Skaitytoja klausia:
„Norėčiau paklausti, kodėl vaikams iš visų žaislų labiausiai rūpi telefonai, nuotolinio valdymo pultai, kameros, fotoaparatai? Kodėl pirmiausiai jie renkasi šiuos daiktus, o ne savo barškučius?“
Atsako psichoterapeutė, vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.
Manau todėl, kad tėvai nežaidžia su barškučiais. Vaikas mato, kaip tėvai žaidžia su mobiliais telefonais, televizoriaus pultais ir t.t. Paprastai vaikui draudžiame liesti šiuos daiktus, o uždraustas vaisius, kaip žinome, yra visada saldesnis. Prisimenu, kažkada seniai nusipirkome vaizdo grotuvą. Tais laikais tai buvo naujovė ir pas mus susirinkdavo pažįstami pasižiūrėti filmų. O mūsų vaikas pribėgdavo ir paspausdavo kokį nors mygtuką. Visi kaip mat sušukdavo: ,„neliesk, negalima“. Tačiau kai išmokėme vaiką įdėti vaizdajuostę ir įjungti vaizdo grotuvą, susidomėjimas nauju daiktu kaip mat dingo. Paprastai taip ir būna, kai mažiukas išmoksta įvaldyti kokį nors prietaisą ir iš tėvų negirdi: „ai ai ai, ką padarei“, jam tampa nebeįdomu. Iš mūsų reakcijos vaikas supranta, kad tai, ką jis šiuo metu daro, yra nepaprastai svarbu ir nepaiso žodžio ,neimk“, svarbu, kad mes atkreipiame dėmesį į jį.
O kai vaikas atsisėdęs barškina barškutį, mama sėdi prie kompiuterio ar verda pietus, jai nerūpi kūdikio veiksmas. Vaiko tikslas susilaukti reakcijos iš kito žmogaus. Juk įdomiausia yra ne vienam barškinti žaisliuką, o bendrauti. Paprastai, kai vaikas paima draudžiamą daiktą, prasideda visas spektaklis, mama norėdama nukreipti jo dėmesį, sako: „pasižiūrėk, ten skrenda paukščiukas“, „einam pavartyti knygutę“ ir t.t. O mažyliui kaip tik to ir reikia. Pamatęs, kad sulaukia dėmesio, jis ir vėl ima draudžiamus daiktus. Ir jaučiasi nugalėtojas, mat žino, kad tėvai jį paims ant rankų ir skirs dėmesio. Tačiau tai nereiškia, kad vaikui viską galima leisti, mat jie nesuvokia, kiek kainuoja brangi technika. Savaime aišku, negalima vaikui leisti kalti vinių su mobiliuoju telefonu. Bet manau, gerai, jei kokių dviejų metų vaikas išmoks valdyti televizoriaus pultą ir pats įsijungti mėgiamą laidelę. O daiktus, kurių vaikai negali imti, geriausia laikyti jiems nepasiekiamose vietose.