Turbūt kiekviena būsimoji mama svajoja, kad žindymas būtų sklandus ir jai pavyktų maitinti krūtimi. Kokia pati svarbiausia žindymo sėkmės sąlyga?
“Pirmiausia būna noras – jis paskatina veikti. Antra, kad veiksmas vyktų taisyklingai, dera mokėti. Ir pagaliau trečia sąlyga – reikia galimybių tam veiksmui atlikti. Taigi NORĖTI + MOKĖTI + GALĖTI yra universali sėkmės formulė”, – teigia gydytojas Kazimieras Vitkauskas, knygos „Kūdikio žindymas. Nepakeičiamas kaip motinos meilė“ autorius.
Anot jo, žindymas dar vadinamas natūraliu maitinimu, nes būtent tokį būdą aprūpinti kūdikį maistu sukūrė pati gamta: “Motinos pienas yra visavertis maistas, turintis visų kūdikiui gerai augti ir normaliai vystytis reikalingų medžiagų. Jos tinkamu santykiu gaunamos iš moters kraujo, atitekančio į krūtų liaukas, kur virsta pienu. Tų medžiagų beveik nereikia perdirbti, todėl mamos pienas nuostabiai lengvai virškinamas ir puikiai įsisavinamas kūdikio organizme: iš jo statomos mažojo žmogaus kūno ląstelės, jis teikia energijos naujai gyvybei, saugo nuo infekcijų ir daugelio kitų ligų.
Juk sakoma: „Motinos pienas – ne tik maistas, bet ir vaistas.“ Su juo į vaiko organizmą iš mamos kraujo atkeliauja net ir gyvų ląstelių, galinčių gaudyti ir naikinti ligų sukėlėjus mikrobus. O veiksmas – žindymas krūtimi – ne vien tik natūraliausio, visada šviežio, šilto ir švaraus maisto (motinos pieno) perdavimo vaikui būdas. Jis sukuria fizinį ir emocinį artumą, saugumo jausmą, svarbų kūdikio asmenybės raidai bei harmoningiems jųdviejų tarpusavio santykiams.
Žindymas naudingas ir mamai – hormoniniu keliu stabdydamas ovuliaciją, padeda išvengti pastojimo ir naujo nėštumo, po gimdymo moters organizmas gali pailsėti ir atsistatyti. Kol nėra mėnesinių – didesnių ar mažesnių nukraujavimų, neprarandama geležis, kurios labai reikia ne tik pačios motinos, bet ir mažylio kraujo gamybai”.
Kiek įtakos žindymo sėkmei turi pasiruošimas bei žinios – knygų apie žindymą skaitymas, kursų lankymas? Ar svarbu, kad paskaitas lanko ir tuo domisi abu – moteris ir vyras?
Anot K. Vitkausko, mokėjimas (žinios) – antroji žindymo sėkmės sąlyga: “Ką verta žinoti? Šis jauniklių maitinimo būdas gamtos išrastas prieš milijonus metų ir tobulintas per tūkstančius kartų. Taigi klausykite gamtos – žiūrėkite ne į laikrodį, o į vaiką!
Pieno gamyba motinos krūtyse vyksta pagal „paklausos ir pasiūlos dėsnį“. Vaikas pieną „užsisako“ žįsdamas krūtį. Todėl kūdikį geriausia žindyti taip dažnai ir tiek ilgai, kiek jis nori, t. y. pagal poreikį. Kitas žinotinas dalykas – tinkamas žindymo „mechanizmas“. Kūdikis turi gerai priglusti prie krūties ir gana plačiai apžioti ne tik spenelį, bet ir aplinkinį tamsesnį laukelį. To reikia, kad mažiukas gerai pasisotintų ir mamos spenelis nenukentėtų, kaip dažniausiai atsitinka, jei spenelis siurbiamas ir maigomas tarp dantenų. Puiku, jeigu žindymo mokslu domisi ir kursus kartu su laukiamo vaikelio mama lanko ir tėvelis – namie turėsite ir išmanantį „trenerį“.