Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Tvari tėvystė: kaip daiktus prikelti antram gyvenimui?

Tvari tėvystė: kaip daiktus prikelti antram gyvenimui?

Išsivysčiusiose pasaulio šalyse vis dažniau pastebima tendencija, jog dalis žmonių atsisako susilaukti vaikų dėl klimato kaitos. Vieni jaudinasi, kad jų atžaloms teks gyventi baisiomis gamtos kuriamų katastrofų sąlygomis, kiti – jog jau dabar skaičiuojama 8 milijardų gyventojų populiacija – per didelė.

Iš tiesų, norėdami vaikams kurti geresnį ir gražesnį rytojų, priemonių turime imtis jau dabar! Vienas iš būdų – tvari tėvystė, kurios metu tėvai savo atžalas augina vadovaudamiesi tam tikrais tvarumo kriterijais. Tad, kokie jie?

Tvarios tėvystės link

Ar žinojote, kad augindami savo atžalas galime prisidėti prie tvaresnio rytojaus, mažindami CO2 pėdsaką? Tai galima padaryti keliais būdais.

Vis dažniau tvarumą palaikantys tėvai higienai renkasi produktus be plastiko pakuotės, pavyzdžiui, kietuosius muilus, šampūnus, kūno aliejukus ar dantų pastas stiklinėse/metalinėse pakuotėse. Taip pat kūdikio priežiūroje prioritetą jie teikia daugkartinėms sauskelnėms. Na, o žindančios mamytės naudoja daugkartinius įklotus į liemenėlę. Dar vienas tvarus sprendimas – pačių gamintos vaikiškos tyrelės. Jų perteklių galite užšaldyti ateičiai.

Iš tiesų, prie tvarumo prisidėti gali kiekvienas. Puikus patarimas – drąsiai draugams ir giminaičiams sakykite, ko šiuo metu reikia jums ar jūsų mažyliui, kad nebūtų pridovanota tų pačių ar nereikalingų dalykų. Kūdikio priežiūros priemones, žaislus, knygeles bei rūbelius galite įsigyti iš antrų rankų arba mainytis su kitomis draugėmis, turinčiomis vaikų. Mokydami atžalas mainytis žaisliukais su savo draugais, giminaičiais, padarysite ir gerą investiciją į ateitį, kadangi vaikui nuo mažumės bus diegiamos tokios vertybės kaip mokėjimas dalintis, draugiškumas, dosnumas.

Kiek ūgtelėjusius mažuosius galima mokyti socialinės atsakomybės: rūšiuoti, drauge rinkti šiukšles tokių akcijų kaip „Darom“ metu, savanoriauti, aukoti. Tiesa, nebūtina aukoti pinigus. Galima labdarai atiduoti vaikučio nusibodusius žaislus, nebedėvimus drabužius ir kt.

Taip pat specialistai siūlo skatinti vaiką džiaugtis ne daiktais, o pramogomis, įspūdžiais, laiku su draugais bei šeima. Taip ugdomas noras gauti ne žaislą, o kelionę ar pramogą – pamatyti, aplankyti, išbandyti.

Laiminga šeima
Laiminga šeima
Adobe Stock

Dovanokime daiktams antrą gyvenimą

Atkeliaujant naujam šeimos nariui tikslinga labai racionaliai suplanuoti ir paskirstyti biudžetą. Išlaidų, patikėkite, vis tiek bus daugiau, nei galite įsivaizduoti. Tai ypač galioja laukiantis pirmojo vaikelio. Pagrindiniai brangesni daiktai, kuriuos paprastai įsigyja kiekviena šeima prieš gimstant mažyliui: lovelė, čiužinukas, vežimėlis ir automobilinė kėdutė.

