53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Mokslininkai įspėja: tėvai

Mokslininkai įspėja: tėvai, migdykite ką tik gimusius vaikus savo kambaryje

Pagal naujausias JAV pediatrų rekomendacijas, naujagimiai mažiausiai pirmus šešis gyvenimo mėnesius turi miegoti tėvų miegamajame. Taip siekiama sumažinti su miegu susijusių mirčių riziką.

Staigaus kūdikių mirties sindromo prevencija: vaikai turėtų miegoti tėvų kambaryje

Amerikos pediatrų akademijos rekomendacijose teigiama, kad būtų idealu, jeigu vaikas tėvų miegamajame miegotų iki vienerių metų. Vis dėlto, mažylis neturėtų miegoti vienoje lovoje su tėvais, nes tai didina staigios kūdikio mirties sindromo tikimybę. Saugiausia vaikui miegoti ant tvirto paviršiaus, pavyzdžiui, lopšyje ar vaikiškoje lovelėje, ir be jokios minkštos patalynės, pagalvės ar apsaugų.

„Miegas tame pačiame kambaryje, bet ne toje pačioje lovoje, gali sumažinti staigios kūdikio mirties sindromo riziką iki 50 procentų, – teigia viena ir Amerikos pediatrų asociacijos rekomendacijų autorių dr. Lori Feldman-Winter, besigilinanti į pediatrijos mokslą Kamdene (Naujasis Džersis) esančio Rowan universiteto Cooper medicinos mokykloje. – Dalijimasis lova yra galimai pavojingas dėl staigios kūdikio mirties sindromo ir tai svarbiausia kūdikiams iki keturių mėnesių, taip pat tiems, kurie gimė anksčiau laiko ar mažo svorio“.

Naujosios rekomendacijos taip pat skatina kaip įmanoma greičiau po gimimo tiesioginį odos kontaktą, nes tai yra viena staigios kūdikio mirties sindromo prevencijos formų. Jeigu buvo atliktas Cezario pjūvis, motinos gali tai daryti vos nubudusios ir atsigavusios po operacijos. Iki tol naujagimius priglausti prie savo odos gali tėčiai ar kiti vaikui artimi asmenys.

Nors maitinimas krūtimi taip pat padeda išvengti staigios kūdikio mirties sindromo, patogesnio žindymo vidury nakties norinčios mamos neturėtų miegoti su atžalomis vienoje lovoje.

Pastaraisiais dešimtmečiais staigios kūdikio mirties sindromo atvejų sumažėjo ir tai siejama su tuo faktu, kad gydytojai ragina tėvus migdyti atžalas ant nugaros, be pagalvių ir kitų minkštų patalų, taip pat minkštų žaislų, kurie gali didinti uždusimo riziką.

Amerikos pediatrų asociacijos duomenimis, nepaisant visų pastangų ir prevencijos priemonių, staigios kūdikio mirties sindromas vis dar išlieka pagrindine kūdikių mirtingumo priežastimi ir vien JAV per metus pareikalauja apie 3500 kūdikių gyvybių.

Šių mirčių priežastimi gal būti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, smegenų anomalijos ar kvėpavimo problemos, taip pat miegojimas ant labai minkšto paviršiaus veidu žemyn.

„Dauguma su miegu susijusių mirčių įvyksta kūdikiams miegant ant pilvo arba minkštoje patalynėje kartu su mama ar kitais šeimos nariais, – sako pediatrijos specialistas dr. Fernas Hauckas iš Virdžinijos universiteto Čarlotsvilyje. – Naujosios rekomendacijos pabrėžia, kaip svarbu kūdikius guldyti ant nugaros kiekvieno miego, pietų ir nakties metu, namuose ar pas senelę. Svarbu guldyti vaikus į lopšį ar vaikišką lovelę su tvirtu čiužiniu, be pagalvių, minkštų antklodžių, apsauginių paminkštinimų ir kitų minkštų daiktų, mamos ir tėčio kambaryje netoli jų lovos. Visi šie žingsniai leis kūdikiui gauti oro“.

Kitas tyrimas atskleidė, kad maždaug vienas iš penkių su miegu susijusių naujagimių mirčių atvejų įvyksta ne namuose. Mokslininkai ištyrė beveik 12 tūkstančių su miegu susijusių mirčių atvejų.

Lyginant su namuose mirusiais kūdikiais, ne namie mirę naujagimiai dažniau buvo rasti miegantys ant pilvo, vežimėlyje ar automobilio kėdutėje, vietoj vaikiškos lovelės ar lopšio. Taip pat tyrimo metu buvo nustatyta, kad pastarieji kūdikiai rečiau mirties metu buvo su tėvais.

„Tėvai dažnai mano, kad kai jų naujagimiu rūpinasi kiti žmonės, jie taip pat žino apie naujagimių miego saugumą. Taip tikrai nėra, – įsitikinęs vyresnysis tyrimo autorius dr. Jeffrey Colvinas. – Tėvai turi pasirūpinti, kad kiekvienas prižiūrintis jų kūdikį paisytų saugaus miego abėcėlės. Jų kūdikis visada turi būti guldomas vienas, savo miego zona neturi dalytis su jokiu žmogumi ar daiktu, jis turi gulėti ant nugaros ir tik lopšyje arba vaikiškoje lovelėje“.

Mano išsaugoti straipsniai