53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Dažniausi klausimai apie 100 Eu kompensaciją lankantiems privačius darželius

Dažniausi klausimai apie 100 Eu kompensaciją lankantiems privačius darželius

Klausimai-atsakymai dėl 100 eurų kompensacijos vilniečiams, kurių vaikai lanko privačius darželius.

Nuo kada įsigalioja sprendimas dėl 100 eurų kompensacijos tėvams, kurių vaikai lanko privačius darželius?

Sprendimas įsigalioja nuo 2015 metų rugsėjo 1 dienos.

Kas gali gauti kompensacijas?

Šimto eurų mokestis kompensuojamas vaikams, kurių abiejų tėvų (globėjų) ir vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra Vilniaus savivaldybės teritorijoje (ir vaikams, kuriuos augina vienas iš tėvų, jeigu kitas tėvas yra miręs, pripažintas dingusiu be žinios).

TAIP PAT SKAITYKITE:

Kliba idealia laikyta Holivudo daugiavaikė šeima

Gydytoja pataria, kaip nėštumo metu prižiūrėti dantis

Savivaldybė kompensuoja šimtą eurų tėvų mokamo mėnesinio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio tėvai sudarė ugdymo sutartį su privačiu darželiu.

Privatus darželis, sudaręs trišalę mėnesinio mokesčio kompensavimo sutartį su vienu iš tėvų ir savivaldybės administracija, privalo sumažinti taikomą vieno vaiko išlaikymo mokestį šimtu eurų.

Koks kompensavimo tikslas?

Kompensuojant mėnesio mokestį 100 eurų suma siekiama didinti nevalstybinių ugdymo įstaigų prieinamumą, užtikrinti naujų vietų vaikų darželiuose steigimą ir kurti lankstų įvairų ikimokyklinio ugdymo sektorių Vilniuje.

Kiek privačių darželių veikia Vilniuje?

Vilniuje veikia apie 80 privačių ugdymo įstaigų. 56 privatūs darželiai dalyvavo savivaldybės apklausoje. Absoliuti dauguma pritarė siūlomai naujai tvarkai.

Kiek darželinukų nuo naujųjų mokslo metų lieka be vietų?

Šiemet užregistruota apie 9 000 prašymų. Apie 6 000 vaikų rudenį išeis į mokyklas ir atlaisvins vietas valstybiniuose darželiuose, taigi stigs dar apie 3 000 vietų (o ne 700, kaip skelbdavo ankstesnioji valdžia).

Kiek darželinukų galėtų priimti privatūs darželiai?

Turint mintyje dabartinę darželių infrastruktūrą ir galimybes, skaičiuojama, kad nuo keleto šimtų iki 1 000 naujų vietų galėtų atsirasti jau nuo naujų mokslo metų.

Be to, Savivaldybė dar šiemet renovuos du pastatus (apleistos buvusių ugdymo įstaigų patalpos), kuriose galės įsikurti apie 400 darželinukų. Lėšos šiems projektams jau numatytos, nors buvusi valdžia to nebuvo padariusi, tačiau vis tiek leidusi į jas registruotis. T. y. – į dar neveikiantį nesuremontuotą darželį vaikai buvo formaliai registruojami, siekiant dirbtinai sumažinti nepatenkančių į darželius sostinėje vaikų skaičių.

Kas pigiau: statyti naujus darželius, ar kompensuoti 100 eurų lankantiems jau esamus privačius?

Be abejo, kompensacija – efektyvesnis būdas. Elementari matematika: naujo darželio Santariškėse statyba miestui kainavo 4 mln. eurų. Už šią sumą buvo įkurta apie 250 naujų vietų. Skaičiuojama, kad per metus kompensacijoms privačius darželius lankantiems prireiks apie 6 mln. eurų, o tikėtina, kad bus įkurta du tris kartus daugiau naujų vietų darželiuose, nei buvo įkurta pastačius vieną darželį.

Vieno vaiko valstybiniame darželyje išlaikymas savivaldybei per mėnesį kainuoja apie 150 eurų. Jeigu pridėsime statybos ir infrastruktūros išlaidas (baldai, žaidimų aikštelės, kt.), prisideda dar apie 160 eurų. Taigi, vieno vaiko vieta privačiame darželyje miestui kainuotų tris kartus pigiau.

Ar klausėte tėvų nuomonės dėl naujojo modelio?

Dėl registracijos į darželius tvarkos pakeitimų konsultuotasi ne tik su Lietuvos tėvų forumo, Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovais, bet ir su Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacija, privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų atstovais.

Ar naujoji tvarka buvo išbandyta praktikoje?

Taip. Šiuo metu mokesčio kompensavimas nevalstybines ugdymo įstaigas lankantiems vaikams patvirtintas ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Kaune bei Klaipėdoje, taip pat Kauno rajone.

Mano išsaugoti straipsniai