Gimdyti ligoninėje ar namuose? Daugelyje Europos valstybių ši problema jau seniai išspręsta: toms, kurios vykti pas medikus nenori, specialistai pagalbą teikia namuose. Tuo tarpu Lietuvoje šis klausimas „pakibęs” – kol kas dėl gimdymo namuose gydytojai nesutaria, o Sveikatos ministerija apie tai nė girdėti nenori.
Gydytojus atstos akušeriai
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų akušerė ginekologė Daiva Vaitkienė praėjusį penktadienį vykusios konferencijos „Gimdymo modeliai: galimybės ir teisė rinktis” metu sakė, jog noras įteisinti gimdymus namuose visų pirma susijęs ne su moters teisėmis, o jų sveikata bei socialine gerove. Pasak jos, tikrai nebūtina, jog kiekvieno gimdymo metu šalia motinos stovėtų gydytojas, pakaktų ir akušerio, kuris galėtų padėti moterims ir jų namuose.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Užburiantis video, kuriame maudomi kūdikiai jaučiasi it mamos pilve
Tai, ko nežinojome apie skaniuosius persimonus
„Akušeris yra svarbiausias asmuo prižiūrintis sveiką nėščiąją moterį prieš ir po gimdymo, todėl būtina kelti šios specialybės prestižą. Moterims turėtų būti užtikrinta galimybė pasirinkti, kur jos nori gimdyti, svarbu yra užtikrinti pačio proceso saugumą”, – sako medikė. Tačiau ji tuoj pat priduria, kad susilaukti vaiko namuose galima tikrai ne visais atvejais: „Jokiu būdu ne visos moterys gali gimdyti ne ligoninėje, pasitaiko komplikacijų, kurių metu vien akušerio šalia nepakanka.”
Šiuo metu mūsų šalyje akušeris dažniausiai tėra gydytojo padėjėjas, kuris savarankiškai gimdymo priimti negali. Tačiau Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė Ilona Joneliūnienė yra įsitikinusi, jog pastarųjų kompetencija ir žinios yra pakankamos, todėl jos galėtų dirbti ir be gydytojo priežiūros.
„Lietuvos akušerės turi pakankamai kompetencijos ir žinių priimti mažos rizikos gimdymus savarankiškai. Labai svarbi tęstinė moterų priežiūra po gimdymo, tačiau mūsų šalyje akušerės tik pradeda vykdyti tas pareigas”, – įsitikinusi moteris.
Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerijos Šeimos sveikatos skyriaus vedėja Aušrutė Armonavičienė nėra tikra dėl Lietuvos akušerių pasirengimo priimti gimdymus be gydytojų pagalbos. Ji taip pat tvirtina, jog pirmiausia būtina parengti ir patvirtinti vaiko besilaukiančių tėvų mokymo ir pasirengimo gimdymui namuose sistemą, atlikti finansinius skaičiavimus, įvertinant, kiek valstybė pajėgi finansuoti gimdymo namuose pagalbos teikimą.
„Pradėti galima būtų nuo savarankiško akušerių gimdymo pagalbos teikimo akušerijos stacionarų atskiruose padaliniuose, kaip kad tokią praktiką taiko LSMU Kauno klinikos ir Klaipėdos universitetinė ligoninė. Akušerės įgytų daugiau savarankiško darbo įgūdžių, tačiau tuo pačiu būtų užtikrintas pacientės saugumas, nes kilus komplikacijų visada būtų galima pakviesti gydytoją. Be to, tikslinga atlikti apklausą, siekiant sužinoti, kiek yra norinčių savarankiškai dirbti akušerių”, – dėstė vedėja.
Nei taisyklių, nei įstatymo
Šiuo metu norinčioms gimdyti namuose, niekas to uždrausti negali, tačiau taip pat niekas ir nepadės. Visa atsakomybė už savo ir vaiko sveikatą nelaimės atveju guls ant jų pečių. Net ir pabandžiusios iškviesti į namus akušerį, moterys bus paliktos vienos, nes nėra jokio įstatymo, pagal kurį specialistas privalėtų suteikti gimdyvėms pagalbą. „Kvieskite greitąją” – išgirstų motinos, paskambinusios į gydymo įstaigą ir pasakiusios, jog gimdymo namuose metu kilo kokių nors komplikacijų.
