JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Šeimos kortelė: kaip ją iš tiesų vertina pačios šeimos

Šeimos kortelė: kaip ją iš tiesų vertina pačios šeimos

Nuo rugsėjo 1-osios gausios ir neįgaliuosius prižiūrinčios šeimos jau gali naudotis Šeimos kortele, kuri joms suteikia specialias lengvatas, paslaugas, privilegijas ar nuolaidas prekėms bei renginiams. Pakalbinome keletą šeimų, norėdami sužinoti, kaip jos vertino Šeimos kortelės idėją, kokius lūkesčius turėjo ir ar jie pildosi, idėją įgyvendinant.

Anastasija viena augina 9 metų neįgalų sūnų. Tik išgirdusi apie Šeimos kortelę ji pagalvojo, kad su šia kortele galėtų gauti nuolaidų edukaciniams užsiėmimams, skirtiems vaikams su negalia, taip pat prekėms ir žaislams, skirtiems vaiką lavinti, pvz. dėlionėms, konstruktoriams, koordinaciją ar ištvermę lavinantiems prietaisams. „Tai labai aktualu, nes vaikai su sunkia negalia gauna kompensacijas, o vaikai su lengva arba vidutine negalia negauna nieko. Ir mes tarsi atsiduriame aklavietėje, nes būreliai ir mokyklos nenoriai integruoja tokius vaikus, o specializuotose įstaigose mūsų vaikams nėra ką veikt“, – savo patirtimi dalinasi vilnietė mama. 

Ar pirmieji verslo pasiūlymai atitiko lūkesčius? Pašnekovė atvirauja, kad, pavyzdžiui, nuolaidos į Vichy vandens parką jų nenudžiugino, nes su neįgaliojo pažymėjimu ir taip turėjo nuolaidą. „Prekybos tinklų Maxima ir Rimi (jie yra brangiausią prekių krepšelį siūlančiųjų sąraše) pasiūlymai į nuolaidų kortelę grąžinti dalį išleistų pinigų, taupiau gyvenantiems teigiamo rezultato neduos. Jie čia pirks brangesnes prekes, nei galėtų, pvz. Lidl (pigiausias prekių krepšelis Lietuvoje) ir be jokių kortelių“ – skaičiuoja buhaltere dirbanti Anastasija. Panašiai ji vertina ir privataus darželio lankymo, remonto paslaugų, baldų įsigijimo nuolaidas, kaip naudingas vidutinio ar aukštesnio pragyvenimo lygio šeimoms, nes kitu atveju siūloma 10 proc. nuolaida yra per maža. Išlieka viltis, kad kortelė bus naudinga ir skurdžiau gyvenantiems. Paklausus apie pagarbą, kurią galima pajusti per verslo pasiūlymus, Anastasija pripažįsta, jog neigiamai nuteikė „Litexpo“ nuolaida, numatyta būtent paskutinei renginių dienai, kai įprastai lankytojų srautai mažesni, tad jaučiasi pirma verslo interesas. 

Šiai šeimai kol kas labiausiai patiko „Optikos pasaulio“ nuolaida, nes ir mama, ir sūnus nešioja akinius, ketina būtinai ja pasinaudoti, žinoma, jei nuolaida dar galios, kai prireiks akinius keisti.

Anastasija yra aktyvi mama, ji daug bendrauja su neįgaliųjų vaikų tėvais ir pastebi, kad jiems labai reikia pagalbos vasarą, pvz. stovykloms. Pasak jos, stovykla neįgaliam vaikui labdaros ir paramos centre savaitei kainuoja 200 Eur. Neįgaliųjų vaikų negalima palikti vienų visai dienai, o mokyklose atostogos trunka beveik 3 mėnesius, tad tenka pasirūpinti ne tik poilsiu, bet ir priežiūra. Žinoma, tas pats rūpestis ir daugiavaikėms šeimoms, kurios nori išleisti 3 ar 4 vaikus į stovyklą, brangu, labai praverstų valstybės parama. Vieniša mama įsitikinusi, kad tėvams taip pat reikia pailsėti, ir čia ji mato valstybės galimybę pasirūpinti šeima – organizuoti stovyklas vaikams su adekvačiom kainom. 

Pokalbį su neįgalų berniuką auginančia Anastasija baigiame optimistiškai: „Manau, kad valstybė eina teisinga linkme, tik reiktų labiau bendrauti su žmonėmis, aiškintis, ko šeimoms reikia, nepamiršti neįgalių vaikų ir jų poreikių, įtraukti specializuotas įmones, kurios jiems paslaugas teikia. Labai norėčiau ir atgalinio ryšio, pvz., skelbti, kiek žmonių kokiomis nuolaidom pasinaudojo, analizuoti ir ieškoti kontakto su naudotojais, dirbti ties ta kryptimi, kurios nori tie, kam priklauso kortelės.“

Keturių vaikų mama Zita Šeimos kortelės idėją vertino skeptiškai, kaip pliusiukų užsidėjimą. Prasidėjus šios idėjos įgyvendinimui ji tikisi, kad verslo pasiūlymai bus tokie, kurie rodys norą prisidėti prie gausių šeimų gerovės, o ne norą pasireklamuoti. 

