Kada pradėti vartoti kontraceptines tabletes? Kam jos tinka ir ar jos saugios? Konsultuoja gydytojas ginekologas medicinos mokslų daktaras Genadijus Kravčenka.
Ar būtina kreiptis į gydytoją prieš pradedant vartoti kontraceptines tabletes, kad šis išrinktų tinkamiausias?
Sakyčiau, ir taip, ir ne. Pas gydytoją svarbu apsilankyti prieš pradedant vartoti tabletes tam, kad šis atliktų sveikatos tyrimus ir pasakytų, ar galima jas gerti. Šias apsaugos priemones gali vartoti tik visiškai sveika moteris, kuri taisyklingai gyvena, sportuoja, nerūko.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Beata Nicholson atskleidžia geriausių dovanų sąrašą
TOP 20 kalėdinių dovanų vaikui
Optimalus amžius kontraceptinėms tabletėms yra iki 35-erių metų. Aišku, galima ir ilgiau, bet moters sveikata turėtų būti ideali. Ji turėtų nerūkyti arba rūkyti labai mažai, nes rūkymas didina kraujo krešėjimą ir trombozės tikimybę. Nors tai reta liga, bet rūkančioms ji pasitaiko dažniau.
Tabletės taip pat nedaug, bet padidina trombozės tikimybę. Bet jeigu niekas šeimoje nesirgo tromboze, o moteris yra sąlyginai jauna ir nerūko, ir gydytojas, atlikęs tyrimus, leido vartoti kontraceptines tabletes, tuomet jas galima gerti nesibaiminant dėl sveikatos.
Kiekviena gerianti tabletes moteris (kaip ir nenaudojanti jokių apsaugos priemonių) turėtų kartą per metus apsilankyti pas gydytoją ginekologą ir pasitikrinti savo sveikatą. Pas gydytoją reikia apsilankyti ne dėl to, kad šis parinktų kontraceptines tabletes, o dėl savo pačios saugumo – išsiaiškinti, ar tabletės yra tinkamas apsaugos būdas.
Minėjote, kad prieš pradedant vartoti kontraceptines tabletes gydytojas atlieka tyrimus. Kokius?
Pirmiausia gydytojas išsiaiškina šeimos ir pačios moters sveikatos istoriją: ar nėra giminėje paveldimų ligų, kurios gali ne dabar, bet ateityje pasireikšti, pavyzdžiui, diabeto, trombozės.
Taip pat atlieka bendrą apžiūrą (svoris, jo indeksas, kraujospūdis, cukraus kiekis kraujyje, jeigu šeimoje yra sergančiųjų diabetu), patikrina, ar nėra gimdos, jos kaklelio, krūtinės pakitimų, paima tepinėlį onkocitologiniam tyrimui (šį tyrimą nuo pat lytinio gyvenimo pradžios verta atlikti kasmet). Jeigu ginekologiškai sunku įvertinti kiaušidžių ir gimdos būklę, tuomet atliekamas echoskopijos tyrimas.
Kodėl kontraceptines tabletes geriausia vartoti tik iki 35-erių?
Nuo 35-erių padidėja trombozės rizika. Tai amžius, kai moteris turėtų stabtelėti ir dar kartą išsitirti bei išsiaiškinti, ar gali gerti tabletes. Jeigu aktyviai sportuoja, yra sveika, neturi žalingų įpročių, gali ir iki klimakso gerti tabletes. Svarbiau ne amžius, o moters sveikata ir gyvenimo būdas.
Kartais sakoma, kad kontraceptinės tabletės yra gana naujas vaistas ir neaišku, kokį poveikį mums turės senatvėje.
Tai nėra jau toks naujas reiškinys. Jos pradėtos vartoti maždaug 1953 m., pusė amžiaus jau praėjo. Ir kontraceptinių tablečių yra jau trys kartos. Šiuolaikinės tabletės yra saugesnės, švaresnės, geresnės. Neperspektyvūs, nesaugūs vaistai greitai „miršta”.
O jeigu vaistas geras, tuoj pat rinkoje atsiranda daug vaistų, turinčių panašų poveikį. Žiūrėkite, kiek daug vaistų yra tos pačios paskirties kaip ir aspirinas. Kontraceptinių tablečių pasiūla didėja, gerėja kokybė, nors neišvengiama tam tikrų minusų. Ar vaistas saugus, paaiškėja gana greitai, dažnai net ir dešimtmečio neprireikia. Aišku, jis turi būti tinkamai vartojamas.
Moterys, ko gero, labiausiai bijo žodžio „hormoninės”?
Taip, nes iškart įsivaizduoja hormonų prikimštą kultūristą, kuris „ryja” hormonus ir auga tarsi koks broileris. Hormonai – tai medžiagos, kurios organizme atlieka vienokias ar kitokias funkcijas. Tai panašu į insuliną. Kai žmogus serga diabetu, leidžiasi insulino ir gyvena galbūt ilgiau už sveiką žmogų. Iki insulino eros diabetikai ilgai neišgyvendavo. Hormonų yra įvairių ir juos galima vartoti kaip vaistus.
Kas gydoma hormoninėmis tabletėmis?
Kartais kontracepcinių priemonių skiriama ir gydyti. Jos gali būti skiriamos, jei moteris gausiai kraujuoja per mėnesines, skausmingų mėnesinių, kurios būdingos ypač jaunoms merginoms. Geriant šias tabletes mėnesinės būna ne tokios gausios, sveikesnės, nes į gimdą išsiskiria mažiau aktyvių medžiagų ir ji pati mažiau spazmuoja.
Jos gali būti skiriamos ir vyresnėms moterims, kurioms nereikalinga kontracepcija. Mat apie 40-uosius gyvenimo metus neretai mėnesinės tampa gana gausios, kartais net ir gimdą tenka pašalinti. Australai apskaičiavo, kad jų šalyje dėl įvairių priežasčių, tarp jų ir dėl kraujavimo, kas trečiai 50-metei pašalinta gimda.
Hormoninės tabletės veiksmingos ir gydant cistas (funkciniai gerybiniai augliukai, kurie patys užauga ir išnyksta). Turėjau jauną pacientę, kuri būdama 22 metų jau patyrė dvi cistų operacijas. Jai jos neaugdavo tik tada, kai gerdavo kontraceptikus. Aišku, jei auglys tikras, šių tablečių vartoti negalima.
Šios tabletės tinkamos ir endometriozės profilaktikai. Taip pat pastebėta, kad kontraceptines tabletes vartojančios moterys rečiau serga lytinių takų peršalimo ligomis, nes sutirštėja gleivių kamštis gimdos kaklelyje, geriau apsaugoma gimda. Kontraceptikai saugo ir nuo nevietinio nėštumo, kuris yra pavojingas ir gali baigtis mirtimi.