„Apsauga nuo saulės turėtų būti kiekvieno tėvo prioritetas. Kūdikio odą pažeidus saulei, pažeidimai giluminiuose odos sluoksniuose išliks visam gyvenimui, net kai išorėje ir nieko nebesimatys. Tai reiškia, kad tikimybė kada nors susirgti odos vėžiu jam stipriai išaugs. Apsaugoti vaiką nuo saulės spindulių nėra sunku, bet, deja, tėvai dažnai nežino paprastų taisyklių”, – sako vaikų gydytoja Aušra Urbutienė ir pateikia 9 patarimus.
1. Kol kūdikis yra mažesnis negu 6 mėnesių amžiaus, saugokite jį nuo bet kokio tiesioginio kontakto su saulės šviesa.
Jeigu vežiojate jį lauke vežimėlyje, tik pasirodžius saulei nuleiskite jo stogą. Jeigu vaikas su jumis keliauja automobiliu, stebėkite, kad į jį nešviestų saulė. Jei esate gamtoje ir netikėtai pasirodo saulė, paslėpkite kūdikį po stogu, po skėčiu, po skrybėle – po bet kuo, kas apsaugos nuo tiesioginių spindulių. Net kelios minutės gali pakenkti odai.
2. Ir vyresnio amžiaus kūdikius saugokite nuo saulės, kai ji karščiausia.
Karščiausia saulė būna maždaug nuo 10 iki 15 val. Tuo metu stenkitės apsaugoti savo mažylį, kad jis išvengtų tiesioginių spindulių, o jei išvengti neįmanoma – tiesioginiuose spinduliuose jis turėtų būti ne ilgiau negu 5 minutes. Jeigu esate gamtoje, stenkitės laikyti kūdikį bent jau medžių šešėlyje. Nepamirškite, kad saulės spinduliai atsispindi nuo tokių paviršių kaip smėlis, cementas ar vanduo.
3. Aklai nepasitikėkite apsauginiu kremu nuo saulės.
Kremas gali padėti apsaugoti kūdikį, tačiau vien jo neužtenka. Jokiu būdu netepkite kremu kūdikio, kuriam mažiau negu 6 mėnesiai: jo oda per jautri, ir kreme esantys chemikalai jam pakenks. Ir kremu nuo saulės tepdami vyresnį kūdikį, įsitikinkite, kad jis pritaikytas vaikams. Šis patarimas galioja bet kokiai vaikų kosmetikai.
4. Parinkite kūdikiui tinkamą aprangą.
Aprenkite jį šviesiais, laisvais, orą praleidžiančiais drabužiais, pavyzdžiui, medvilniniais. Drabužiai turi būti ilgomis rankovėmis. Tada kūdikio oda bus apsaugota nuo saulės šviesos, o jam pačiam nebus karšta. Taip pat būtinas ir galvos apdangalas, galima uždėti ir akinius nuo saulės. Stebėkite, kad kūdikis neperkaistų: kūdikiai neprakaituoja kaip suaugusieji.
5. Reaguokite į nudegimus.
Jeigu mažylis vis dėlto nudegė, nepanikuokite. Tik pastebėję nudegimą priglauskite prie nudegusios vietos sudrėkintą, vėsų rankšluostį ir palaikykite 10-15 minučių. Tuomet odą patepkite kūdikiams skirtu drėkinamuoju kremu. Procedūrą kartokite 3-4 kartus per dieną keletą dienų iš eilės, kol nudegimas išnyks. Stipraus nudegimo atveju tuojau pat vežkite kūdikį pas gydytoją.
6. Išbėrimų nepalikite likimo valiai.
Jie ant odos vasarą atsiranda, kai kūdikiui per karšta, oda nepakankamai kvėpuoja. Išbertą vaiką nuprauskite drungname vandenyje, naudodami kūdikiams skirtą muilą. Maždaug per savaitę išbėrimai turėtų išnykti, jei neišnyks – keliaukite pas gydytoją. Labai svarbu: tiek nudegimų, tiek išbėrimų atveju prausdami kūdikius naudokite tik tas kosmetikos priemones, kurios subalansuotos tokio amžiaus vaikams!
7. Apsaugos nuo vabzdžių priemonėmis purkškite kūdikio drabužius, bet ne jį patį.
Kūdikio odai vasarą pakenkti gali ne tik saulė, bet ir įvairūs vabzdžiai. Nuo vabzdžių apsaugo tam skirtos priemonės, tačiau jokiu būdu nepurkškite jų tiesiai ant kūdikio odos, tai gali jai pakenkti. Verčiau jomis išpurkškite kūdikio drabužius, palaukite, kol išdžius, o tada aprenkite kūdikį. Išpurkšti galima ir vežimėlį. Grįžę iš lauko drabužius išskalbkite, o vaiką nuprauskite.
8. Skirkite dėmesio kūdikio racionui ir rūpinkitės, kad jam netrūktų vandens.
Kai kurie vitaminai, esantys maiste, pavyzdžiui, vitaminas A, vitaminas C, vitaminas E arba vitaminas B6, gali sustiprinti odą ir padaryti ją atsparesnę saulei. Todėl atidžiai išstudijuokite savo kūdikio maisto sudėtį. Be to, labai svarbu kūdikį saugoti nuo troškulio. Jei kūdikio organizme netrūks vandens, jis daug geriau atlaikys karštį ir saulės spindulius.
9. Stebėkite savo kūdikį!
Vasarą leisdami laiką gryname ore nuolat atkreipkite dėmesį, kaip laikosi jūsų mažylis. Stebėkite jo elgesį: ar jam netrūksta vandens, ar jis neverkia, ar jis nenuropojo ten, kur susidurs su tiesioginiais saulės spinduliais, ar aplinkui nesama kitų dalykų, galinčių sužaloti jo odą. Tėvai geriausiai pažįsta savo vaikus ir žino, kaip iš jų elgesio suprasti, kad kažkas negerai, todėl turi būti atidūs.