Kai vaikai nemiega, nemiegate ir Jūs. Visos šeimos poilsis yra labai svarbus, kad būtumėte sveiki ir laimingi.. Taigi, jeigu Jūsų naktys yra bemiegės, žinokite, kad tam yra sprendimo būdai.
Šis tėvų vadovas apie vaiko miegą gali padėti Jums ir Jūsų vaikams pasiekti poilsio, kurio nusipelnėte. Apžvelgsiu dažnas problemas, su kuriomis susiduria tėvai, ir pateiksiu Jums įprastus bei veikiančius sprendimus.
Prieš suvokdami visas vaikų miego problemas, turime žinoti, kiek poilsio reikia mūsų vaikams.
Prieš suvokdami visas vaikų miego problemas, turime žinoti, kiek poilsio reikia mūsų vaikams.
Amžius | Rekomenduojamas miegas kasdien |
0-3 mėnesiai | 14-17 val. |
4-11 mėnesiai | 12-15 val. |
1-2 metai | 11-14 val. |
3-5 metai | 10-13 val. |
6-13 metai | 9-11 val. |
14-17 metai | 8-10 val. |
Kūdikių ir vaikų miego problemos bei jų sprendimo būdai
Jei kūdikiams ir vaikams taip reikia ilsėtis, kodėl tiek daug jų naktimis būna neramūs?
Yra kelios priežastys, kodėl mūsų vaikai nenori užmigti.
REIKIA KOMFORTO
Nesvarbu, ar Jūsų vaikas susiduria su atsiskyrimo nerimu, ar nesugeba savarankiškai nusiraminti, jam gali būti sunku užmigti, nes jam reikia tėvų šalia. Tai normali raidos dalis, vadinama atsiskyrimo nerimu, kai kūdikis nesupranta, kad atsiskyrimas yra laikinas.
Galimas problemos sprendimas: Vietoj čiulptuko, kuris yra gana dažnai naudojamas, kaip nusiraminimo įrankis, galite naudoti nuoseklią miego rutiną, kuri suteiks vaikui saugumo jausmą. Jei Jūsų kūdikiui sunku nusiraminti dienos metu, būdraujant, gali padėti čiulptukas.
PASIPRIEŠINIMAS MIEGUI
Mūsų mažieji supranta, kad kam eiti miegoti, jei gali mama ar tėtis skaityti knygą ar žiūrėti televizorių?
Prašymai papildomai apkabinti, pabučiuoti, papasakoti pasaką ir atsigerti vandens būdingi 3-5 metų vaikams. Tėvai dažnai jaučiasi nusivylę, kai vaikas prašo trečios stiklinės vandens po to, kai jie du kartus paguldė vaiką į lovą ir palinkėjo labos nakties.
Galimas problemos sprendimas: Jei vaikas atidėlioja miegą arba kas vakarą bando dalytis su Jumis lova, jis naudojasi Jūsų geranoriškumu. Papasakokite gražiai vaikui, kaip norėtumėte, kad šis elgtųsi: prieš miegą liktų savo lovoje ir neverktų. Nakties metu neišeitų iš savo miegamojo ir nežadintų tėvų, nebent tai būtų skubus atvejis. O ryte pasiekimus vainikuokite apdovanojimu (maisto produktai neturėtų būti kaip apdovanojimo šaltinis).
ALKIS
Kūdikiai gali pabusti naktį norėdami pavalgyti, o mažyliams gali prireikti gero sotaus maisto, kad jie galėtų išmiegoti visą naktį.
Galimas problemos sprendimas: Vaikai neturėtų eiti miegoti tuščiu skrandžiu. Tėvams patariama pasiūlyti vaikams užkandžių, kuriuose yra daug baltymų arba skaidulų. O naujagimius būtina pamaitinti prieš miegą. Tačiau maitinimas neturi būti užmigimo priemonė. Taip pat raginu daugiau dėmesio skirti į tvarkingą maitinimą dienos metu.
STIMULIACIJA
Ar kūdikiui dygsta dantukai, ar jam reikia pakeisti sauskelnes, ar jis pabunda alkanas? Šie dirgikliai gali jį lengvai pažadinti.
Galimas problemos sprendimas: Kai naktį kūdikį reikia pamaitinti ar pakeisti sauskelnes, naudokite prislopintą raudoną šviesą, švelnų balsą ir lėtus, ramius judesius. Taip pasakysite kūdikiui, kad vis dar laikas miegoti – ne žaisti.
NESUSIFORMAVĘS CIRKADINIS RITMAS
Gimus kūdikiui, jo cirkadinis ritmas dar nėra susiformavęs, todėl pirmuosius mėnesius kūdikiai dažnai miega trumpais intervalais tiek dieną, tiek naktį. Tačiau svarbu nepasikliauti tuo, kad vaikas yra „naktinė pelėda“ ar „vyturys“, nes jų miego įpročiai dar nėra nusistovėję.
Galimas problemos sprendimas: Vietoj prisitaikymo prie atsitiktinių kūdikio įpročių, pradėkite įvesti nuoseklią dienotvarkę ir miego rutiną. Svarbu padėti kūdikiui kurti sveikus miego įpročius nuo pat mažens, o ne prisitaikyti prie esamų nereguliarių intervalų. Laikui bėgant, aiški rutina padės kūdikiui lengviau pereiti į stabilų cirkadinį ritmą, o Jūs galėsite geriau valdyti dienos ir nakties miego ciklus.
