JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kineziterapeutė ragina tėvus būti atidžius ir atkreipti dėmesį į vieną svarbų dalyką

Kineziterapeutė ragina tėvus būti atidžius ir atkreipti dėmesį į vieną svarbų dalyką

Kokio amžiaus vaikai pradeda vaikščioti savarankiškai? Ar verta nerimauti, jei pirmuosius žingsnius mažylis žengia pasistiebęs? Šiuos klausimus pateikėme specialistei.

Kineziterapeutė TOMA KREIVĖNAITĖ
Asmeninio albumo nuotr.

Į klausimus atsako kineziterapeutė, studijos „Sveikas judesys“ savininkė Toma Kreivėnaitė.

Kokio amžiaus kūdikiai žengia pirmuosius žingsnius, kada jau reikia sunerimti ir kreiptis į specialistą pagalbos?

Statistiškai mažyliai pradeda vaikščioti būdami 11-15 mėn. Bet visgi tai labai individualu. Pavyzdžiui, buvau labai nustebusi, kai vieną vos 7 mėnesių mažylį pas mane atvedė už rankučių – jis, būdamas tokio amžiaus, jau puikiai vaikščiojo!

Rekomenduojama statyti vaiką ant kojų tada, kai jis jau pats savarankiškai atsistoja. Vis dėlto, jeigu būdamas 1 metų, vaikas dar nesistoja, rekomenduočiau pasikonsultuoti su specialistu. Gal silpni pilvo preso raumenukai ar silpnos kojytės, o gal priešingai – per daug pertemptos – priežasčių gali būti ne viena.

Kineziterapeutai atlieka procedūras ir apmoko tėvelius „namų darbų“, kurie lavintų vaiko raumenis. Po kelių savaičių vaikučiai dažniausiai atsistoja. Tereikia įdėti darbo ir laiko.

Ar normalu, kad pirmuosius žingsnius vaikas žengia pasistiebęs?

Jei tai pirmieji žingsniai – visiškai normalu. Tačiau tai neturi tapti norma. Ant pirštų galų lengviau išlaikyti pusiausvyrą, bet jei tai taps įpročiu, ateityje gali susiformuoti netaisyklinga kaulų ir sąnarių padėtis, kojų raumenų disbalansas, o viso to pasekmė – skausmas. Maža to, gali formuotis netaisyklinga laikysena, dėl kurios iškryps stuburas.

Jei mažylis vaikšto pasistiebęs iki 2 metukų, jau reikėtų sunerimti. Kineziterapeutas šiuo atveju gali padėti ištempdamas kojų raumenukus ir sustiprindamas liemens raumenis.

Ar namuose rekomenduojate vaikams pirmuosius žingsnius žengti su batukais, ar užtenka kojinių?

Namuose pirmuosius žingsnius rekomenduojama žengti basomis ar neslystančiomis kojinytėmis. Vaikščiojimas basomis padeda sukurti stipresnius ir labiau koordinuotus pėdos raumenis. Netgi gydytojų ortopedų teigimu, mažyliams nereikia specialios avalynės su supinatoriais ar itin aukšta pakulne. Nebent būtų itin plonas padas, kuris sudarytų basų kojyčių efektą. Vaikui neturi būti sudaryta dar didesnio streso. Bet pabrėžiu – turi būti saugu.

Ar reikia kūdikį mokyti žengti pirmuosius žingsnius, skatinti tai daryti, ar laukti, kol tai nutiks savaime?

Geriausia, kai pats mažylis atsistoja ir nori eiti. Skatinti jo nereikia. Jau kai bus pasiruošęs – pats pradės eiti. Tai didžiulis lūžio taškas mažylio gyvenime! Tereikia laiko ir kantrybės.

Žinoma, visada galima atlikti mankšteles, kurios stiprina liemens, kojų raumenis. Dėl silpnų liemens raumenukų sunkiau išlaikyti koordinaciją, o tokiu atveju labiau įtempiamos galūnės – tai vėlgi nėra gerai. Tad mankštos išties gera priemonė užbėgti problemoms už akių.

Kineziterapeutė Toma Kreivėnaitė įsitikinusi, kad geriausia, kai pats mažylis atsistoja ir nori eiti. Skatinti jo nereikia.
Fotolia nuotr.

Kokias klaidas daro tėvai pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais, kurias įvardija kineziterapeutai ir kurie trukdo natūraliai vaiko raidai bei sklandiems pirmiesiems žingsniams?

Tėveliai mažylius deda į vaikštynes – tai nėra gerai. Jos buvo pagamintos tam, kad vaikas galėtų būti vertikalioje padėtyje ir pirštų galais stumtis į priekį (tokiu atveju stiprėja kojų raumenys). O šiais laikais – mažylis tiesiog suglemba vaikštynėj, kojytės susilenkia per kelius, petukai pasvyra į priekį. Tokiu būdu apkraunamas stuburas.

Dar viena klaida, kai mažylis per daug laiko praleidžia kėdutėje, sūpuoklėje, kurios padėtis būna pusiau sėdima ar gulima. Vėlgi tokiu atveju vaikas paprastai būna sukniubęs, dėl to vieni raumenukai pervargsta, kiti persitempia.

Namuose patarčiau su vaikais būti ant žemės, ir tuomet mažylis susiras jam patogiausią padėtį.