Būsimieji tėveliai ne mažiau atidžiai į kūdikio kraitelį renka ir visą aibę ne tokių brangių daiktų, kurie būtini pasitinkant naujagimį: rūbeliai, maudymo bei higienos priemonės ir kt. Dalį šių daiktų vertėtų įsigyti ne naujus, o iš antrų rankų. Taip ne tik sutaupyti šeimos pinigus, bet tuo pačiu mažinsite visuotinį neatsakingą vartojimą. Taigi, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, perkant dėvėtą daiktą kūdikiui?

  •  Vežimėlis. Įsigydami konkretų naudotą vežimėlį, atkreipkite dėmesį į jo važiavimo stabilumą, tvirtumą, ar nėra trūkstamų, silpnai besilaikančių detalių, akivaizdžiai ne gamintojo įrengtų sutvirtinimų. Be abejonės, atkreipkite dėmesį ir į švarą.
  •  Lovelė. Tarpai tarp lovytės neturi viršyti 8 cm, kadangi didesniuose tarpuose gali įstrigti vaiko galvutė. Niekuomet nepirkite išrinktos lovelės. Tai – katė maiše. Atvykę apžiūrėti lovelės įsitikinkite, kad ji stabili – kilstelėkite už vieno kampo ir gerai papurtykite – lovelė neturėtų kraipytis.
  •  Čiužinys. Tai daiktas, kurį verčiau įsigyti naują. Čiužinyje kaupiasi ir savo gyvenimus gyvena ne tik visų persekiojamos erkutės, bet visa kariauna bakterijų, o dar blogiau – gali įsiveisti ir pelėsis.
  •   Rūbeliai. Kūdikis auga beprotiškai greitai, todėl įsigyti kito mažylio nešiotus rūbus yra puiki priemonė sutaupyti. Maža to, patys rūbeliai būna mažai nešioti – kai kurie dėvėti vos kelis kartus, o kai kurie iš viso tik matuoti. Vis dėlto, įsigyjant naudotus drabužius, atkreipkite dėmesį į jų būklę – venkite prairusių, pritvirtintų raištelių, sagučių ar kitų silpnai besilaikančių ar trūkstamų detalių.
  •  Žaislai. Naudoti žaisliukai, jei tik jie nesulūžę – be aštrių briaunų, be trūkstamų dalių ar detalių, puikiai tarnaus jūsų mažajam. Minkštus žaislus rekomenduojama perskalbti, o „kietuosius“ – dezinfekuoti bei kruopščiai išvalyti drėgna šluoste.
  •  Buteliukai, čiulptukai, pientraukis. Tokį daiktą rinkitės tik naują! Kartu su kitos mamos pieno likučiais gali būti perduodama visa galybė virusų jūsų mažyliui. Nerizikuokite!
  •  Vystymo stalas. Panaudotas, tačiau tvirtas ir stabilus vystymo stalas tikrai yra puikus pirkinys. Atkreipkite dėmesį į tai, kad netrūktų jokių detalių – ypač aptvarėlių iš šonų, saugančių mažylį nuo nusiridenimo.
  •  Maitinimo kėdutė. Pagrindiniai du reikalavimai įsigyjant naudotą kėdutę: trijų taškų prisegimo sistema, kad mažylis negalėtų išlipti, ir įtvirtinimas tarp kojų, kad kūdikis neišslystų. Papildomai galite atkreipti dėmesį į atramą nugarai, pakojukus.
  •   Automobilinė kėdutė. Jei svarstote įsigyti naudotą automobilinę kėdutę, įsitikinkite, kad ji turi instrukciją, kurioje nurodyta pagaminimo data, modelio numeris. Patikrinkite ar modelios numeris nebuvo atšauktas iš rinkos. Svarbu, kad kėdutė nebūtų senesnė nei 6 metai. Taip pat išsiaiškinkite, ar ji nebuvo patyrusi vidutinio sunkumo ar sunkių avarijų.

žaislas
žaislas
Shutterstock nuotr.

Kodėl verta grįžti prie vystyklų?

