Konsultuoja Antakalnio poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Renata Žemaitienė. Gydytojai pateikiame dažniausius, mamoms rūpimus klausimus.
„Ar tiesa, kad jautrios odos kūdikius dažniau vargina iššutimai? Kaip jų nesupainioti su alergija? Kaip tinkamai prižiūrėti iššutusias vietas?“ Mama Arina
Visų kūdikių odelė yra jautri ir plona, daug mažiau atspari aplinkos poveikiui nei mūsų, suaugusiųjų. Tačiau vienus mažylius įvairios odos bėdos vargina dažniau nei kitus. Taip yra dėl to, kad jų oda ypač jautri ir pažeidžiama. Labiau nei kitų. Tai lemia genetika, specifinės odos savybės. Iššutimais reikėtų vadinti odos pažeidimus konkrečiose kūno vietose – odos raukšlėse. Mažyliui prakaituojant, šlapinantis ar tuštinantis, odą nuolat veikia šiluma ir drėgmė, sauskelnės ar dėvimi drabužėliai labiausiai trina bei spaudžia kirkšnių, sėdmenų, pažastų bei kakliuko srityse. Taigi, tos vietos labiausiai ir pažeidžiamos. Meškos paslaugą kartais padaro ir retas prausimas, per šilta apranga, nenatūralaus pluošto drabužėliai, netinkamos ar per retai keičiamos sauskelnės. Oda iššutusiose vietose paprastai būna paraudusi, tačiau paraudimus griežtai riboja raukšlės. Kitaip tariant, kur baigiasi odos raukšlė, ten baigiasi ir paraudimas. Oda iššutusiose vietose taip pat gali būti drėgna, bet ji nebus pleiskanota, nusėta spuogeliais. Kartais iššutimas iš tiesų gali atrodyti panašūs į alergiją, tačiau alerginė reakcija – tai jau visai kitokios kilmės odos uždegimas. Jei odą pažeidė alergija, ji tose vietose gali būti storesnė, paraudimas paprastai būna nevientisas, jame gali matytis mažyčių spuogelių, dėmelių. Tinkamai prižiūrima iššutusi oda po kelių dienų išgyja, alergija taip greitai nepranyksta. Tai didžiausias skirtumas.
Efektyviausiai iššutimus gydo tinkama higiena. Būtina kuo dažniau keisti sauskelnes. Prausti mažylį patartina tik po tekančiu vandeniu. Nusausinti kūdikio odelę, ypač iššutusias vietas, reikėtų sugeriamaisiais, spaudžiamaisiais judesiais, naudojant kuo minkštesnį rankšluostį. Prieš segant švarias sauskelnes ar vystyklą, odelę rekomenduojama patepti specialiu drėkinamuoju kremu ar losjonu. Ši kosmetika mažylio odą suminkština, padengia lipidine plėvele, kitaip tariant, atkuria jos apsauginį sluoksnį. Drėkinamuoju kremu ar losjonu iššutusias vietas patariama tepti gana dažnai – 4–6 kartus per parą. Beje, iššutusiai odai labai sveika ir oro vonios. Tad prausiant, keičiant sauskelnes kūdikį rekomenduojama palaikyti kelias ar keliolika minučių nuogą.
Jei iššutusi oda yra pažeista grybelio ar bakterijų, jai gydyti paprastai reikalingas specialus gydomasis tepalas. Šį turėtų skirti vaiko gydytojas.