenduočiau atlikti mankštas, sustiprinti raumenyną, kad mažylis jaustųsi tvirtesnis, stovėdamas jaustųsi saugesnis.

Mano dukrytei greitai bus 9 mėnesiai, ji neropoja ir nešliaužioja. Atsistojusi keturiomis, palinguoja pirmyn atgal ir gula ant pilvo arba verčiasi ant šono. Ir kojytes nuolat laiko aukštai sulenkusi, pavyzdžiui, kai jai keičiame sauskelnės ar perrengiame. Ar masažai padėtų išspręsti šią problemą?

Džiugu, kad ji jau bando stotis keturiomis, tai – ropojimo užuomazga. Nemačiusi mažylės, negaliu drąsiai teigti, bet gali reikėti pastiprinti viršutinę kūno dalį. Kalbant apie kojytes – reiktų įvertinti, kaip ji laiko kojytes vertikalioje padėtyje. Masažai gali padėti kojytėms (jei tonusas padidėjęs), bet be jų dar reikia ir mankštelių. Reikia stiprinti raumenis, kad mergaitė pradėtų ropoti ir vėliau drąsiai stotųsi.

Mano išsaugoti straipsniai