Neseniai Lietuvą pasiekė Jungtinių Tautų vaiko teisių komiteto rekomendacija, kurioje nurodoma, kad Lietuva turėtų suteikti moterims, pasirinkusioms gimdymą namuose, visą reikalingą priežiūrą. Tačiau, kaip žinia, rekomendacija neįpareigoja – ją galima paprasčiausiai padėti į stalčių ir toliau jokio įstatymo nė nesvarstyti.
Nors į norą ieškoti alternatyvų gimdymui ligoninėse vis palankiau žiūri medikai, tačiau už sveikatos politikos formavimą atsakingieji, kol kas didelio entuziazmo nedemonstruoja.
Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis savo poziciją šiuo klausimu yra aiškiai išdėstęs. „Aš manau, kad mūsų nustatytas reguliavimas apsaugo ir mamą, ir kūdikį nuo didelių grėsmių. Pasiekėme be galo gerų rezultatų (dėl kūdikių išgyvenamumo), todėl dabar keisti sistemą, kuri labai efektyvi ir išties sudaro puikias sąlygas mūsų gimdyvėms ir naujagimiams, tikrai būtų neracionalu”, – kilus diskusijoms dėl gimdymo namuose teigė V.Andriukaitis.
Europa žengė toliau
Mervi Jokinen, Europos akušerių asociacijos prezidentė, įsitikinusi, jog Europos šalys privalo rasti sprendimą, kaip suteikti moterims galimybę rinktis, kur jos nori susilaukti vaikelio. „Europos šalyse vyrauja skirtingi gimdymo modeliai, vienose pasirinkimo daug daugiau nei kitose. Labiausiai šį pasirinkimą praplečia akušerių darbas. Diskusija yra būtina, jei mes nenorime, kad specialistų darbas būtų dubliuojamas. Nerizikingų gimdymų atvejais priimti vaiką galėtų akušeris, gydytojo šiuo atvejų nereikėtų”, – sakė Mervi Jokinen
Šiuo metu dalyje Europos šalių, o visų pirma Skandinavijoje moterys gali gimdyti vien tik akušerio prižiūrimos, rinktis natūralaus gimdymo centrus, įkurtus šalia gydymo įstaigų, o taip pat vaikelio susilaukti namuose. Skirtumas tas, kad net ir apsisprendusios nevykti į ligoninę, motinos netampa tik pačios atsakingos už gimdymo eigą, kūdikio sveikatą. Joms yra teikiama pagalba.Vokietijoje moterys taip pat turi galimybę pasirinkti gimdymą namuose ir sulaukti akušerio vizito.
Latvijos moterys šią galimybę gavo prieš septynerius metus, ir namuose gimdančiųjų skaičius kasmet didėja. Gimusiųjų namuose skaičius pirmaisiais metais, kai galimybė buvo įteisinta, siekė 50, po kelių metų šis skaičius išaugo beveik keturis kartus. Šalyje taip pat veikia ir natūralaus gimdymo centrai
Komentarai:
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė Rūta Jolanta Nadišauskienė:
– Viliuosi, jog Lietuvoje bus rengiama vis daugiau diskusijų dėl gimdymo modelių. Akušeriai ruošiami ne tik Kolegijose, pirmoji LSMU akušerių laida jau šiemet gaus diplomus. Ši sritis tikrai stiprės. Tiesa, skirtingai nei kitose Europos šalyse, kur patys akušerijos atstovai, įgavę daugiau kompetencijų, žinių pareikšdavo norą dirbti savarankiškai, Lietuvoje jie to daryti dažnai tiesiog nedrįsta. Dabar yra atvertos visos durys, medikai yra pasiruošę užleisti dalį atliekamų darbų normalaus gimdymo metu.
Medikų bendruomenė kaip ir visos kitos neturi vienos nuomonės gimdymo namuose klausimu. Akademinė visuomenė stengiasi teikti informaciją tiek kolegoms, tiek visuomenei, tačiau esame skirtingi ir skirtingai vertiname šį klausimą.
Kauno Krikščioniškųjų gimdymo namų gydytoja akušerė – ginekologė Banga Kulikauskaitė:
– Savarankiška akušerinė praktika daugelyje Europos šalių tampa posūkiu į gimdymą be intervencijų, išsaugant ir puoselėjant motinos ir vaiko ryšį, gerbiant moters orumą ir autonomiją, neprarandant jos ir vaiko saugumo. Vis dėlto, nepaisant pokyčių mokslo srityje, nerimą kelia praktikoje vis dar labai dažnos akušerinės operacijos ir intervencijos, jų naudojimo pagrįstumas, optimalumas ir saugumas.
Ana Daukševič