Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kas nutinka

Kas nutinka, kai atvažiuoji gimdyti iš anksto nesusitarusi: lietuvių moterų patirtys

Šį klausimą uždavėme mūsų portalo skaitytojoms ir paprašėme į jį atsakyti remiantis savo patirtimi. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turėjo kiekviena mums parašiusi, jūsų dėmesiui, įdomiausieji pasisakymai.

NE

Gimdžiau prieš daugiau nei dvejus metus ir tvirtai žinojau, kad tikrai su niekuo nesitarsiu iš anksto dėl gimdymo. Taip pat nesilankiau jokiose privačiose klinikose. Visą nėštumo laikotarpį lankiausi savo poliklinikoje. Atėjus gimdymo laikui ir prasidėjus sąrėmiams, nuvažiavau į gimdymo namus. Ten sutiko su šypsena, jokių nusiskundimų neturiu. Dėmesio gavau pakankamai. Net sakyčiau per daug. Prieš gimdymą vyras bandė duoti “kyšį”, bet jo nepaėmė, sakė, tik po vaiko gimtadienio. Gimdžiau be jokių susitarimų ir nieko nemokėjau. Gimdymo gale teko skubos tvarka atlikti cezario pjūvį. Viskas baigėsi gerai. Dabar galvoju, jei būčiau tarusis su akušere dėl gimdymo iš anksto, kas tuo metu būtų pasikeitę? Niekas. Vis tiek būtų tekę atlikti tą pačią operaciją. Jei gimdysiu kada antrą vaiką, žinau tikrai, kad ir vėl nesitarsiu – juk gimdymo namuose dirba profesionalai, kurie gauna už tai atlygį. Mokėti papildomus pinigus nėra prasmės. Tuo labiau, kad pažįstu kelias mamas, kurios tarėsi dėl gimdymo, ir tai tikrai nepasiteisino. Mano verdiktas – neverta tartis.

TAIP

Gydytojas akušeris ginekologas, kuris prižiūri visą nėštumą, jau iš anksto gali numatyti galimas komplikacijas. Be to, moteris per visus apsilankymus pripranta bei gali labiau pasitikėti gydytoju, užsimezga tam tikras tarpusavio bendravimas bei pasitikėjimas. Aš savo pirmą vaiką gimdžiau pas bet kokį gydytoją, tai mano gimdymas truko keturias paras. Mane taip iškankino, kad gydytojui sakiau, jog viskas, nebegaliu, man stoja širdis. Jis atrėžė: „Jei kalbi, vadinasi, dar nestoja”. Aplaidumas tęsėsi tol, kol praradau sąmonę. Ačiū Dievui, viskas baigėsi gerai ir mes su dukrele likom gyvos. Jei būčiau iš anksto susitarusi su konkrečiu gydytoju dėl gimdymo, man būtų suleidę skatinamųjų, viskas būtų trukę daug greičiau ir sklandžia.

Vida Press

NE

Gimdžiau du kartus ir nė karto nesitariau. Pirmas gimdymas komplikavosi, dukrytės širdies tonai pradėjo kristi, teko panaudoti vakuumą. Gydytojų komanda dirbo operatyviai. Mergytei du kartus buvo apsisukusi virkštelė, todėl gimė nekvėpuodama, ją greitai atgaivino ir padėjo ant krūtinės. Tada man prasidėjo stiprus kraujavimas. Ačiū gydytojams, kurie padarė viską, kad ir aš, ir dukrytė liktume gyvos. Antrasis gimdymas praėjo greitai ir sklandžiai. Nors abu kartus nesitariau ir nemokėjau, sulaukiau kvalifikuotos gydytojų pagalbos ir priežiūros.

TAIP

Mūsų pirmas vaikelis gimė 2013 metais 37 nėštumo savaičių. Buvo „ekstra” rytinis gimdymas po tragiškos vėmimo nakties, neaišku, ar apsinuodijau, ar kas nutiko. Lėkėm į gimdymo namus ir pagimdžiau per 2 val. Gydytojas buvo vietoje. Skambinome jam dar iš namų, nusakė, ką daryti ir kiek turim laiko. Vaikelis gimė su tris kartus apsisukusia virkštele, jei ne profesionalus gydytojas, nežinau, kas būtų nutikę, Jis viską staigiai sureguliavo, nes akušerės sutriko. Po gimdymo vaikelį paėmė kelioms valandoms stebėti, bet viskas baigėsi puikiai. Ir aptarnavimas daug geresnis, nes toms moteriškėms gimdymo skyriuje nėštukės eina „konvejeriu”. Žodžiu, dėl tokių „ekstra” atvejų ir dėl ramesnės mamos psichologinės būklės, mūsų šeima pasisako už išankstinį susitarimą su gydytoju.

