Vasara įpusėjo, o daugelis šeimų ir toliau suka galvas, kaip ją praleisti naudingai. Psichologė dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė šia tema dalijasi savo komentaru ir tėvams pateikia netikėtą, bet labai naudingą siūlymą, ką galime nuveikti šią vasarą.
Atėjus vasarai klausiam vaikų, ką jie nori nuveikti per vasarą. O ką norite nuveikti jūs, mamos ir tėčiai? Tikriausiai visi turim savų planų. O ką norit išmokti? Ar ir jums atrodo, kad mokslus jau baigėt, o vasara tikrai ne tam skirta? Palaukite. Jei norime, kad mūsų vaikai augtų, turime rodyti pavyzdį ir augti patys. Šiai vasarai siūlau išmokti bendrauti su savo vaikais.
Sakysit, kad tai jau tikrai mokat, juk kiekvieną dieną bendraujat. Tačiau atmeskim į šoną visus nurodinėjimus, ką vaikai turi daryti, aiškinimus, kodėl jie tai turi daryti, draudimus ir bausmes, pamokymus apie gyvenimą, greitus persimetimus „kaip sekasi? – gerai/normaliai“, kas lieka?
Tikrai džiugu, jei kalbate su vaikais apie tai, kas jiems patinka, kas nepatinka. Dar geriau, jei kalbate apie tai, kodėl jiems kas nors patinka ar nepatinka. O ar kalbate apie tai, kaip jie mato pasaulį ir save? Apie ką svajojate jūs ir vaikai? Apie tai, kas būtų pasaulyje, jei žmonės galėtų naudotis magija? Kas būtų, jei Lietuvoje būtų ledynai arba dykuma? Kaip gyvensime po 50 metų? Ką vaikai mokytųsi, jei nereikėtų eiti į mokyklą?
Pokalbiams temų yra tikrai daug. Vaikai turi savitą, tokį įdomų mąstymą, kurį vėliau praranda augdami, nes vis labiau perima tai, ko mes juos mokome. Todėl naudokitės proga – pažinkite neatrastus, neištyrinėtus pasaulius – savo vaikus, kaip jie mąsto, ką jaučia, kaip supranta, kaip aiškina. Tiek daug išmoksite, sužinosite, jei mokėsite ne tik aiškinti, bet ir klausyti.
O vaikai tuo pačiu išmoks dėstyti savo mintis, jas apginti, argumentuoti, išdėstyti taip, kad jūs suprastumėt. Ir nereikės galvoti, kad vaikai pamiršta mokslus per vasaras ir kokias veiklas jiems suorganizuoti. Pokalbis yra labiausiai ugdanti veikla, kurią galite sugalvoti. Pokalbio metu gimsta naujos idėjos ir paaiškėja įdomiausi dalykai.
Tegul tai būna maloniausias jūsų vasaros užsiėmimas – įdomūs, smagūs, įkvepiantys pokalbiai su savo vaikais.
Šaltinis: Vaiko psichologijos centras