Mokyklinio amžiaus vaikų miego įpročiai
Mokyklinio amžiaus vaikai susiduria su daugeliu tų pačių su miegu susijusių problemų, kaip ir kūdikiai bei maži vaikai.
EKRANŲ LAIKAS
Vaikams augant, jie vis dažniau naudojasi išmaniais įrenginiais, o tai gali prisidėti prie jų miego trūkumo.
Vaikų naudojimasis telefonais, kompiuteriais ar televizoriais prieš miegą yra vėlesnio ėjimo miegoti ir tikėtina, kad trumpesnio miego rizikos veiksnys.
Galimas problemos sprendimas: Prieš miegą suplanuokite 1 valandos ramų laiką… Televizoriaus žiūrėjimas, sunkūs namų darbai ar kompiuteriniai žaidimai NEGALI būti ramaus laiko dalis.
GRĮŽIMAS Į MOKYKLĄ
Pasibaigus rudens, žiemos, o ypač vasaros atostogoms, vaikams sunku grįžti į mokyklos rėžimą.
Atostogų metu, vaikai paprastai turi ne tokį griežtą miego ritmą – vėliau eina miegoti ir vėliau keliasi rytais. Grįžimas į mokyklą gali kelti tam tikrų iššūkių.
Galimas problemos sprendimas: Pratinkite vaikus kiekvieną vakarą bent 15 minučių anksčiau gultis į lovą, o ryte žadinti 15 minučių anksčiau. Taip darykite net ir savaitgaliais, kol vaiko dienotvarkė bus suderinta su tuo, kaip anksti jam reikės atsikelti grįžus į mokykla.
VAIKŠČIOJIMAS PER MIEGUS
Ši būklė dažniau pasireiškia vaikams negu suaugusiesiems ir dažnai atsiranda dėl poilsio trūkumo. Tai netgi siejama su prie ekrano praleidžiamu laiku.
Lunatizmas – tai elgesys, kai vaikas atsibudęs naktį vaikšto arba atlieka kitus veiksmus, tačiau neprisimena, kad būtų juos atlikęs.
Galimas problemos sprendimas: Vaikai dažniau lunatikuoja arba patiria miego baimę, kai yra pervargę arba neramūs. Suteikite vaikui atpalaiduojančią miego rutiną. Ją tęskite ir anksti eikite miegoti, kad išvengtumėte pervargimo.
Bendrieji miego sprendimai
Kad ir kokia būtų problema. Yra keletas galimų sprendimų, kurie gali padėti Jums ir Jūsų mažyliui gauti poilsio, kurio nusipelnėte.
Sukurkite miego režimą
Tyrimai rodo, kad tai aktualu ir suaugusiesiems, ir vaikams. Įprastos rutinos laikymasis gali padėti pasiruošti miegui.
Galimos kūdikio rutinos pavyzdys:
Valgymas, maudynės, dantų valymas, pižamos apsivilkimas, pasakos skaitymas, lopšinės dainavimas, paguldymas į lovelę.
Vyresnio amžiaus vaiko miego režimas galėtų būti toks: maudynės, dantų valymas, knygos skaitymas ir miegas.
Leiskite savo vaikui būti lanksčiam režime, bet kontroliuokite situaciją, ribodami pasirinkimo galimybes. Pavyzdžiui, leiskite jam pasirinkti pasaką ir lopšinę, bet ne visą knygą ar nesibaigiančias lopšines. Pasistenkite, kad miego rutina kūdikiams truktų ne ilgiau kaip 30-40 minučių, o nuo 16-18 mėnesio – 20-30 minučių.
Sukurkite miegui tinkamą vietą
Vaiko kambaryje neturi mėtytis žaislai ar kiti daiktai, kurie nukreiptų vaiko dėmesį nuo miego.
Mankšta kiekvieną dieną
Kasdienė treniruotė gali išvarginti kūną, o atėjus vakarui labiau norėsis gultis į lovą. Mažyliams užtenka minimalios mankštos – ropojimas, bėgiojimas, o vyresni vaikai treniruotes gali papildyti sportuodami, žaisdami lauke ar užsiimdami kita laisvalaikio veikla.
Nors mankšta yra puikus dalykas, vaikai turėtų vengti jos prieš pat miegą. Organizme išsiskiria endorfinų, kurie gali sužadinti ir suaktyvinti vaiko protą, neleisdami jam užmigti. Geriausia mankštą suplanuoti ne vėliau kaip likus 2 valandoms iki miego. Tyrimai parodė, kad vaikai, kurie intensyviau mankštinasi, sugeba užmigti daug greičiau nei tie, kurie gyvena sėslų gyvenimo būdą.
Jei Jums reikia pagalbos įvertinant Jūsų vaiko pasiruošimo miegui rutiną, nemigos priežastis, ar norite sužinoti daugiau rūpimų klausimų apie kūdikių miegą, mielai galiu Jums padėti: susisiekite su manimi dėl konsultacijos ar miego pokyčių programų.
Sigita Žilinskienė
Gero miego ekspertė
www.miegopasaka.lt
[email protected]
+370 670 75503
@miegopasaka