Lapkričio 8 dieną įvyko asociacijų „Lyderė“ ir „Personalo valdymo profesionalų“ (PVPA) bendras forumas „Šeimos ir karjeros derinimas: praktikos ir rekomendacijos“. Renginio metu buvo pristatyta studija ir rekomendacijos Lietuvos darbdaviams, kaip pagerinti šeimos ir karjeros derinimo sąlygas darbovietėse. Taip pat įmonių „Sorainen“, „Nasdaq Vilnius“, „Wix“ ir „Western Union Processing Lithuania“ atstovai dalinosi sukaupta patirtimi diegiant gerąsias praktikas.
Studija kaip praktinis gidas darbdaviams
Studijos ir rekomendacijų darbdaviams autorė Božena Petikonis-Šabanienė turi daugiau nei 10-ies metų vadovavimo patirtį, ji šiuo metu eina „American Chamber of Commerce in Lithuania“ valdybos vicepirmininkės, tarptautinės žaliosios energetikos bendrovės „Ignitis renewables“ personalo vadovės pareigas, yra aktyvi asociacijų „Lyderė“ ir PVPA narė. Parengtų gairių tikslas – sukurti praktinį darbo ir šeimos derinimo iniciatyvų Lietuvos darbovietėse aprašą.
„Gairės, visų pirma, yra skirtos paslaugų sferoje veikiančioms arba intensyviam protiniam darbui imlioms darbovietėms. Šeimai palankios iniciatyvos darbovietėse mažina įtampą darbuotojams, padeda išvengti konfliktų derinant įvairių gyvenimo sričių iššūkius, didina darbuotojų įsitraukimą ir produktyvumą, tai tiesiogiai grįžta į organizaciją finansine išraiška. Tyrimais yra įrodyta, kad tokių rekomendacijų praktinis įgyvendinimas atneša teigiamą finansinę naudą organizacijoms: auga investicijų grąža, mažinamos išlaidos arba išauga pajamos,“ – sakė studijos autorė B. Petikonis-Šabanienė.
Studijos autorė tikisi, kad susistemintos rekomendacijos taps praktiniu įrankiu suteikiant daugiau galimybių tiek moterims, tiek vyrams darniai siekti karjeros tikslų, o darbdaviams padės įgyvendinti tokius strateginius tikslus kaip darbuotojų įsitraukimo didinimas ir talentų išlaikymas.
Darbdaviai pripažįsta naudą
2022 m. Lietuvoje atlikta į vaiko priežiūros atostogas išėjusių ir neseniai iš jų grįžusių darbuotojų apklausa atskleidė, kad 53 % apklaustųjų neplanuoja grįžti į tą pačią darbo vietą arba grįžę planuoja iškart ieškoti naujo darbo. Lietuvos užimtumo tarnybos duomenimis, 2021 metais 50,5 % įmonių pranešė negalėsiančios užpildyti turimų laisvų darbo vietų. Taigi, darbuotojų įsitraukimo skatinimo ir išlaikymo aktualumas įmonėse įgaus vis didesnę strateginę reikšmę.
„Lyčių balansas įmonėse bei darbo ir šeimos derinimo iniciatyvos darbovietėse iki šiol dažnai skambėdavo kaip potenciali vertė įmonėms, kai šios turi galimybes tokias praktikas diegti. Tačiau, šiuo metu, kai darbdaviai susiduria su dideliais iššūkiais ne tik pritraukiant, bet ir išlaikant talentingus žmones, organizacijose tokios praktikos turi tapti kasdiene norma. Šeimos ir karjeros balanso užtikrinimas skatina didesnį darbuotojų įsitraukimą, pasitenkinimą darbu, darbuotojų našumą ir prisideda prie geresnių finansinių rezultatų ir didesnio socialinio organizacijų poveikio visuomenei,“ – darbo ir karjeros derinimo reikšmę komentavo studijos iniciatorė, teisės firmos „Sorainen“ administracijos vadovė ir asociacijos „Lyderė“ valdybos narė Leda Iržikevičienė.
Pasak L. Iržikevičienės, neretai įmonės, įgyvendindamos tvarumo iniciatyvas, apsiriboja aplinkosaugos sritimi, tačiau būtent į socialinių problemų sprendimą orientuotos iniciatyvos gali reikšmingai paspartinti tvarų organizacijos vystymąsi tiek trumpalaikėje, tiek ilgalaikėje perspektyvoje.
Dėmesys gerosioms praktikoms
Forumo metu buvo pristatyta ne tik šeimos ir karjeros derinio studija, bet ir prisidalinta konkrečiais praktikoje įgyvendinamais įmonių pavyzdžiais. Gerąja praktika dalinosi „Nasdaq Vilnius“ biržos personalo vadovė Rita Čepinskienė, „Wix“ vadovė Monika Laukaitė ir Western Union Processing Lithuania personalo vadovė Lijana Geštautaitė. Taip pat įvyko diskusija su pozityvaus gyvenimo ambasadore Beata Nicholson ir „Sorainen“ vadovaujančiu partneriu Laimonu Skibarka.