NE

Tikrai neverta! Pagalvokite pačios… Jau Jūsų vaikelis pasiruošęs ateiti į šį pasaulį. Gydytojas/ja, su kuriuo tarėtės, prieš Jums atvažiuojant į gimdyklą, pradirbo 12val ar daugiau (taip, taip, kartais taip būna). Jis išsekęs, norėtų pailsėti, bet susitaręs priimti Jūsų kūdikį! Tad pagalvokite, ar norėtumėte gimdyti pas tą, kuris pavargęs? Dar vienas dalykas, jei dėl kažkokių priežasčių gydytojas negali priimti gimdymo, tai kiti akušeriai labai nenoriai tai daro! Ir ką tada kaltinti? Žinoma, tik save! Apskritai daugelis gimdymo namu nepraktikuoja tokio dalyko kaip „išankstinis susitarimas”. Patariu nesitarti iš anksto.

TAIP

Iš anksto tartis su gydytoju dėl gimdymo priėmimo verta, nes moteris ramiau jaučiasi, kai pažįsta gydytoją, maždaug žino, ko tikėtis. Pabendravusi su gydytoju, susipažįsti su jo bendravimo maniera, supranti, priimtinos tau jos ar ne. Galima aptarti gimdymo planą, pasiteirauti gydytojo, kaip jis reaguoja vienoje ar kitoje situacijoje. Mano atveju gydytoja žinojo, kad labai nenoriu cezario pjūvio operacijos, bet komplikavusis gimdymo veiklai, teko pasirinkti būtent ją, ir dabar džiaugiuosi, kad tai išgelbėjo mano pačios ir vaiko jei ne gyvybę, tai sveikatą (didelė vaiko galva, siauras mano dubuo). Tarimosi su gydytoju trūkumai – atvažiavus į gimdymo namus ir pasakius, kad tareisi su gydytoju, iš kitų gydytojų ir net akušerių dėmesio nulis, grubus elgesys (nors pati nesu jautruolė, priešingai, mano gydytoja pakankamai “tvirtų” manierų).

NE

Gimdžiau Klaipėdoje. Kadangi visas nėštumas buvo sklandus, nusprendžiau su gydytoju nesitarti. Nėštumo ir vaiko priežiūros kursuose buvau informuota, kad norint, jog specialistas nuolat būtų kartu su jumis, galima rinktis gimdymą tik su akušere. Rizikų jokių neturėjau, o ir vaikelis pradėjo belstis kaip pagal vadovėlį (nubėgo vandenys ir prasidėjo sąrėmiai), tai dar kartą patvirtino mano tikėjimą, kad viskas bus gerai. Kadangi gimdymas su sąrėmiais truko vos 6 val., tai tikrai nebūtų buvę verta išleisti didelę sumą pinigų gydytojui, su kuriuo tariamasi iš anksto dėl gimdymo priežiūros.

Vida Press

TAIP

Nesvarbu, ar natūralus gimdymas, ar cezario pjūvis, verta tartis iš anksto. Nei viena iš mūsų nežinome, kuo baigsis gimdymas, kokių komplikacijų galime sulaukti, kokie kiti neplanuoti niuansai gali užklupti gimdant, todėl būtina būti užtikrintai, jog gimdysime pas kompetentingą, profesionalų bei patyrusį gydytoją. Kiek žinau atvejų, kai gimdė pas „bet ką”, paskui gydytojai lakstė ir kvietė profesionalų gydytoją, kad gelbėtų situaciją. Gydytojas gydytojui nelygu. Man net mintis nebūtų kilus gimdyti pas „bet ką”, kas paklius tą dieną. Man tokios moterys, kurios nesitaria, atrodo neatsakingos. Jos sako, kad nereiks papildomai mokėti. Man čia yra baisu ir absurdas! Juk čia didžiausias gyvenimo įvykis, ir turi būti pasirūpinta kiekviena detale iš anksto.

