Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

Kaip motyvuoti paauglį? (Ekspertės patarimai)

Mokslo metai palengva įsibėgėja, o su jais prasideda ir nemenki iššūkiai, susiję su moksleivių motyvacija mokytis ir siekti rezultatų ugdymo įstaigoje ir popamokinėje veikloje.

Dažnai pirmosiomis savaitėmis moksleiviai trykšta noru gauti naujų žinių, tačiau jau netrukus noras ir motyvacija dingsta. Tad kaip motyvuoti paauglį, kad jis norėtų mokytis, mėgautųsi mokslo teikiamomis žiniomis ir kasdien stengtųsi pranokti pats save?

Kaip teigia asmeninio tobulėjimo ir startuolių akademijos „Muster academy“ įkūrėja Laura Šukienė, motyvuoti paauglį gali būti tikras iššūkis.

Paaugliai bėga nuo problemų

Dar viena pastaraisiais metais pastebima tendencija, kuri glumina pedagogus ir švietimo ekspertus, yra ta, kad paaugliai linkę bėgti nuo savo problemų ir nesugeba jų spręsti. Minėtą akademiją ekspertė įkūrė tam, kai vaikai turėtų savo saugią erdvę ir bendruomenę, kurią sudaro motyvuoti vaikai.

Akademijoje auginama vaikų savivertė, nes kai vaikas turės ją, tai ir motyvacija įveikti iššūkius bus gerokai didesnė. Joje taip pat mokoma vaikus spręsti iškilusias problemas, nes, pasak ekspertės, aiškiai pastebima, kad vaikai nemoka kovoti už savo tikslus, o nuo susidariusių problemų bėga ir neskuba jų spręsti.

Įvardijo svarbiausias priežastis

Vis tik tėvams vertėtų įsiminti kelis paprastus aspektus, kurie padės išsiaiškinti priežastį, kodėl jų vaikas nebenori mokytis arba blogai jaučiasi mokykloje: „Sumažėjus vaiko motyvacijai mokytis, rekomenduoju išsiaiškinti tikrąsias priežastis.

Vienos pagrindinių – netinkamų draugų atsiradimas, atsilikimas tam tikruose dėstomuose dalykuose. Kai vaikai nebesugeba pasivyti mokomosios medžiagos, atsiranda apatija. Taip pat paauglius gali paveikti bloga aplinka arba prasti draugai. Jų daroma įtaka tikrai stipriai paveikia, o ypač tuo atveju, jeigu draugai skatina nesimokyti arba pasakoja, kaip nesutaria su tėvais“, – sako L. Šukienė.

Jos teigimu, vienas sprendimo būdų, galinčių padėti tėvams bendraujant su vaikais – geras ryšys ir tvirtas santykis. „Tai yra svarbiausias momentas, jei norime daryti įtaką vaiko gyvenimui ir jo sprendimams“, – priduria L. Šukienė.

Išklausykite savo vaiką

Tėvai turėtų daugiau ir dažniau klausyti savo vaikų, tada jie išgirs, kas juos skatina, kas įkvepia ir kas motyvuoja. Tėvai žinos, kaip tinkamai paskirti užduotį, o ne tiesiog liepti ją padaryti. 

Įsiklausykite apie kokias kliūtis kalba jūsų vaikas, sužinokite, kas jam trukdo būti motyvuotu. Jei jūs pykstate, kai jis gauna blogą pažymį arba visą dieną nepakyla nuo lovos, tai nepadeda įgyti motyvacijos. 

Galbūt jūsų vaikas nerimauja dėl savo pažymių arba susidūrė su spraga, kurios niekaip nepavyksta įveikti. Galbūt vaikas prieš porą mėnesių įsivėlė į muštynes ​​su geriausiu draugu ir dabar dėl to pergyvena ir negali susikaupti.

Skirkite laiko išklausyti. Užduokite klausimus. Sužinokite, kas jūsų vaiko mintyse – kas jį gąsdina, kas kelia nerimą, kokia jo aistra ir kas verčia jaustis gerai. Kuo labiau įsigilinsite į vaiko jausmus, tuo geriau suprasite, kodėl jis nėra motyvuotas ir ko jam reikia, kad pažadintų savo veržlumą ir ambicijas.

Laura Šukienė su dukra

Patikėkite savo vaiku

Jūs žinote, ką jūsų vaikas gali pasiekti. Jūs tikriausiai pažįstate savo vaiką geriau, nei jis pažįsta save. Tačiau jei jūs akivaizdžiai juo nusiviliate, jis greičiausiai nesugebės suprasti savo vertės ir greitai praras motyvaciją kažką daryti.

