Ginekologijos ir akušerijos skyriaus darbuotojai kartais pajuokauja, kad kai kurie tėveliai į gimdymą atvyksta su tiek lagaminų ir rankinių, kad panašu, jog susiruošė į povestuvinę kelionę ar egzotišką kelių savaičių išvyką. Tiesa, jų laukia vienas svarbiausių įvykių gyvenime, tačiau begalės daiktų, kurių prisikrauna, tikrai neprireiks.
Svarbius ir reikalingus daiktus reikėtų susidėti į dvi skirtingas kuprines ar rankines, nes vienus panaudosite gimdykloje, o kitus – po gimdymo, kai su vaikučiu pirmąsias dienas praleisite ligoninės palatoje. Todėl antrąjį krepšį tėvelis spės atnešti ir po gimdymo, jo nebūtina su savimi tempti į priimamąjį. Daiktus pradėkite krauti ne paskutinę akimirką. Tą dieną, kai nubėgs vandenys ar prasidės sąrėmiai, jūs mažiausiai norėsite blaškytis ir ieškoti, kurioje spintoje yra vaikelio drabužėliai, o kur jūsų šlepetės. Apsaugokite save ir savo artimuosius nuo nereikalingo streso – daiktų, kurių prireiks gimdymo namuose, krepšį susikraukite likus bent mėnesiui iki numanomos vaikelio gimimo dienos. Atsarga gėdos nedaro, juk gimdymas – nėra „užsakomas”, todėl mažylis į šį pasaulį gali pasibelsti bet kurią dieną.
Pirmojo vaikelio besilaukiančioms šeimoms gali kilti ne vienas klausimas. Kokių daiktų prireiks? Ko neverta vežtis? Ko jokiais būdais neužmiršti? Štai du sąrašai, kurie jums padės lengviau pasiruošti kelionei į gimdymo namus.
Daiktai, kurių reikės prieš gimdymą ir gimdykloje:
Nėščiosios knygelė. Ne be priežasties ją viso nėštumo metu pildė jus prižiūrėję gydytojai. Joje medikai mato, kokiomis ligomis jūs sergate, kokie galimi pavojai, į ką svarbu atkreipti dėmesį, kad gimdymas būtų sklandus.
Asmens tapatybės kortelė ar pasas. Šių dokumentų prireiks, kai, atvykus į ligoninę, jus reikės užregistruoti.
Naktiniai marškiniai. Geriausia rinktis natūralios medžiagos, patogius, lengvai pakeliamus, kad nevaržytų nėščiosios judesių ir netrukdytų medikams priimti kūdikį. Dar vienas svarbus kriterijus – lengvai atsegami, kad tik gimusį naujagimį būtų galima padėti ant nuogos motinos krūtinės. Nesivaikykite madų – gimdykloje jos niekam nerūpės.
Specialios sauskelnės po gimdymo arba įklotas ir kelnaitės. Šie daiktai jums bus reikalingi po gimdymo, kad jaustumėtės patogiai ir švariai. Kelnaites geriau įsigyti specialias aukštu liemeniu, jos tinkamai prilaiko įklotą, o jei jums buvo atlikta cezario pjūvio operacija, nedirgina pjūvio vietos. Įklotai tai pat turi būti dideli, kad gausiai sugertų.
Chalatas ir šlepetės. Jie bus reikalingi, kol ligoninės koridoriais eisite iki gimdyklos. Jų prireiks ir tol, kol būsite ligoninėje.
Vanduo. Gydytojai pasakys, ar jums bus leidžiama, ar ne gerti vandenį, tačiau jo turėkite atsargoje. Gimdymas gali trūkti labai daug valandų ir išvarginti, todėl gurkšnis gaivaus vandens suteiks jėgų.
Pirmoji vaiko apranga – drabužėliai, vilnonės kojinės ir kepurėlė. Prioritetą skirkite patogumui ir natūralumui. Gal dabar atrodo, kad mažylį norėsite puošti nuo pirmųjų jo gyvenimo dienų, tačiau jis būna dar visai trapus, todėl norisi jį tik kuo paprasčiau bei lengviau aprengti. Tam idealiai tinka susiaučiami drabužėliai (o ne rengiami per galvą), medvilninė užrišama kepurėlė ir pirštinėlės. Taip pat reikalingos vilnonės kojinaitės, kurios net ir pilnai išnešiotam naujagimiui stimuliuoja padukus bei pagerina kraujotaką.
Sauskelnės. Jų užteks vieno vieneto – pirmajam kūdikio aprengimui.
Vienkartiniai antbačiai tėčiui. Tai tokie maišeliai, kuriuos reikia dėti ant batų, jei vyras nori būti kartu gimdykloje. Juos galite įsigyti iš anksto, tačiau, jei to nepadarysite, nusipirksite ligoninėje.
