53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Vaikų raidos tyrinėjimai rodo, kad maždaug suėjus vieniems metams dažnas pradeda vaikščioti. Jeigu nevaikšto pusantrų metukų vaikas, reikia ieškoti priežasčių ir pagalbos jam. Dabar pastebima akceleracija, tai yra viskas vyksta greičiau negu prieš dešimt metų. Vaikai daug juda nuo pirmų dienų, ir dažnas pirmuosius žingsniukus žengia iki metų. Pirmieji žingsniai – kai vaikas savarankiškai, nesilaikydamas mamos rankų ar baldų, žengia nors vieną ar du žingsnius, o ne tada, kai eina vedamas.

Kada verta sunerimti?

Tai, kad vienas spartuolis pirmą žingsnį žengia anksčiau, o kitas – gerokai vėliau, lemia labai daug veiksnių. Tėvai nei labai paspartinti šio proceso, nei jam sukliudyti negali. Jeigu tėvai pastebėjo, kad vaiko motorinė (judesių) raida sulėtėjusi, tai yra vėliau pradėjo laikyti galvą, vartytis, savarankiškai sėdėti, yra tikimybė, kad ir žingsnius žengs vėliau. Svarbi ir genetika, tai yra kada tėtis ar mama pradėjo vaikščioti.

Turintys antsvorio vaikai pradeda vaikščioti vėliau už įprasto svorio bendraamžius.

Kai kurie vaikai, būna, sėdi, sėdi, o vieną dieną atsistoję nueina ir jau „nebeatsisėda”. Kiti ilgai mokosi vaikščioti – eina nedrąsiai, dažnai užkliūva, pargriūna.

Pradėjusio vaikščioti vaiko motorinė raida nesibaigia – jam dar reikia išmokti atsitūpti ir atsistoti, tada lipti laiptais aukštyn žemyn, pagaliau bėgioti.

Su batais ar be?

Kūdikio pėdos skliautas dar nesusiformavęs, pati pėda nestabili. Pirmieji batukai turi turėti užkulnį, užsegimą, minkštą paduką, būti šiek tiek su vidpadžiu, atviru priekiu, kad koja „kvėpuotų”.

Žinoma, nereikia vaiko nuo ryto iki vakaro laikyti su batais, jis gali bėgioti basas. Vaikui reikia sudaryti sąlygas žingsniuoti įvairiu paviršiumi.

Meškos paslauga

„Nelipk, pargriūsi”, „Leisk, panešiu tave į kalną” – tokiais ir panašiais pasakymais itin paslaugios mamos daro meškos paslaugą pirmus žingsnius žengiančiam vaikui. Vaikas turi įveikti jam skirtus metrus ir kilometrus, kol išmoksta vaikščioti. Lipdamas į kalną ir leisdamasis nuo jo, eidamas duobėtu keliu mokosi tyrinėti aplinką ir suprasti, kaip reikia keisti savo kūno padėtį erdvėje. Gera mankšta pradedančiam vaikščioti mažyliui yra lipti laiptais, žinoma, tėvai prieš tai turėtų pasirūpinti, kad tai būtų saugu.

Keli žaidimai su vaiku, skatinantys jį judėti:

-Dar nevaikščiojantį vaiką laikykite už abiejų rankų ir paleiskite kelioms sekundėms, kad pastovėtų vienas. Saugokite, kad neužsigautų parpuldamas.

– Mažylis stovi, o jūs jam paduodate žaislus iš įvairų padėčių: iš priekio, tada iš dešinio, kairio šono, iš už nugaros – kad paimtų atsisukęs. Kai koordinacija dar pagerėja, žaislą ne perduokite, o meskite, pavyzdžiui, kamuoliuką, kad vaikas jį pagautų erdvėje.

– Mama laiko norimą žaislą ir kviečia vaiką ateiti jo pasiimti. Arba vaikas raginamas eiti iš tėčio glėbio į mamos ir priešingai. Vaikas žengdamas pirmuosius žingsnius turi jausti malonumą ir motyvaciją.

– Namų sąlygomis galima susigalvoti įvairiausių pratimų, skirtų pradedančiam vaikščioti vaikučiui. Pats paprasčiausias – leisti basomis vaikščioti įvairiais paviršiais. Tai lavina pusiausvyrą, stiprina raumenis. Pavyzdžiui, minkštu kilimu einant reikia daugiau pastangų negu lygiu paviršiumi, o vaikščioti ant lovos čiužinio – dar sunkiau.

– Galima sustačius ant žemės daug pagalvių pasiūlyti eiti per kliūtis: perlipti, užlipti ant jų. Sąmoningesnį mažylį galima mokyti vaikščioti ant pirštų ir kulnų – tai plokščiapėdystės profilaktika.

Mano išsaugoti straipsniai