Kauniečių šeimai patrauklios „Litexpo“ nuolaidos, tačiau jomis pasinaudoti sudėtinga, nes kelionė didelei šeimai būtų brangi. Tad jie viltingai lauks nuolaidų tarpmiestiniam transportui. Norėtų ir nuolaidų muziejų lankymui. Puiki šių metų iniciatyva paskutiniais mėnesių sekmadieniais leisti nemokamai lankytis muziejuose, tačiau gausi šeima turi daugiau rizikų, kad reikiamą sekmadienį kuris iš vaikų susirgs, ir mėnesio laukimas taps beprasmis. Labai svarbios būtų vaikų lavinimo srities nuolaidos, pvz. papildomoms pamokoms, būreliams.  

Iki šiol Šeimos kortelės nuolaidomis dar neteko pasinaudoti, tačiau yra tekę patiems nuolaidų pasiprašyti. „Po 11 metų pertraukos šiemet vasarą poilsiaudami pajūryje dukros gimtadienio proga norėjome apsilankyti „Dino“ parke, kad tai pavyktų, išdrįsome paprašyti nuolaidos. Ji buvo suteikta, o dabar tokia pati taikoma su Šeimos kortele. Sveikintina, – savo patirtimi dalinasi Zita. – Jei norime, kad Šeimos kortelė būtų mums maksimaliai naudinga, pačios šeimos turime ieškoti aktualių nuolaidų. Aš pati kelioms firmoms jau pasiūliau tapti Šeimos kortelės partneriais“. 

Studento, mokinuko ir darželinukės mamą Liudmilą žinia apie Šeimos kortelę nudžiugino, nes iki šiol šeima neturėjo jokios pagalbos iš valdžios iniciatyvos, o čia nors mažais žingsneliais, bet davimo, o ne atėmimo linkme.  

„Šeimos kortelė mūsų šeimai priklauso, bet norėdama ją užsakyti sulaukiau atsakymo, kad pirmoj eilėj kortelę gaus šeimos, kurios gauna išmokas kaip daugiavaikės šeimos, o tokios kaip mūsų, tikriausiai, gaus vėliau“, – atviravo Švenčionių veiklių mamų klubo įkūrėja.

Taigi, šeima kortelės dar neturi, tačiau žvelgdami į ateitį tikisi įvairių nuolaidų: ir maistui, ir drabužiams ir pramogoms visai šeimai. Informacijos apie Šeimos kortelę pakanka, ji šeimas pasiekia ir per radiją, ir internetu. 

Projektą „Šeimos kortelė“ administruojančios Daugiavaikių šeimų asociacijos „MES“ vadovės Jurgitos Pocienės komentaras.

Šeimos kortelė Lietuvoje – tai didelis žingsnis į priekį, žengiant teigiamos Šeimos politikos keliu. Iki šiol gausios šeimos ar šeimos, auginančios neįgalųjį vaiką, dažnu atveju atsidurdavo socialinio gyvenimo užribyje. Nuvykti su gausia šeima papramogauti – iššūkis, išleisti visus vaikus į būrelius – iššūkis, atėjus sezonui visiems supirkti drabužius bei avalynę – iššūkis, paskiepyti visą šeimą nuo encefalito – iššūkis… Dar būtų galima tęsti šią iššūkių eilę be galo, kol apimtume visas gyvenimo sritis. Ši kortelė – tai galimybė bent dalį tų iššūkių sumažinti, palengvinti, o kartais ir kažkokių ypatingų privilegijų suteikti. Tai pažymėjimas, kurio dėka šeimos gaus išskirtines sąlygas srityse, kurios joms pačios aktualiausios.

Dabar jau turime daugiau kaip 70 pasirašytų sutarčių su įvairiomis įstaigomis, pradedant didžiaisiais prekybos tinklais (kaip MAXIMA, RIMI), baigiant mažomis parduotuvėlėmis rajonuose („Koops“, „Gulbelė“). Į Šeimos kortelės programą po truputį jungiasi pramogų organizatoriai (Dinozaurų parkas Radailiuose, Iliuzijų muziejus Palangoje, veidrodžių instaliacijų ekspozicija „ZZOORR“ Vilniuje ir Klaipėdoje, „Vishy“ vandens pramogų parkas Vilniuje bei „Trasalis“ Trakuose), odontologijos kabinetai, optikos parduotuvės, psichoterapijos centrai ir t.t. Tikiu, kad iki metų pabaigos kiekviename mieste ir miestelyje šeimos, turinčios šią kortelę, tikrai turės savo „taškus“, kuriuose atėję visada bus priimti su ypatingu dėmesiu. 

Iš šeimų norėtųsi daugiau palaikymo ir pozityvumo, taip pat ir iniciatyvos, siūlant jiems aktualioms įstaigoms prisijungti prie Šeimos kortelės programos. Dėkoju visiems verslo atstovams, kurie padeda Šeimos kortelei įgyti didesnį svorį jų pačių indėlio dėka. 

author avatar
super_admin
Mano išsaugoti straipsniai

SKAITOMIAUSI