Ar žinojote, kad 95 proc. tėvų naudoja vienkartines sauskelnes, o jų per pirmuosius vaikelio gyvenimo metus prireikia net iki 6 000 vienetų? Džiugi žinia, kad vystyklai grįžta į madą! Jie XXI amžiuje vertinami nevienodai: vieniems tai atrodo grįžimas į gūdžius viduramžius, kitiems – galimybė auginti atžalas pagal natūralios higienos principus. Tačiau būtent ši priemonė yra priskiriama prie bene reikšmingiausių tvarios tėvystės kriterijų.

Šiuolaikiniai vystyklai kardinaliai skiriasi nuo anksčiau naudotų merliukų bei palučių. Dabar daugelis tėvelių renkasi medžiagines daugkartines sauskelnes, kurių išvaizda itin panaši į vienkartinių. Taip pat būtina paminėti, jog vystyklų šiais laikais niekas nebeskalbia rankomis, tad ir jų plovimas yra žymiai palengvintas.

Vystyklų nauda pirmiausiai yra matuojama ekologine prasme. Juk vienkartinės sauskelnės aplinkoje ỹra labai ilgai. Sakoma, kad net mūsų anūkai aplinkoje dar ras pirmąsias jų senelių suterštas sauskeles, lygiai taip pat, kaip ir vienkartinius moterų higieninius paketus. Tuo tarpu daugkartinių sauskelnių turinys yra išplaunamas ir nuteka į kanalizaciją.

Kitas vystyklų pranašumas – finansinis. Nusprendus naudoti daugkartines sauskelnes, jų reikia turėti apie 12-15, o neturint galimybės greitai išdžiovinti, prireiks iki 20. Tai tikrai geras būdas sutaupyti, tačiau jei su vienu vystyklų rinkiniu ketinate auginti tik vieną vaiką, piniginėje tai stipriai nepasijus. Vis dėlto, didžiausia finansinė nauda pajuntama tuomet, kai šeimoje auga daugiau nei vienas vaikutis. Medžiaginėmis sauskelnėmis galima užauginti 2-3 atžalas.

Kiti tvarūs sprendimai

Renkantis tvarią tėvystę, reikėtų apsvarstyti ir kelis kitus klausimus. Visų pirma, rekomenduojama pagalvoti, ar tikrai jums ir jūsų vaikui reikalingi visi siūlomi daiktai ir ar jų reikia visų iš karto? Juk nebūtina visko įsigyti dar iki gimdymo, t. y. daugelį dalykų suspėsite nupirkti jau vaikeliui gimus, kai jausite, kad tam tikras daiktas – tikrai reikalingas.

Jei tik leidžia galimybėmis, žindykite. Žindymas krūtimi nieko nekainuoja ir nesukuria jokių atliekų. Jei jaudinatės, ar pavyks, verta investuoti į kursus ar asmeninę konsultaciją. Socialiniuose tinkluose taip pat yra mamyčių grupių, kuriose gausite patarimų, iškilus klausimams. Tačiau ten siūlomais patarimais reikėtų vadovautis remiantis logika, o ne emocijomis. Būtina pabrėžti ir tai, kad jums tikrai nebūtina iš anksto nusipirkti pientraukį, buteliukų ir žindukų. Jų – pilnos parduotuvės, todėl įsigyti spėsite bet kada.

Atsakingai rinkite žaislus vaikui. Pigaus plastiko žaislai gali turėti didesnį kiekį pavojingų ir nuodingų medžiagų, todėl verta ieškoti pagamintų iš natūralių medžiagų arba bent jau rinktis patikimus gamintojus, kuriems rūpi saugumas. Kai kurie specialistai įsitikinę, kad per daug ryškūs žaislai skurdina vaikų vaizduotę, todėl šiuo atveju geriau rinktis pastelinės spalvos žaislus, kurių gaminime naudota mažiau chemijos, dažų. Taip pat daug daugiau naudos mažylis gaus tuomet, kai galės saugiai tyrinėti savo aplinką bei namų apyvokos daiktus, todėl drąsiai leiskite jam liesti ir žaisti su namuose randamais daiktais. 

Mano išsaugoti straipsniai