Turbūt kiekvienas iš mūsų žino, kad šie žodžiai ir šios frazės yra bevertės. Jos nepadeda, o kai kuriais atvejais netgi pridaro žalos. Tačiau šie žodžiai – parazitai ima ir išsprūsta iš burnos.
Kaip ten sako lietuvių liaudies patarlė? Žodis žvirbliu išskrenda, o jaučiu sugrįžta? Šis pasakymas kaip niekad taiklus, kai kalbame apie kai kurias frazes, nuolat sakomas vaikams. Taip, mes žinome, kad jos neišsprendžia problemų, tačiau kažkodėl vėl ir vėl sakome vaikams.
Pabandykite atlikti eksperimentą: išeikite savaitgalį į parką, kur daug šeimų su vaikais, ir pabandykite pasiklausyti, ką jos kalba. Vaikas pargriuvo, o čia kur buvus, kur nebuvus mama: „Ar aš tau nesakiau?…” Vaikas verkia, nes tėtis nenupirko ledų, o šis jį „ramina” :”Neverk, būk vyras”. Nustebsite, kad šie žodžiai – parazitai vis dar populiarūs, ir sakome mes juos, deja, dažnai.
“Neverk!”
Parkrito, susimušė, pametė mėgstamo konstruktoriaus detalę, gavo prastesnį pažymį iš matematikos, tiesiog atsikėlė ne ta koja iš lovos… Progų, kuomet sakome „Neverk” yra iš tiesų daug. Daugeliu atvejų šie mūsų pasakyti žodžiai suveikia atvirkščiai, negu mes tikimės. Kai sakome vaikui „Neverk”, jis įsiraudoja dar stipriau. Prieš sakant šį žodį – parazitą verta prisiminti, kad ašaros gydo, ir jų kartais iš tiesų reikia. Vaikai kartais būna protingesni už suaugusiuosius, todėl ne vienas yra pasakęs mamai ar tėčiui: „Aš paverkiau, ir man tapo lengviau”. Kiekvienam iš mūsų yra prasminga kartais imti ir paverkti, o ne laikyti emocijas stipriai užgniaužtas.
„Pažiūrėk, o jis (ji)…”
Ką gali duoti jūsų vaikui toks jo lyginimas su kitu vaiku? Nebent didinti nepasitikėjimo savimi jausmą, jaustis nevykėliu ir kaltu, kad kažko nepavyksta geriau, negu kaimynų Jonukui. Kiekvienas vaikas yra savitas, jo vystymosi tempai individualūs ir lyginti vaikus tarpusavyje – niekam tikęs sumanymas. Kad ir kaip tėvams norėtųsi, toks posakis nemotyvuoja vaiko. Jis kerta per vaiko savivertę ir sukelia jam neigiamus jausmus to asmens, kurį nurodėte kaip „pavyzdį” atžvilgiu.
„Juk sakiau tau…”
Ir vėl vėluojate į darželį? Gatvėje šalta ir vasarinis sijonukas tokiam orui nelabai tinka? Greičiausiai patekę į šias ir panašias situacijas jūs ištarsite: „O ar aš tau anksčiau nesakiau!”. Kokia nauda iš tokio posakio? Ogi jokios. Tai dar viena frazė – parazitė, kurią protingiau būtų nutylėti, o ne paleisti į pasaulį.
„Duok, aš padarysiu”
Jeigu būtų surengtos karpymo iš popieriaus varžybos tarp vaiko ir jo tėvų, laimėtojai būtų aiškūs. Tėvai sugeba viską daug greičiau, preciziškiau, gražiau. Tačiau tai nereiškia, kad viską už vaiką turi daryti tėvai. O kada mažylis išmoks užsirišti batą, išmoks valytis dantukus ir susitvarkys žaisliukus, jeigu visa tai už jį darys paslaugioji mama. Be kita ko, vis mestelėdama su paniekinamu atspalviu ištartą „Duok, aš padarysiu pati”. Kitą kartą vaikas neberodys iniciatyvos išvis, bijodamas nuvilti mamą ir sulaukti vėl panašios jos reakcijos.
„Nebijok, neskaudės”
Tai sakydami norime paguosti ir apsaugoti vaiką nuo skausmo ir nemalonių pojūčių. Tačiau juk jūs žinote, kad jam tikrai skaudės. Kai taip sakome vaikui, silpniname jo pasitikėjimą mumis, atrodome lyg melagiai, kuriais neverta pasitikėti. Daug teisingiau būtų išvis nieko nesakyti arba pasakyti, kad skaudės, tačiau tik kelias sekundes. Na, o po nemalonios procedūros galite apdovanoti savo drąsuolį, juk ir patys mėgstate pasidovanoti sau kažką malonaus, kai atliekate sunkų darbą ar nemalonų pavedimą.
„Paskubėk”
Kad ir kiek tėvai kartotų šį žodį, dažniausiai jis neveikia. Žodžiai „Paskubėk”, „Greičiau”, „Judinkis” papildomo greičio vaikui nesuteiks. Toks skubinimas ir nekantravimas tik dar labiau sujauks namų ramybę. Šiuo atveju veiksmingiau būtų iš anksto kruopščiai suplanuoti laiką, kurio jums prireiks ir iš anksto įspėti mažylį, kiek jam liko laiko iki išėjimo.
„Amžinai…”
„Amžinai vėluoji”, „Amžinai išsipurvini”, „Amžinai netvarka kambaryje”.Prisipažinkime, juk esame taip ištarę, ir ne vieną sykį. Tokie žodžiai – parazitai taip ir vilioja vaiką jiems priešintis, atsikalbėti, ginčytis. Protingiausia tėvams būtų amžinai užmiršti tą „amžinai”.