NE

Susitarusi su gydytoju iš anksto, esi nusiteikusi gimdymui su juo, o jei tam gydytojui ar akušerei nepavyksta tą dieną būti, juk gimdymas dažniausiai prasideda ne tada, kada apskaičiuota. Tada gresia didžiulis nusivylimas. Gimdymas prasidėjęs, panika, kaip čia dabar bus, nežinomybė. Man pirmas gimdymas ir susitarimas gavosi būtent toks, antrą vaiką gimdyti važiavau nesitarus, tik apsižiūrėjusi gimdymo namus. Atvažiavus manęs paklausė, ar tariausi su kuo nors, pasakiau, kad ne ir, atrodo, budėjusios medikės – gydytoja ir akušerė – net apsidžiaugė. Jos dirbo savo darbą taip, tarsi aš būčiau ypatinga, nes aš tokia joms ir buvau.

TAIP

Pagimdžiau pati, bet jei ne akušerė, su kuria buvo susitarta iš anksto, tai būtų buvęs cezario pjūvis. Kitą kartą būtinai vėl tarsiuosi, vėl tik su akušere! Juk visa darbą padaro būtent jos! Mano leliukas „kabėjo”, virkštelė buvo apsisukusi, stūmiau 3 valandas, visas tas valandas akušerė dirbo net išprakaitavusi, kad tik pagimdyčiau. Keitėm pozas, nuleido šlapimą gal 3 kartus ir t.t., tuo metu gydytoja tik įkišdavo galvą pro duris ir paklausdavo, kaip sekasi. Galiausiai ji pasakė, kad „užtenka čia „cackintis”, ruošiam operacinę”. Akušerė nepasidavė, liepė lipti iš lovos ir šokinėti ant kamuolio. Pašokinėjus 5 minutes, pajutau, kad noriu stumti ir per kitas 5 minutes pagimdžiau nuostabų sūnelį! Nemanau, kad nesitarus nors vienas žmogus tiek būtų skyręs laiko ir dėmesio man. Dar, žinoma, labai svarbus momentas, kad visą nėštumą jaučiausi rami ir saugi, nes iš anksto susitikome su akušere, aptarėme, ką ir kaip norėčiau daryti, kaip reikėtų pasiruošti ir pan. Pasitikėjau šiuo žmogumi, dėlto nejaučiau jokios gimdymo baimės! Ir dabar nejaučiu, žinau, kad antrą vaikelį gimdysiu pas tą patį žmogų ir žinau, kad jis padarys viską, kad man kiek įmanoma padėtų ir kad viskas vyktų kiek įmanoma sklandžiau.

Vida Press

IR TAIP, IR NE

Pati atsakydama į šį klausimą vis dar svarstau, verta ar ne. Patys iš anksto sutarėme su gydytoju, kad jeigu jis tą dieną dirbs, tai būtinai mums skirs pirmenybę. Tačiau apie jokius mokėjimus nebuvo nei kalbos. Taip sutapo, kad atvažiavus gimdyt, buvo jo pamaina. Jis labai mums padėjo, pozityviai nuteikė, paaiškino, ką ir kaip daryti, pagimdžiau pati labai nemažą leliuką ir čia tikrai buvo ir jo nuopelnas. Manau, kad jeigu gimdymas yra pirmas, verta tartis su gydytoju. O jeigu dar ir yra galimybė susitarti, kaip mes, be pinigų, tai išvis fantastika! Savaime aišku, kad mes atsidėkojom už pagalbą, tačiau gydytojas yra pasakęs auksinius žodžius: “Nejaugi manote, kad nepriimsiu gimdymo ar kažkaip kitaip jį priimsiu, jeigu nesumokėsite man pinigų?” Linkiu, kad visiems gimdant papultų būtent toks savo darbui atsidavęs žmogus.

