Redakcija gavo mamos laišką apie ją nustebinusią vaikų darželio tvarką. Pradėjus lankyti darželį, čia tėvai paprašomi iš karto išeiti iš grupės ir netrukdyti kitiems vaikams. Kaip tokią pedagoginę patirtį pakomentuos psichologė?
Vaida klausia:
„Šį rudenį ruošiame savo 2 m dukrytę leisti į darželį. Kadangi valstybinio negavome, tad renkamės iš privačių. Taip mums besilankant keliuose darželiuose (Vilniuje), viename mums pasako, kad jų darželyje nėra taip vadinamo adaptacinio periodo. Mums tai buvo naujas dalykas.
Vaikas savo pirmąją dieną darželyje su mama ar tėčiu negali pabūti grupėje nė pusvalandžio. Atvedi, nurengi ir metas atsisveikinti. Darželio direktorė tokį apsisprendimą motyvuoja tuo, kad kiti vaikai, kurie be mamų, pradeda blogai jaustis, verkti, nes mato, kad kitas vaikutis štai turi prie savęs mamą. Tėvams į grupės patalpas įeiti negalima. Vaikų erdvė – tik vaikams ir esą vaikai tą supranta nuo pat pirmos dienos.
Taip, pasak direktorės, vaikui lengviau apsiprasti darželyje. Neleisime vaiko į tokį darželį, nes mūsų manymu yra sveikiau paruošti vaiką darželiui palaipsniui. T.y. pradėti ruošti namie, o po to jau darželyje vis ilginant tą laiką, kurį vaikas pabus vienas, be tėvų. Tačiau visgi smalsu, ką pasakytų vaikų psichologai.
Gerai vaikui toks “šaltas dušas” ar vis dėlto nelabai? Kokios pasekmės tyko už tokių metodų? O gal šiuo atveju tikrai teisi darželio direktorė?“
Atsako psichologė ir Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.
Sveiki, Vaida,
perskaičiusi jūsų klausimą supratau, kad labai atsakingai renkatės darželį savo dukrytei ir norite, kad šis svarbus etapas jos gyvenime praeitų kuo sklandžiau. Tačiau vienu atveju nesutapo jūsų ir darželio vadovybės nuomonės į adaptacinį periodą, ir tai, matyt, sukėlė jums nerimą ir abejones, kas gi yra geriausia jūsų vaikui.
Adaptacija – tai gamtos duotas žmogui gebėjimas mokytis naujų dalykų ir taip prisitaikyti prie nuolat kintančių sąlygų. Darželio lankymas – tai pokytis ne tik jūsų dukros gyvenime, bet ir jūsų, mylinčių ir ja besirūpinančių tėvų, gyvenime. Jūsų dukrai reikia išmokti būti aplinkoje, kurioje nebus tėvų, būti su kitais suaugusiais ir su savo bendraamžiais. Jums – susidurti su darželio džiaugsmais ir sunkumais ir išmokti būti darželinukės tėvais. Ar jūs praleisite pirmas dienas darželyje kartu su dukryte, ar ji bus be jūsų, visa jūsų šeima išgyvens taip vadinamąjį adaptacinį periodą.
Būdus, kaip padaryti adaptacinį periodą lengvesniu, kiekvienas pasirenka remdamasis savo patirtimis, žiniomis ir nuostatomis. Jūs matote tik savo vaiką, jūsų minimo darželio auklėtojos ir direktorė mato daug kitų vaikų, kurie taip pat bando prisitaikyti prie buvimo be savo tėvų kitokioje aplinkoje. Greičiausiai, direktorė, matydama kitus vaikus ir norėdama juos apsaugoti, laikosi taisyklės, kad adaptacija darželyje vyksta be tėvų. Nes kai ateina naujas vaikas į grupę, prie jo vėl visiems reikia priprasti, o jeigu jis ateina su savo tėvais, reikia priprasti ir prie tėvų. Taip pat ir jūsų dukra, iš pradžių būdama su jumis, pripras prie darželio, kuriame būna tėvai. Ir kai tėvai tam tikru momentu turės palikti darželį, jai vėl reikės priprasti prie darželio, bet jau be tėvų.
Yra ir kitokių būdų, kaip palengvinti adaptaciją darželyje, pvz. pirmomis dienomis vaikas gali būti paliekamas darželyje valandai, tada po truputį tas laikas ilginamas. Kaip sklandžiai vyks adaptacinis periodas darželyje, priklauso nuo auklėtojų profesionalumo, kompetencijų ir žinių, taip pat ir nuo tėvų palaikymo ir supratimo, kad vaikui šiuo momentu gali būti emociškai sunku. Jeigu auklėtoja neprofesionali, o tėvai šalti ir neužjaučiantys, tai net ir tėvų buvimas pirmomis dienomis nepalengvins vaiko adaptacijos darželyje.
Išvengti sunkumų, susijusių su adaptacija, neįmanoma, prisitaikymas prie naujos aplinkos bet kokiu atveju pareikalaus ir iš vaiko, ir iš tėvų emocinių pastangų. Bet yra būdų ją palengvinti. Jūsų atveju – pasirinkti darželį, kuris jums patinka ir kuriuo jūs pasitikite.