Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Ar vaikų darželyje auklėtoja privalo keisti sauskelnes vaikams

Ar vaikų darželyje auklėtoja privalo keisti sauskelnes vaikams

Socialinių mokslų daktarė edukologė Austėja Landsbergienė įsitikinusi, kad prieš išleidžiant vaiką į vaikų lopšelį darželį reikia atidžiai pasidomėti jame esančia tvarka ir taisyklėmis.

AR TURI KEISTI SAUSKELNES?

Prieš išleisdami savo atžalą į darželį pasidomėkite jo taisyklėmis ir reikalavimais. Gali būti, kad į jūsų pasirinktą ugdymo įstaigą priimami ir mažieji, kurie segi sauskelnes, jas pakeisti yra darželio darbuotojų pareiga. Tačiau gali būti ir priešingai. Jeigu specialiųjų poreikių neturintis vaikas, atsižvelgiant į jo amžiaus tarpsnio ypatumus, jau galėtų išsiversti be sauskelnių, bet vis dar yra su jomis, nenustebkite sulaukę siūlymo pradėti atpratinti vaiką nuo sauskelnių. Kad procesas būtų sėkmingas, privalu kartu su ugdymo įstaigos darbuotoju aptarti veiksmų planą ir jo griežtai laikytis. Taigi, jeigu bus nutarta, kad mažylis darželyje per pietus bus migdomas be sauskelnių, turite įsipareigoti taip pat elgtis vakare, kai migdote savo atžalą namuose.

Jei vaikas dar tik bando atprasti nuo sauskelnių ir įvyksta „avarija“, dėl kurios išsitepa kelnaitės, auklėtoja gali, bet tikrai neprivalo jų išplauti, nes ji atsakinga už darželinukų priežiūrą bei ugdymą. Tarkim, Briuselyje išteptas ir net neplautas kelnaites ugdymo įstaigos darbuotojas įdeda į maišelį, palikdamas tėvams raštelį su prašymu maišelio turinį paimti kartu su savimi.

PADĖJĖJA ATSAKINGA NE TIK UŽ BUITĮ

Kuo vaikai yra mažesni, tuo didesnė atsakomybė už juos. Todėl apie tai, kad darželinukai būtų palikti vieni grupėje, negali būti nė kalbos. Kartais pedagogai teisinasi, neva jie tik per vaikų pietų miegą trumpam ištrūksta iš grupės, kad galėtų kartu su kolegomis planuoti tolimesnes veiklas. Tačiau vaikų vienų negalima palikti net per pietų miegą. Žinoma, tai nerodo, kad auklėtoja turi stovėti ir stebėti miegančius vaikus. Ji gali dirbti prie stalo arba prireikus aptarti su kolegomis rūpimus skubius klausimus pravėrusi duris į koridorių. Svarbu, kad visą laiką matytų vaikus.

Būna, pedagogui reikia iš grupės išeiti ilgesniam laikui (pavyzdžiui, jis pasijuto prastai ar turi kaip mylintis bei atsakingas tėvas nueiti į savo atžalos pasirodymą), o su darželinukais lieka jo padėjėjas. Ir tai yra normalu. Auklėtoja irgi yra žmogus. Skirtumas su kitų profesijų atstovais tik toks, kad ji negali susitarti su savo vadovu ir išjungusi kompiuterį bei uždariusi kabineto duris tiesiog išeiti, o nepabaigtus darbus atlikti namuose arba kitą dieną. Tik svarbu, kad pedagogas tuo nepiktnaudžiautų. Be to, jei yra galimybė, savo veiklas turėtų susiplanuoti taip, kad nebūtų išvykęs tuomet, kai vyksta struktūrizuota veikla. Per laisvą žaidimą ir poilsį tikrai nieko blogo nenutiks, jei auklėtoją pavaduos jos padėjėja, kuri nėra tik grupės buities tvarkytoja, bet ir dirba su vaikais: padeda darželinukams pavalgyti, pasirūpinti higiena, išsiruošti į lauką, organizuoti žaidimus lauke. Yra labai kompetentingų padėjėjų, kurios lenkia net kai kurias auklėtojas ir savo gebėjimais, ir širdies didumu.

POKALBIAI SU TĖVAIS MALONŪS, BET TVIRTI

Paprastai kiekvienoje darželio grupėje ne rečiau nei 2–3 kartus per metus turi būti organizuojami reguliarūs grupės tėvų susirinkimai, kuriuose aptariami visi rūpimi klausimai. Jeigu auklėtoja dėl ko nors sunerimsta (pavyzdžiui, pasikeitė vaiko elgesys arba šis nebeatitinka jo amžiaus tarpsnio ypatumų), jos atsakomybė yra nelaukti susirinkimo, o tėvus apie tai informuoti anksčiau. Gali būti, kad mažylio elgesys pasikeitė po kokio nors jam svarbaus įvykio (tėvų skyrybų, gyvūnėlio netekties), todėl būtina vaiką stebėti nuolat ir sistemiškai, o ne spręsti iš vieno poelgio. Tačiau gali būti, kad akyla auklėtojos akis laiku pastebės ir vaiko nežymų raidos sutrikimą. Pedagogų pokalbiai su tėvais turi būti malonūs, bet tvirti. Kaip tik tvirtumo trūksta, ypač kai kalbama apie nesilaikantį taisyklių vaiką.

Mano išsaugoti straipsniai