53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kad pirmosios vaiko dienos darželyje būtų lengvos – patarimai tėvams

Kad pirmosios vaiko dienos darželyje būtų lengvos – patarimai tėvams

Mažus vaikus auginantys tėvai susiduria su naujais iššūkiais, kai ateina metas vaikui lankyti darželį.

Kaip palengvinti išsiskyrimo procesą, ką daryti, kad pirmosios dienos darželyje būtų be ašarų – tėvams ir vaikams, bei kaip parinkti vaikui tinkamiausią darželį, pataria pedagogė, darželio „Kindermusik” vadovė Liga Titė-Petrauskė.

Sėkmingas pasiruošimas darželiui

Prieš pradedant vaikui lankyti darželį, patariama atlikti namų darbus: iš anksto su vaiku kalbėkite apie dienas darželyje ir būtinai – tik teigiamus dalykus (ten daug naujų draugų, įdomūs žaidimai ir kt.). Jei vaikas iš tėvų pasakojimų pamėgs darželį, supras, kad ten jo laukia naujos, įdomios veiklos, daug maloniau į jį keliaus. Be to, dar prieš darželio lankymą rekomenduojama namuose laikytis režimo, koks yra ir darželyje – tuomet vaikui bus lengviau adaptuotis.

Pirmą dieną atėję į darželį, pabūkite su vaiku, kol jis apsipras (tam gali prireikti ir pusdienio). Supažindinkite jį su auklėtoja, vaikais. Jei mažylis – drąsus ir socialus, gali iškart pasilikti pusdieniui, jei ne, taikoma ilgesnė adaptacija, kai vaikas darželyje kasdien paliekamas vis ilgesnį laiką – valandą, dvi, pusdienį. Pirmą savaitę, kol vaikas apsipranta, patariama darželyje praleisti ne visą, bet pusę dienos. Svarbu ryte atvykti laiku, nes jei vėluosite, ne tik jūsų vaikas jausis nepatogiai, bet ir visa grupė gali išsiblaškyti dėl nutrauktos veiklos.

„Palikdami vaiką darželyje, būtinai atsisveikinkite, nepabėkite jį palikę. Jokiu būdu nemeluokite, norėdami jį nuraminti, kad, pavyzdžiui, greitai nueisite kažko pasiimti iš mašinos ir grįšite, nes apgaunate vaiką, ir jis liūdės, nesulaukdamas tėvų, o kitą dieną dar labiau nenorės eiti į darželį. Jei vaikas pradėjo verkti, nesėdėkite ilgai apsikabinę – išsiskirti bus tik sunkiau. Labai svarbu vaikui aiškiai pasakyti, kad mama ar tėtis sugrįš jo pasiimti tam tikru laiku (po pietų, vakarienės, kai bus lauke ir pan.). Atsisveikinimas turėtų būti trumpas ir su teigiamu palinkėjimu – „Geros dienos”, „Skanių pusryčių”, „Įdomių žaidimų”. Tai vaikui suteiks gerų emocijų, jis tikės, kad jo laukia graži diena”, – pataria L. Titė-Petrauskė.

Taip pat svarbu palaikyti gerus ryšius su auklėtojomis, nuolat bendrauti, sužinoti, kas vyko dienos metu, kad su vaiku vakare galėtumėte kartu pasidžiaugti praleista diena darželyje. Padės ir įsiklausymas į auklėtojų rekomendacijas, žinosite, kaip įvairiose situacijose elgiasi jūsų vaikas, apie ką vertėtų pakalbėti namuose.

Darželio pasirinkimas – pagal šeimos prioritetus

Jei darželis jūsų vaikui bus svetingas ir jam ten patiks – išsiskyrimas netaps sunkiu procesu. Todėl dar prieš renkantis darželį, patariama aiškiai apsibrėžti prioritetus – kas jūsų šeimai svarbiausia, kokia lavinimo įstaiga atitiktų jūsų vaiko poreikius. Kiek laiko kasdien praleidžiama gryname ore, kiek jo skiriama sportui ir kūno lavinimui, ar tiekiamas sveikas maistas, kokie yra lavinantys užsiėmimai, kokiose patalpose darželis įkurtas – tokius svarbius klausimus tėvai turėtų užduoti darželio atstovams.

Asmeninio albumo nuotr.

Prieš pasirenkant darželį, jei tik yra galimybė, L. Titė-Petrauskė pataria jame apsilankyti kartu su vaiku. Praleidę pusdienį ar dieną jame, pamatysite, kokia lavinimo įstaigos dienotvarkė, kokie užsiėmimai vyksta, kaip auklėtojos bendrauja su vaikais, kaip darželyje jaučiasi vaikai, ką jie valgo, kaip bendrauja. Išsiaiškinkite, kokius papildomus užsiėmimus galėtų lankyti vaikas, išklausykite auklėtojų rekomendacijas.

„Darželis jau seniai nebėra tik ta vieta, kurioje vaikas praleidžia visą dieną ir tik bendrauja su kitais vaikais. Labai svarbu, kokia yra darželio aplinka ir patalpos, kokias ugdymo programas jis siūlo, pagal kokias programas lavinami, kaip maitinami vaikai, kiek laiko praleidžiama gryname ore. Juk tik teisingai lavinant vaikus nuo mažų dienų, tikslingai juos supažindinant su supančiu pasauliu, galima užauginti asmenybes”, – neabejoja L. Titė-Petrauskė.

10 patarimų tėvams, kaip elgtis pirmą kartą vaiką leidžiant į darželį:

1. Pasirinkę darželį, kurį lankys vaikas, nedvejokite. Sprendimas jau priimtas. Jūsų abejones gali perimti vaikas ir jam bus sudėtingiau pritapti darželyje.

2. Ruošiantis į darželį ir atvykus į jį, neskubinkite vaiko. Skubėdami sukeliate papildomą stresą ir sau, ir vaikui.

3. Būtinai atsisveikinkite su vaiku. Sukurkite atsisveikinimo ritualą – bučinys, apkabinimas, palinkėjimas.

4. Nereikėtų atsisveikinti su vaiku keletą kartų. Vienas, bet „geras” kartas ir malonus palinkėjimas.

5. Kai atsisveikinate, iškart išeikite. Nereikėtų stoviniuoti ir stebėti vaiko, kai jau pasakėte atsisveikinimo žodžius.

6. Nereikškite gailesčio, neatsiprašinėkite, kad vaikas turi likti darželyje. Nesakykite – „Man labai gaila, bet turiu tave palikti, turiu eiti į darbą” ar „Atsiprašau, bet tu turi likti čia”. Tokiu atveju, vaikas buvimą darželyje suvoks kaip bausmę, supras, kad čia yra blogai.

7. Nebauskite vaiko, jei jis nenori eiti į savo grupę. Nesakykite, kad atimsite jo mėgstamą žaislą, jei neprisijungs prie vaikų. Visada tarkitės gražiuoju.

8. Nemeluokite, nepabėkite. Aiškiai pasakyti, kada atvažiuosite vaiko pasiimti – po pietų, po vakarienės.

9. Išsiskyrimą apsunkina, jei tėvai labai jautriai reaguoja į vaiko verkimą, kaprizus. Tėvai turėtų išlikti ramūs. Jei verkiantis vaikas jaus tėvų susijaudinimą, jis tik dar labiau įsiaudrins.

10. Tėvai turėtų padrąsinti ir palaikyti į darželį einantį vaiką bei atsižvelgti į auklėtojų rekomendacijas – ką galima padaryti, kad mažylis ten jaustųsi dar geriau.

Asmeninio albumo nuotr.

Mano išsaugoti straipsniai