Jauniems tėveliams numaudyti naujagimį gali atrodyti nepaprastai sunku. Kaip paimti, laikyti, kad neišslystų, kiek laiko maudyti, kad nesušaltų? Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Astutė Vaitulionienė.
Kad maudynės būtų ir saugios, ir smagios. 10 žingsnių.
1. Į vonelę prileiskite vandens, įstatykite specialų maudymuisi skirtą gultuką. Vyresniam patiks vonios kėdutė, nes galės ne tik maudytis, bet ir krykštaudamas žaisti barškučiais.
2. Į vonelę kūdikį kelkite viena ranka prilaikydama galvytę, o kitą pakišusi po užpakaliuku.
3. Galvytę naujagimiui ištrinkite vien vandeniu. Šampūnus naudokite kelių mėnesių kūdikiams, o kol visai mažas, galite sušlapinti palutę ir ja nuplauti galvytę.
4. Jeigu kūdikis jau domisi žaisliukais, įdėkite į vonelę, kad būtų smagiau.
5. Maždaug iki pusės metų geriau nenaudokite muilo, vonios putų ar šampūno, nes šios priemonės gali nusausinti odą, o kai kuriems mažyliams sukelti alergiją. Galite įpilti specialaus vonios aliejaus.
6. Ištraukite kūdikį iš vandens ir įvyniokite į didelį rankšluostį. Paguldykite ant lovos arba vystymo staliuko ir kruopščiai nušluostykite. Kūnelio rankšluosčiu netrinkite, tik švelniai patapšnokite. Nusausinkite visas raukšleles.
7. Mažiuko nosytę ir ausytės atsargiai išvalykite specialiais kūdikiui skirtais krapštukais arba tiesiog susukta švarios medžiagos skiautele. Nosytėje esančias gleives patogu pašalinti specialiu siurbtuku su saugiu minkštu antgaliu, kuris nepažeidžia nosytės gleivinės.
8. Pastebėjusi, kad odelė paraudusi, patepkite kremu. Tinka ir kūnelio priežiūros aliejukas.
9. Sušukuokite plaukučius. Rinkitės šukas su saugiais apvaliais dantukais arba labai minkštą ir švelnų šepetėlį.
10. Nukirpkite nagučius. Rinkitės specialiai kūdikiams sukurtas žirklutes apvaliais galiukais.
Maudyti galima ir neužgijus bambutei
Iš ligoninės parvežto naujagimio pirmą vakarą dar nemaudykite, nes pasikeičia aplinka ir vaikutis jaučiasi neramus. Papildomo streso tikrai nereikia. Maudynes atidėkite kitam vakarui. Net jeigu bambutė neužgijusi, maudyti galima, nebent gydytojas patarė priešingai. Jeigu bambutė nesugijusi ir jums neramu, galite mažylį maudyti virintame vandenyje. Jei žaizdelė šiek tiek šlapiuoja, į vandenį galite įberkite kelias kruopeles kalio permanganato arba įpilkite lakišiaus žolės nuoviro.
Nepasikliaukite savo alkūne matuodami temperatūrą
Į vonelę vandens įpilkite tiek, kad apsemtų kūdikio užpakaliuką. Maždaug iki bambutės. Vandens temperatūrą pamatuokite termometru, nes pirmomis savaitėmis kūdikiai būna itin jautrūs. Vandens temperatūra turėtų būti 36 – 37 laipsnių.
Pirmais mėnesiais nemaudykite kūdikio ilgiau nei 10 – 15 minučių. Tai nėra griežta rekomendacija, tiesiog mažylis gali sušalti ar pavargti. Vėliau, kai ūgteli, į vonelę galima įdėti žaisliukų ir maudyti ilgiau. Maudyti vaikutį galite du – tris kartus per savaitę. Nemaudykite ką tik pavalgiusio, nes gali norėti miegučio, būti irzlus arba atpilti pienuko. Net ir vyresnio kūdikio vandenyje nepalikite be priežiūros.
Vienas vaikas – keturios rankos
Idealu, jeigu pirmomis dienomis naujagimį maudysite dviese, nes vienai gali būti baisu paimti slidų kūdikį. Vis dėlto jeigu maudysite viena, geriau nerizikuokite ir įsigykite specialų voniai skirtą gultuką, kuriame kūdikis bus saugus.