Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Odontologė stebisi tėvų neatsakingumu: yra daug neprižiūrinčių vaikų dantų

Odontologė stebisi tėvų neatsakingumu: yra daug neprižiūrinčių vaikų dantų

Anksčiau dažniausiai neįgaliems vaikams taikytas būdas gydyti dantis taikant bendrąją nejautrą šiuo metu sparčiai populiarėja – didžiųjų miestų klinikose tėveliams, pasirinkusiems šį vaikų dantų gydymo būdą, tenka laukti eilėje iki pusės metų. Na, o gydant pačių mažiausiųjų dantukus, be „švelnesnės“ nejautros sesės – sąmoningos sedacijos, – retai kada apsieinama. Kokie pavojai slypi? Apie tai kalbame su gydytoja, vaikų odontologe doc. dr. Vilma Brukiene.

Kuo skiriasi sąmoninga sedacija nuo bendrosios nejautros? Kokiais atvejais taikomas vienas ir kitas būdas sumažinti ar iš viso „išjungti“ mažojo paciento sąmonę?

Tėveliai dažnai abu būdus vadina sedacija, tačiau reikia atskirti sąmoningą sedaciją nuo bendrosios nejautros. Taikant sąmoningą sedaciją, vaikas išlieka sąmoningas, tik su truputį prislopinta sąmone. Vaikas pats kvėpuoja, vykdo nurodymus išsižioti, kvėpuoti, ramiai sėdėti. Bet dauguma vaikų paskui nelabai prisimena, kas vyko, ką jam atliko odontologas.

Kai prislopinama sąmonė, pacientas nelabai supranta, kas vyksta. Sumažėja jo dirglumas ir jautrumas, reakcija į skausmą. Jei ir jaučia skausmą, jis nedirgina taip, kaip esant visiškai sąmoningai būsenai. Tai – sąmoninga sedacija. Na, o dantų gydymas taikant narkozę vadinamas dantų gydymu taikant bendrąją nejautrą. Taikant bendrąją nejautrą, pacientas yra visiškai be sąmonės ir nejaučia jam atliekamų intervencijų. Kai atliekama sąmoninga sedacija, pacientas kvėpuoja, visi refleksai būna išlikę. Taikant bendrąją nejautrą gyvybinės funkcijos, kvėpavimas palaikomas aparatūra, dirbtiniu būdu. Tai – tokia pat bendroji nejautra, kaip atliekant pilvo ar kitas operacijas.

Kada taikoma sąmoninga sedacija, kada – bendroji nejautra?

Jei reikia per trumpalaikę procedūrą, tarkime, išrauti dantį, taikoma intraveninė bendroji nejautra, ji veikia trumpai. Suleidžiami vaistai, ir pacientas trumpam „užmiega“. Dantims gydyti reikalingas ilgesnis bendrosios nejautros poveikis.  Lietuvoje dažniausiai atliekama oralinė arba intranazalinė sedacija – per burną arba per nosį. Užsienio šalyse egzistuoja ir intrarektalinė, ir intraveninė sedacija.

Sedacija taikoma tada, kai burnos problemos esti nedidelės – reikia sugydyti ar pašalinti vieną ar du dantis. Sedacija tęsiasi maždaug 30–40 minučių, ir per tą laiką reikia spėti atlikti planuotas procedūras. Negali nei pailginti, nei patrumpinti proceso, dėl to sedacija skirta, kai gydymas neilgas.

Bendroji nejautra taikoma tada, kai reikia gydyti daug dantų – kad ir visus 10, 15 ar 20. Būna, kai reikia sugydyti visus vaiko dantis arba juos šalinti. Tokie atvejai nėra reti – atvedami mažieji pacientai, kurių dantys labai užleisti, visiškai sugedę. Yra tokių tėvų, kuriems tai atrodo labai paprasta išeitis – nereikia vaiko vežioti, pratinti prie odontologo ir odontologinių procedūrų. Kai kurie tėvai patys pageidauja kaip tik taip taisyti vaiko dantis. Tokių atvejų yra nemažai ir jų vis daugėja, nes tėveliai iš lūpų į lūpas pasakoja, kad įmanoma taip sugydyti vaiko dantis.

Žinoma, jei vaikas neįgalus, nesiduoda gydomas, suprantama, kad reikia gydyti taikant bendrąją nejautrą ar sedaciją. Tačiau kaip tik taip gydomi ir sveikų vaikų dantys! Ypač dažnai tokį gydymo būdą renkasi nuo sostinės labiau nutolusių rajonų, provincijos gyventojai. Dar ne visi mūsų tėveliai yra atsakingi. Aišku, yra nemažai tokių, kurie suvokia vaiko burnos sveikatos svarbą, tačiau ne tiek, kiek norėtųsi. Kitiems bendroji nejautra atrodo visų burnos sveikatos problemų sprendimo būdas, juolab kad valstybinėse medicinos įstaigose ji atliekama nemokamai.

