53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaziuko mugės įdomybės ir naujovės

Kaziuko mugės įdomybės ir naujovės

Kovo 1-3 dienomis Vilniuje vyksiančios jau 416-osios Kaziuko mugės šūkis „Neriam, drožiam, rūkstam į Kaziuką!“. Organizatoriai tikisi, kad panašiu ritmu kaip šūkis mugę per tris dienas aplankys iki pusės milijono vilniečių ir miesto svečių. 

„Neriam, drožiam, rūkstam – būtent tie raktiniai žodžiai nusako mugės esmę. Mes į mugę ateiname rūkytų gaminių, medžio dirbinių ar tradicinių verbų nusipirkti. Tai yra tradicinė, visam miestui ir mieto svečiams didžiulė šventė. 416-ąjį kartą vyks šiemet ši mugė“, – sakė Vilniaus mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė.

Šiemet prekybininkams į mugę parduota apie pusantro tūkstančio vietų paviljonams. Atvyksta daugiau kaip 130 užsieniečių, jie savo gaminius pristatys Rotušės ir Lukiškių aikštėse. 

„Siekiame, kad tie, kurie ieško kažko naujo, galbūt iš svečių šalių, jie užtikrintai drąsiai eitų į Rotušės ar Lukiškių aikštę ir ten sutiktų užsienio šalių amatininkus“, – sakė Kaziuko mugės projekto vadovas Renaldas Gražys.

Pasak jo, iš užsienio šalių prekybininkų dominuoja kaimynai latviai ir estai, taip pat atvyksta nemažai lenkų, baltarusių, ukrainiečių. Mugėje savo gaminius pristatys ir pavieniai vokiečiai, ispanai.

Ypatingas dėmesys Kaziuko mugėje šiemet bus skiriamas verboms, kurios įrašytos į UNESCO globojamų objektų sąrašą. Prekybininkai verbomis bus įkurdinti Katedros prieigose ir Gedimino prospekte. Mugės organizatoriai tvirtina dėsiantys visas pastangas, kad šiemet mugėje nebūtų Kinijoje gamintų ne tik verbų, bet ir bet kokių tautodailės dirbinių.

Ypatinga šių metų Kaziuko mugės naujovė – vaikų Kaziukas. Rotušėje daugiau kaip šimtas vaikų pristatys savo pagamintus darbelius. Vaikų Kaziukas veiks šeštadienį 12-17 valandomis, o sekmadienį – 12- 15 val. Abi dienas (šeštadienį 15 val., sekmadienį 14 val.) Vaikų Kaziuko programoje numatytas karališkų „Silentium“ marionečių pasakos mažiems ir dideliems „Stebuklingi išminčiaus sodai“ vaidinimas.

Kaziuko mugė lankytojus šiemet pasitiks su atnaujinta kultūrine programa. Gedimino prospekte prie Kudirkos aikštės bus pastatytas didžiulis tiltas, nuo kurio galima bus pasigrožėti mugės šurmuliu iš viršaus. Ant šio tilto taip pat vyks renginiai.

„Vyks įvairūs pokalbiai su žinomais etninės kultūros puoselėtojais. Turėsime ir Loretą Sungailienę, ir profesorių Libertą Klimką ir kitus žinomus šios srities specialistus. Mes sakome, kad kultūrinė programa jus užlies, nes pavyzdžiui beperkant rūkytą gaminį jūs nuo tilto girdėsite kaip profesorius Libertas Klimka pasakoja apie tradicijas, Kaziuko mugės istoriją“, – sakė mugės kultūrinės programos režisierė Justina Jonušaitė.

Kultūrinei programai per mugę bus panaudota ir Lukiškių aikštėje šiuo metu esanti ledo arena. Penktadienį joje vyks dailiojo čiuožimo pamokos ir parodomoji programa, šeštadienį – ledo ritulio varžybos Kaziuko taurei laimėti, o sekmadienį – aisštoko rungtynės. 

Mugėje šiemet bus nemažai teminių scenų. Sirvydo skvere vyks gatvės muzikos pasirodymai, prie Bernardinų sodo vartų koncertuos folkloro grupės, pagrindinėje scenoje Odminių skvere kūrinius su folkloro motyvais atliks šiuolaikinės muzikos grupės. Taip pat vyks programa vaikams.

Kultūrinę programą praturtins ir žydų, lenkų bei rusų ansambliai, jie pasirodys Rotušės aikštėje.

Mugė kovo 1 dieną 13 val. 30 min. tradiciškai prasidės eisena iš Lukiškių aikštės iki Kudirkos aikštės, kur vyks Kaziuko mugės atidarymas.

Kaziuko mugės ištakos siekia XVII a. pradžią ir susijusi su šv. Kazimiero kultu. 1602 m. lapkričio 7 d. popiežius Klemensas VIII savo breve oficialiai paskelbė Kazimierą šventuoju, o Urbonas VIII 1636 m. paskelbė šv. Kazimierą Lietuvos globėju. Tais pačiais metais šventojo palaikai buvo iškilmingai perkelti iš jėzuitų šv. Kazimiero bažnyčios, kur jie buvo saugomi nuo 1604 m., į specialiai pastatytą puošnią koplyčią Katedroje, kur jie yra ir dabar. 

Spėjama, kad kaip tik nuo Šventojo palaikų perkėlimo 1636 m. ir prasideda Kaziuko mugės istorija. Tada Katedroje imti rengti šv. Kazimiero atlaidai, o neatskiriama atlaidų dalis visada buvo vadinamas „kermošius“, po bažnytinių iškilmių vykstanti prekyba ir pasilinksminimai.

Visą mugės programą rasite ČIA.

Mano išsaugoti straipsniai