Ne visi vaikai vasaros metu atostogauja. Dauguma vis tiek lanko įvairius būrelius ir užsiėmimus, tarp kurių gali būti ir sporto treniruotės. Taigi ar vaikai turėtų sportuoti esant dideliam karščiui?
Ar tėvų nerimas dėl sporto karštyje yra pagrįstas?
Visų pirma, karštis karščiui nelygus. Jei tai įprasta, sausa vasaros diena, tuomet tai neturėtų atbaidyti nuo sporto. Svarbu parūpinti vaikui galvos apsaugą nuo saulės, atviras kūno vietas patepti apsauginiu kremu ir užtikrinti, kad jis gertų pakankamai skysčių. Tačiau jei lauke jaučiama drėgmė ir karštis – tokios dienos vienos pavojingiausių.
Paprastai kūnas, ypač mankštos metu, išskiria šilumą ir dėl prakaitavimo mechanizmo atsivėsina. Tačiau kai įkaista oro temperatūra ir padidėja drėgmė, organizmui daug sunkiau išleisti visą fizinio aktyvumo metu susidariusią šilumą.
Ta papildoma šiluma gali sukelti šiluminį smūgį ir kitas ligas. Būtent dėl to svarbu imtis visų atsargumo priemonių, kad taip nenutiktų.
Kokia rizika kyla vaikams, karštą dieną sportuojantiems lauke?
Didžiausią nerimą kelia karščio ligos: tai ir šilumos smūgis, ir mėšlungis, sukeltas karščio, ir organizmo išsekimas.
Šilumos mėšlungis. Šis mėšlungis įvyksta raumenyse ir dažniausiai paveikia kojas (kartais ir rankas bei pilvą). Tai nėra rimtas sutrikimas, tačiau gali būti labai skausmingas ir tikrai neturėtų būti ignoruojamas, nes tai vienas pirmųjų signalų, jog lauke sportuoti jau yra per karšta.
Šiluminis išsekimas. Tai sunkesnė karščio ligos forma. Simptomai gali būti nuovargis, silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, pagreitėjęs kvėpavimas, dirglumas. Jei pastebite šiuos simptomus, kuo skubiau kreipkitės į savo gydytoją. Šiek tiek palengvinti situaciją gali vėsi (ne šalta) vonia ir skatinimas išgerti daugiau skysčių.
Šilumos smūgis. Tai sunkiausia karščio ligų forma, kuriai būtinas ir medicininis įsikišimas. Šilumos smūgio metu organizmas negali reguliuoti savo temperatūros, todėl tai gali sukelti ir smegenų pažeidimus. Šilumos smūgio simptomai: karšta, paraudusi oda, pakilusi temperatūra, stiprus galvos skausmas, silpnumas, nuovargis, galvos svaigimas, sumišimas, traukuliai, alpulys. Jei jūsų vaikui pasireiškė bet kokie šilumos smūgio simptomai po mankštos esant karštai temperatūrai, nedelsdami kreipkitės į greitosios pagalbos tarnybą
Į kokius simptomus tėvai turėtų atkreipti dėmesį?
Yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad apsaugotumėte per karščius sportuojančius vaikus.
Kaip apsaugoti sportuojančius vaikus per karščius
Užtikrinkite, kad vaikai gertų pakankamai vandens. Įsitikinkite, kad prieš fizinį aktyvumą, jo metu ir po jo vaikai geria pakankamai vandens.
Duokite laiko vaikams prisitaikyti. Aktyvumas ir sportinis krūvis turėtų būti didinamas per kelias savaites, o ne dienas.
Darykite pertraukas. Kai oro temperatūra karšta, tuomet pertraukėlės pavėsyje yra būtinos.
Subalansuokite laiką lauke su laiku viduje. Jei jūsų vaikas treniruojasi karštyje, paskatinkite jį po to pailsėti vėsioje patalpoje arba pavėsyje. Užtikrinkite, kad būtų pakankamai poilsio ir atsigavimo.
Įsitikinkite, kad treneriai atkreipia dėmesį į karščio ligas. Treneriai turėtų žinoti ir stebėti, ar vaikams nėra karščio ligos ir karščio išsekimo požymių. Jie taip pat turėtų užtikrinti vaikams pertraukas maždaug kas pusvalandį.