TAIP

Gimdydama pirmąjį vaiką prieš 7 metus, atvežta į gimdymo palatą išgirdau pirmą klausimą, su esu susitarusi. Kai pasakiau, kad nesusitarusi, paklausė: “Tai ko čia atvažiavai?”. Gimdymas truko labai ilgai, 28 val, pasikeitė ne viena pamaina, labai nepagarbiai ir nemandagiai elgėsi. Kai pasakiau, kad norėčiau po gimdymo mokamos privačios palatos, net juoktis pradėjo ir pasipiktinusiai pasakė: „Kokios dar palatos, nėra privačių palatų tokioms, kaip tu”.

NE

Manau, kad neverta, jei nėštumas buvo be komplikacijų. Tiesiog reikia nusiteikti teigiamai, kad viskas bus gerai, pasidomėti pačiu gimdymu, apsilankyti kursuose, kuriuos organizuoja ligoninė, kurioje nusprendėte gimdyti. Buvau prisiskaičiusi ne kokių komentarų apie mano pasirinktos ligoninės kai kuriuos gydytojus, ir, aišku, atvažiavus gimdyti, dirbo kaip tik vienas iš jų. Vis dėlto, mano patirtis liko tik teigiama, esu visiškai patenkinta viso personalo darbu ir labai dėkinga, kad su jų pagalba pagimdžiau dukrelę. Ir nei tartis, nei atsidėkoti pinigais nereikėjo.

TAIP

Susitarusi jaučiausi saugi ir užtikrinta. Ypač tai svarbu gimdant pirmąkart. Kai baimės akys didelės, žinojimas, jog tave supa patikima komanda, tikrai ramina. Aš asmeniškai mėgstu viską susiplanuoti punktais, noriu žinoti, kaip bus ir manyčiau, kad paskutinius du mėnesius nėštumą prižiūrėjęs gydytojas žino kur kas geriau, nei tas, su kuriuo tenka susipažinti tik atvykus į gimdymo palatą. Ir dar – sutartas gydytojas bus nuo gimdymo pradžios iki galo, nesikeis pamainos, o tokiame procese tikrai norisi stabilumo!

NE

Visų pirma, tai kainuoja pinigus ir gana nemažus, kuriuos geriau investuoti į vaikučio kraitelį. Gimdymą vis tiek priims, manau, gydytojai nėra tie antžmogiai, kurie pakenks mamai ar kūdikiui. Susimokėjus pinigus gydymo įstaigos personalui, niekas negarantuoja, kad nenutiks komplikacijų ir tikrai mažiau neskaudės. Gimdžiau du vaikus ir nesitariau nei vieną kartą, gimdymai nebuvo patys paprasčiausi, tačiau džiaugiuosi, kad nemėčiau pinigų į “balą” ir radau kur protingiau juos panaudoti. Be to, manau, kad tos, kurios kiša visiems iš eilės kyšius, tariasi su gydytojais, sukuria visiškai nepalankias sąlygas toms, kurios neturi už ką tartis su gydytojais, o pinigai sugadina tikrai net ir patį didžiausią užsispyrėlį.

TAIP

Tariausi su gydytoju, deja, nutiko taip, kad mažasis stebuklas atėjo į pasaulį keliomis dienomis anksčiau, nei buvo numatytas terminas. Tuo metu sutartas gydytojas atostogavo užsienyje ir niekuo negalėjo padėti. Nuvykus į ligoninę, akušerės mandagiai paklausė, ar buvau su kuo susitarusi. Kai pasakiau gydytojo pavardę, visi žinojo, kad esu to gydytojo prižiūrėta nėštumo metu. Nežinau, ar sutapimas, ar ne, tačiau visą gimdymą gydytojai buvo ypač malonūs, profesionaliai atliko savo darbą, nors iš anksto su jais nebuvau susitikusi ir susipažinusi.

NE

Gydytojas nepalengvins tavo skausmo, o pagimdyti vis tiek teks tau pačiai, nebent tai būtų cezario pjūvis. Taip pat susitarus nežinai, ar tavo gydytojas netyčia nepaims atostogų, o gal susirgs? O gal s dalyvaus kitame sutartame gimdyme? Be to, tai yra gydytojai, duodantys Hipokrato priesaiką ir turintys savo medicininę pareigą atlikti visiems vienodai, o ne kažkam išskirtinai.

Kokia jūsų patirtis? Laukiame nuomonių komentaruose.

Mano išsaugoti straipsniai