Vaiko motyvacija yra tiesiogiai susijusi su jo pasitikėjimu. Jei jis jaučiasi nusivylęs savimi, jei jaučia, kad negali jums duoti to, ko jūs reikalaujate, arba galvoja, kad kiti yra geresni, pajėgesni už jį – jam trūks motyvacijos. Neigiamas kalbėjimas apie save pamažu griauna paauglio savigarbą, motyvaciją ir entuziazmą. 

Tėvai turėtų būti didžiausi savo vaiko skatintojai. Turime tikėti jais visada ir padėti atpažinti savo sugebėjimus, kad ir kokie maži jie būtų.

Turime rasti būdų, kaip sustiprinti savigarbą – skatinant išbandyti naują veiklą, išeiti iš komforto zonos. Paauglys turi tikėti savimi, kad žinotų, jog gali būti dar geresnis. 

Skatinkite paauglį suskaidyti didelius tikslus į mažesnius

Paaugliai sau išsikelia daug įvairiausių tikslų. Nors tėvams atrodo, kad jie neturi dėl ko jaudintis, tačiau didžiajai daliai paauglių gyvenimas nėra lengvas.

Amerikos psichologų asociacijos duomenimis, mūsų paauglių streso lygis konkuruoja su suaugusiųjų.Tai reiškia, kad kartais mūsų paaugliai yra taip pat įsitempę, nes jiems yra sunku susidoroti su stresu, kurį sukelia noras įstoti į naują futbolo komandą, pasirinkti draugus ir panašiai. Neleiskite savo paaugliui blaškytis.

Motyvuokite jį padėdami didelius tikslus suskirstyti į mažesnius, lengviau valdomus, užrašykite juos. Pakalbėkite apie tai, ką paauglys jau pasiekė, tai padės jam judėti į priekį. 

Padėkite susikurti aiškų veiksmų planą

Viena iš priežasčių, kodėl paaugliams nėra motyvacijos, yra ta, kad jiems trūksta kognityvinių problemų sprendimo įgūdžių, kurie leistų suskaidyti užduotis ir sukurti aiškų planą, padėsiantį pasiekti tikslą. Taigi, kartais nereiškia, kad vaikas nenori stengtis, tai reiškia, kad jis tiesiog nežino, kaip patekti iš taško „A“ į tašką „B“.  Užuot laukę, kol paauglys pats išsiaiškins kaip tai padaryti ir užuot sakę tokias frazes, kaip: „reikia pradėti labiau stengtis mokykloje“ arba „jei būtum labiau atsakingas, padarytum užduotus darbus“, pabandykite jiems padėti, parodykite, kokių tiksliai veiksmų reikia imtis, kad paaugliui labiau sektųsi mokykloje. 

Galbūt jūsų netvarkingam vaikui reikia aiškaus plano ir namų darbų tvarkaraščio, patogios mokymosi zonos ir kelių organizacinių programų, kurios padėtų jam susitvarkyti ir išlaikyti tvarką. Tai nereiškia, kad viską turite padaryti už jį, tai reiškia, kad paaugliui gali prireikti, kad iš pradžių parodytumėte kaip tai padaryti, o kai jis pradės matyti savo darbo rezultatus, pasitikėjimas padidės. 

Perduokite atsakomybę

Kartais galite daug kartų kartoti, tačiau paauglys vis tiek negirdės. Tokiu atveju pabandykite pakalbėti su specialistu, kuris išliktų nešališkas ir pakalbėtų su jūsų vaiku. 

Raskite specialistus, kurie dirba darbą apie kurį svajoja jūsų vaikas, tegul jie pasako, kokių žinių jam reikia – tai paskatintų mokytis ir siekti tikslo. 

Svarbiausia, kad nebūtų gąsdinimo, šaukimo ar grasinimų. Tegul kitas žmogus pasako vaikui tiesą, kad viskas yra tik jo pačio rankose. 

Atraskite pagrindinius motyvatorius

Tai, kas motyvuoja vieną vaiką, gali nemotyvuoti kito. Kai kuriuos vaikus motyvuoja tiesiog daiktai. Kitus motyvuoja jausmas, kad yra geriausi arba bent jau geresni už keletą kitų). Dar kitus motyvuoja apkabinimas ir padrąsinimas. Raskite, kas motyvuoja jūsų paauglį ir naudokite tai skatinimui. 

Mano išsaugoti straipsniai