Telefonas. Tikėtina, kad norėsite įamžinti tik gimusį savo mažylį, todėl tam idealiai tiks telefonas arba fotoaparatas. Nebūtina šią techniką turėti pačiai, tačiau būsimam tėveliui priminkite, kad pasiimtų.
Daiktai, kurių prireiks po gimdymo palatoje:
Dar vieni naktiniai. Geriausi ir patogiausi – pritaikyti vaiko žindymui. Tikėtina, kad pirmąsias dienas, kurias praleisite ligoninėje, mažylis mokysis valgyti pieną, o jūs – jį maitinti, todėl lengvas ir greitas priėjimas prie krūtinės – labai patogu.
Guminės šlepetės. Jums prireiks ne tik paprasto apavo, skirto vaikščioti patalpose, tačiau ir guminių šlepečių dušui.
Liemenėlė, skirta maitinančioms moterims. Ji taip pat palengvins kūdikio maitinimą.
Specialios kelnaitės po gimdymo ir įklotai. Jie daug sugeria, yra minkšti, neutralizuoja kvapus, kvėpuoja, todėl leidžia jaustis patogiai. Prekybos vietose galima įsigyti įklotų rinkinių, pritaikytų laikotarpiui po gimdymo.
Palutės. Jų gali prireikti ir jums pasitiesti lovoje, ir mažyliui (keičiant sauskelnes), todėl turėkite net kelis vienetus.
Higienos priemonės ir rankšluostis. Nepamirškite daiktų, būtinų jūsų kasdienybėje – prausiklis, dantų pasta ir šepetėlis, šampūnas, šepetys, nes ligoninėje praleisite vidutiniškai 2–3 dienas.
Vienkartiniai įklotai į liemenėlę. Pienas gali būti nekontroliuojamas ir bėgti pačiose netikėčiausiose situacijose, todėl įklotai, klijuojami prie liemenėlės, jums suteiks saugumo.
Vata. Ji bus reikalinga vaiko prausimui – suvilgysite ją į virintą vandenį ir valysite kūdikio akis bei veidą.
Marlės ir pašluostės. Tam atvejui, jei jūsų vaikas atpiltų.
Krūtinės kompresai ar tepaliukai. Jokia paslaptis, kad pirmosios maitinimo dienos – tikras iššūkis, tačiau jas palengvinti gali pagalba skausmingai krūtinei.
Vaikiškas muilas. Daugelis gydytojų nerekomenduoja nuolat naudoti drėgnas servetėles, nes jos gali sudirginti jautrią kūdikio odelę. Geresnė išeitis – jį apiprausti po bėgančiu vandeniu, naudojant vaikišką muilą.
Keletas komplektų drabužėlių. Drabužėlius rinkitės pagal metų laiką, tačiau dažniausiai mamos kūdikėlį rengia smėlinukais (trumpomis arba ilgomis rankovėmis), šliaužtinuku, vilnonėmis kojinėmis, deda kepurytę ir pirštines (namuose jų gal ir neprireiks, nes vaikučiui nukarpysite nagučius, tačiau ligoninėje jas geriau dėkite). Smėlinukų ir šliaužtinukų turėkite 2–3 komplektus.
Sauskelnės. Pirmi kartai su sauskelnėmis gali būti nelengvi – ne taip uždėsite, prabėgs ir pan., todėl turėkite visą pakuotę (tinkamo dydžio išsirinksite pagal kūdikio svorį, naujagimiui pirkite pirmo dydžio – 2–5 kg). Kad jautri kūdikio odelė nebūtų pažeista, rekomenduojama rinktis kuo natūralesnes, kvėpuojančias sauskelnes.
Jei vyras bus su jumis – jo apranga, šlepetės. Vienuose gimdymo namuose vykusiuose kursuose nėščiosioms išgirdau pastabą: „Moterys, priminkite savo vyrams, kad ligoninė – tai ne jų namai, todėl net ir šeimai skirtoje palatoje būtų gerai, jog jis vaikštinėtų ne vien tik su trumpikėmis”.
Visus kitus daiktus, jei tik jų prireiks, tėtis spės atvežti ir vėliau. Neverta į gimdymo krepšį prisikrauti buteliukų, žindukų, pientraukių – didelė tikimybė, kad pirmosiomis dienomis jų visai nereikės. Tai galioja ir maistui – jei jums nepatiks tai, kas duodama ligoninėje, jūsų antroji pusė visada spės nueiti į parduotuvę. Pieš važiuojant su kūdikėliu į namus, tėtis būtinai turės pasiimti automobiliui skirtą kėdutę ir lauko drabužius (kombinezoną, kepurę).