Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Nedrąsus vaikas: temperamentas ar blogo auklėjimo pasekmė?

Nedrąsus vaikas: temperamentas ar blogo auklėjimo pasekmė?

Jautrią ir drovią mergaitę auginanti mama susirūpino – kodėl jos ketverių metų dukrytė nuolat „prilipusi prie mamos sijono“. Tokį klausimą ji uždavė ir specialistei.

Giedrė klausia:

„Auginu ketverių metų mergaitę, kuri yra pakankamai drovi – žaidimų aikštelėse nežaidžia su kitais vaikais, mieliau viena, naujose vietose (žaidimų kambariuose, miesto parke) irgi būna šalia manęs, nebėgioja laisvai, kaip kiti vaikai. Aš esu pakankamai bendraujanti ir ekspresyvi, vyras – mažiau.

Man rūpi klausimas – ar toks vaiko lėtumas/nedrąsumas ir drovumas gali būti įgimtas temperamentas, ar tai mūsų auklėjimo rezultatas. Kartais gal pagalvoju, kad esam per griežti ir valdingi, dėl to ji auga tokia“.

Į klausimą atsako Tėvų grupių vadovė Milda Čeikienė.

Matau Jūsų rūpestį dėl to, kad mergaitė yra kitokia nei kiti vaikai, kad nebėgioja laisvai, neįsitraukia į bendrus žaidimus. Bet nepapasakojote, kaip elgiasi dukrytė namie, jai įprastoje aplinkoje?

Kaip ir pati garsiai galvojate, toks elgesys gali būti ir įgimtas temperamentas. Pvz. jei ji nuo kūdikystės buvo rami, gerai ir ilgai miegodavo, atsibudusi tyliai stebėdavo aplinką, mėgdavo pabūti viena, jei tai jos nuoseklus ir pastovus elgesys nuo gimimo, tai galime kalbėti apie temperamentą.

O gal nerimą kelia tai, kai matote, kad namuose ji vienaip elgiasi, o lauke – kitaip? Pavyzdžiui, namuose, pažįstamoje, saugioje aplinkoje ji ir bėgioja, ir išdaigas krečia, ir bendrus žaidimus su gerai pažįstamais vaikais ar suaugusiais žaidžia. O išėjusi į atvirą, naują aplinką elgiasi santūriai, droviai…

Paprastai vaikai taip skirtingai elgiasi, nes naujoje, nuolat besikeičiančioje aplinkoje jaučiasi nesaugiai ir glaudžiasi prie žmogaus, kuris yra jam saugus, kurį pažįsta. Todėl manau, kad esate gera mama, jei mergaitė prie jūsų randa užuovėją…

Kas gi kuria vaikams saugumą? Ritualai, pastovus dienos ritmas, pastovūs žmonės. Rašote, kad esate bendraujanti, ekspresyvi. Tad jei galvotume, kad Jūsų mergaitė nesijaučia saugi naujoje, besikeičiančioje aplinkoje , reiktų ją pagloboti, pasaugoti ją namuose. O Jums išeiti pasižmonėti, savo bendravimo poreikį vertėtų patenkinti dukrytę palikus žmogui, kuriuo ir Jūs, ir ji pasitiki.

Nekiškite jos į „šaltą dušą“, neverskite bendrauti, nekritikuokite, nekalbėkite su kitomis mamomis, žmonėmis jai girdint apie jos drovumą, stebėkite save ir savo mintis, atliepkite mergaitei jos saugumo poreikį, pasistenkite atkreipti dėmesį kai dukrytė parodo norą žaisti, bėgioti ir tai užfiksuokite savo mintyse. Priimkite ją kitokią ir tiesiog leiskite būti kitokia nei Jūs.

Paprastai visi vaikai anksčiau ar vėliau, dažniausiai apie septintus savo metus, kai yra atliepiamas jų saugumo poreikis „užauga“ ir natūraliai suranda vietą, aplinką, kurioje atsiskleidžia per laisvą žaidimą.

Pabaigoje svarstote apie dar vieną mergaitės nedrąsumo priežastį – jūsų, kaip tėvų per griežtos ribos. Jūs teisi. Būna taip, kad iš pradžių vaikai priešinasi, kovoja su tėvais dėl per griežtų ribų, taisyklių, bet vėliau pasiduoda ir įkrenta į bejėgiškumą.

Ar Jūsų mergaitės drovumas yra tas bejėgiškumas dėl per griežtų ar nenuoseklių Jūsų ribų, galite pasitikrinti pagal SAVO jausmus.

Garsus Amerikos psichiatras, Individualios psichologijos pradininkas R. Dreikursas yra išskyręs 4 vaikų netinkamo elgesio tikslus: dėmesio siekimas, kova dėl valdžios, kerštas ir bejėgiškumas. Paskutinis – ketvirtas vaikų netinkamo elgesio tikslas bejėgiškumas tėvus įvaro į neviltį. „Man nesigaus, man nepavyks, aš nemoku…“

Tokiems vaikams ir jų tėvams kaip oro reikia padrąsinimo, išmokti pastebėti netgi mažytes pergales, išmokti keisti požiūrį nesureikšminti nesėkmių, o pasidžiaugti, kad ir kitokiu temperamentu, pamatyti kitą stiklinės pusę.

Pagalvojau, kad jei mergaitė ir vyras būtų tokie patys bendraujantys ir ekspresyvūs, ar Jūs galėtumėte išsiskirti savo ypatinga bendravimo savybe, sulaukti tiek dėmesio kiek gaunate jo dabar? Gal šalia esantys žmonės Jums leidžia jame maudytis, patys pasirinkdami stebėtojo vaidmenį ir jiems yra gera matyti laimingą, atvirai bendraujančią mamą, žmoną.

Mano išsaugoti straipsniai