Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Ypatingų vaikų ypatingi kūriniai

Ypatingų vaikų ypatingi kūriniai, atradę vietą toli už Lietuvos ribų

Žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Kasmet vis labiau. Ir kaskart vis tolimesniuose kraštuose. Unikalūs vaikų kūriniai nugulantys ant Laimės aitvarų, atviručių, paveikslų. Paveikslai tampantys unikaliomis interjero detalėmis. Ypatingų poreikių mokinių darbai žavi, pribloškia, verčia susimąstyti ir ieškoti piešinyje paslėptos minties. Taip būtų galima apibūdinti vektorinės tapybos piešinius, kuriuos kuria specialiųjų poreikių vaikai, vadovaujami specialiojo pedagogo, laisvojo mokytojo Valdo Kančausko.

Kas tai yra vektorinė tapyba? Kuo ji kitokia nei įprastinis tapymas?

Tai – tapyba kompiuteriu. Prieš kurį laiką besidomėdamas įvairiomis technologijos, atradau programų, kurių pagalba galima tapyti tarsi gyvai, naudojant dažus ir teptuką. Vėliau atspausdintas ant drobės toks piešinys turi drobės faktūrą, tad atrodo, jog visi potėpiai buvo išties padaryti teptuku. Tapyti kompiuteriu yra gerokai sunkiau negu teptuku, tačiau tapymo technikų neribotos galimybės tai kompensuoja. Vien spalvų paletė – įspūdingo dydžio.

Pats tapymo procesas atrodo taip – kartą per savaitę vaikai prie kompiuterių specialia „taškavimo“ ir ,,tapymo“ technika pradeda lieti savo fantaziją. Tūkstančiai suderintų spalvų potėpių, taškelių susilieja į pribloškiančias originalias vaikiškas vizijas. Tai procesas, reikalaujantis didžiulio susikaupimo, kruopštumo, kantrybės. Piešimas atveria vaikams vartus į visą pasaulį, padeda save realizuoti bei kurti išties įspūdingus darbus. Unikalia technika sukurti kūriniai – puikiausias įrodymas, kaip kūryba, menas ištrina bet kokias ribas tarp žmonių – vienija, stebina ir žavi. Būrelio kūrybinė veikla keičia vaiko emocijas, nuotaikas, turtina fantaziją ir leidžia pamatyti pasaulį giliau ir kūrybiškiau. Mokiniai galėdami kažką konkretaus sukurti, sulaukę visuomenės įvertinimo, mokosi dar labiau susikaupti, susikoncentruoti, siekti rezultato. Kūryba – ne tik užimtumas, bet ir tarsi terapijos rūšis, kas labai svarbu karantino laikotarpiu. Būrelio veiklose ypatingai ugdomas kūrybiškumas, kuris – bet kurio žmogaus augimo ir tobulėjimo pagrindas.

Specialiųjų poreikių vaikų piešiniai
Specialiųjų poreikių vaikų piešiniai
Organizatorių archyvas

Kokia ta mokytojo kasdienybė dirbant su ypatingais, kitokio dėmesio reikalaujančiais vaikais?

Bet koks kūrybinis procesas ypatingiems vaikams nėra lengvas, tačiau labai naudingas, mat ugdo juos kaip asmenybes, lavina, stiprina vienokius ar kitokius žmogiškuosius gebėjimus. Prie kiekvieno tokio vaiko reikia mokėti prieiti, užmegzti ir išlaikyti kontaktą. Turi atiduoti labai daug savęs, susitaikyti su tuo, kad ne visada sulauksi ir grįžtamojo ryšio arba jis bus ne toks, kokio norėtųsi. Turi būti reiklus, bet tuo pačiu metu ir geras jų draugas, viskas turi būti tikra, be apsimetinėjimų, nes vaikai tą labai jaučia.

Kalbant apie manuosius auklėtinius, lankančius neformalųjį Vektorinio piešimo ir fotografijos pagrindų būrelį Kelmės specialiojoje mokykloje, piešdami vaikai kantriai ieško tos vienintelės nuotaikos, spalvos o vektoriniu būdu nutapyta akimirka neretai būna verta amžinybės: su unikalia mintimi, nuotaika, būsena, idėja, tuo vieninteliu žaismingu spalvų deriniu.

Specialiųjų poreikių turintys vaikai
Specialiųjų poreikių turintys vaikai
Organizatorių archyvas

Kaip ir kur savo vietą atranda vaikų piešiniai?

Kompiuteriu nutapytus kūrinius paverčiame didelės raiškos fotografijomis, kurios atspausdinamos ant muziejinės kokybės, didelio formato drobės. Vaikų piešiniai tokiu atveju tampa pribloškiančios spalvų gamos paveikslais ir kaip taikomosios dailės kūriniai gali puošti viešbučius, ofisus, viešas erdves (kaip plakatai), privačių asmenų namus ar kilti į dangų kaip piešinys aitvaras viešuose renginiuose. Ypatingų vaikų piešinių paroda po Lietuvą jau keliauja ketvirtus metus, daugiau negu dvidešimt piešinių buvo eksponuojami JAV, du – Pietų Korėjoje vykusioje pasaulinėje ypatingų poreikių vaikų parodoje, po pandemijos planuojamos parodos Kanadoje, Izraelyje, Portugalijoje. Beje, vaikų kurtą piešinį – Laimės aitvarą, perkeltą ant 70 kvadratinių metrų dydžio vėliavos – jau matė daugiau negu 300 000 žmonių. Jis buvo iškeltas aukštai į dangų per įvairius didelius renginius, festivalius, socialines labdaros akcijas, laivų regatas, sportines, miestų šventes, renginių atidarymo šventes, muges, sportines varžybas, koncertus. Šis Laimės aitvaras taip pat buvo nuskridęs ir į Latviją, Jungtinę Karalystę. Neseniai pasirašytas bendradarbiavimo ketinimų memorandumas su visame pasaulyje žinomos visuomeninės organizacijos Humanaid padalinio Pietų Korėjoje atstovais. Pagal jį, bus bendradarbiaujama dalinantis patirtimi ugdant ypatingų vaikų kūrybiškumą tarpvalstybiniu lygiu, inicijuojami bendri socialiniai, kūrybiniai projektai, skirti menininkams turintiems raidos sutrikimų.

Specialiųjų poreikių vaikų piešiniai
Specialiųjų poreikių vaikų piešiniai
Organizatorių archyvas

Visiems šiems projektams reikalingos nemenkos piniginės lėšos.

Tikrai taip. Esame nepaprastai dėkingi mus paremiantiems verslininkams, įvairioms įstaigoms bei asociacijoms ir visiems geros valios žmonėms, kurie finansiškai prisideda prie mūsų idėjų, sumanymų, projektų įgyvendinimo. Ypač didžiulį ačiū kasmet sakome tiems, kurie skiria savo 1,2 proc. GPM. Kiekvienas euras yra panaudojamas tikslingai, siekiant palengvinti, paįvairinti, pagerinti ypatingų vaikų kasdienybę, kuri absoliučia dauguma atvejų tikrai nėra paprasta.

Jei dar nesugalvojote, kam šiemet norėtumėte / galėtumėte skirti savo 1,2 proc. GPM, „Tavo vaiko“ redakcija labai ragintų jį paskirti pedagogo, visuomenininko Valdo Kančausko įkurtai nepelno siekiančiai įmonei ,,Angelų sodai”, kuri dirba su specialiųjų poreikių vaikams skirtais projektais. Įmonės kodas – 305069302.

Mano išsaugoti straipsniai