Susiduriame su dviem priežastimis, kodėl mes turime tiek daug vaikų, kurių dantims gydyti reikalinga bendroji nejautra. Pirmoji priežastis yra spraga mūsų sveikatos apsaugos sistemoje – norint gauti vaikui kokybišką paslaugą, reikia nueiti kryžiaus kelius, nes vaikų odontologų yra labai mažai. Kadangi gydyti vaiko dantis yra sunkiau negu suaugusiojo, esama odontologų, kurie iš viso nepriima vaikų.

Antra vertus, pirminėse sveikatos priežiūros įstaigose, t. y. valstybinėse poliklinikose, labai sunku patekti pas odontologą, didelės eilės, be to, per 15–20 minučių su vaiku odontologo kėdėje nelabai ką nuveiksi – reikia jį ir pakalbinti, ir prisipratinti. Taigi, lengva ranka rašomas siuntimas gydyti vaiko dantis taikant sąmoningą sedaciją arba bendrąją nejautrą.

Ar tiesa, kad narkozė atima dvejus metus gyvenimo?

Tai galėtų pakomentuoti anesteziologai, ne mūsų čia daržas. Mes patys be jų negalime bendrosios nejautros atlikti. Tačiau posakis apie tai, kad po bendrosios nejautros pablogėja atmintis, yra mitas. Viskas priklauso nuo bendros sveikatos būklės. Jei nėra kokių nors ligų, šalutinio poveikio, gal nieko ir neatsitiks. Tačiau vaikas turi būti tinkamai paruoštas: svarbu, kad ateitų į procedūrą nevalgęs, negėręs, neturėdamas jokios infekcinės ligos. Jei vaikas tinkamai pasiruošęs, rizika patirti šalutinį poveikį sumažėja iki minimumo, tačiau medicinoje rizika yra visur ir ji niekada nesumažėja iki nulio. 

Kiek trunka sąmoningos sedacijos ir bendosios nejautros poveikis?

Sedacija veikia 30–40 minučių, tačiau po jos dar gali būti sutrikusi koordinacija, judesiai, kalba, todėl siūlome kurį laiką nejudėti iš klinikos, geriau pabūti prižiūrint gydytojams. O bendroji nejautra trunka tiek laiko, kiek jo reikia dantims sugydyti. Vidutiniškai – 2–3 val., ilgiau stengiamės vaiko nelaikyti. Paskui tenka būti pooperacinėje palatoje tol, kol gydytojas anesteziologas nustato, kad vaiko būklė stabili, jis yra išleidžiamas į namus.

Kaip ruošiamasi šiai procedūrai?

Gydytojas odontologas su gydytoju anesteziologu reanimatologu įvertina tyrimų rezultatus, sveikatos būklę, burnos sveikatos būklę ir sprendžia, gydyti dantis taikant sąmoningą sedaciją ar taikant bendrąją nejautrą.

Na, o jeigu vis dėlto neįmanoma išvengti sedacijos ar bendrosios nejautros, kur kreiptis?

Pirmiausia reikia kreiptis į savo gydytoją odontologą. Jeigu jis nusprendžia, kad dantims gydyti reikia sąmoningos sedacijos ar bendrosios nejautros, išrašomas siuntimas, ir vaikas keliauja pas vaikų odontologą į viešąją įstaigą arba privačiai. Į viešąsias įstaigas galima atvykti ir be siuntimo, tačiau tuomet gali tekti susimokėti už konsultaciją. Turint siuntimą, gydymas taikant sąmoningą sedaciją ar bendrąją nejautrą viešosiose įstaigose yra nemokamas.

Kiek laiko turi praeiti po bendrosios nejautros iki kitos tokios pat procedūros? Mes stengiamės nepiktnaudžiauti tokia rimta procedūra. Įprastais atvejais stengiamės išlaukti, kad praeitų bent pusė metų, bet jei bendroji nejautra dėl tam tikrų priežasčių neišvengiama, galima ją atlikti ir anksčiau. Čia galutinį žodį taria gydytojas anesteziologas reanimatologas.

Kaip išvengti sedacijos ar bendrosios nejautros?

Reikia kasdien valyti vaiko dantis vos išdygus pirmam dantukui. Taip pat būtina reguliariai, kas pusę metų, nuvesti vaiką pas vaikų odontologą. Jei reguliariai lankysis pas odontologą, turės teigiamos patirties jo atžvilgiu. Klaidą daro tie tėvai, kurie veda vaiką tik tada, kai pradeda skaudėti dantį ar reikia rimtesnių gydymo procedūrų. Vaikas išsigąsta, jei pažintį su odontologu pradeda nuo danties rovimo. Reikia reguliariai lankytis pas odontologą ir jei jis vaikui jau bus pažįstamas, artimas, bus lengviau susitarti, kai reikės gydyti dantis.

Ką sako tyrimai

Žalgirio klinikoje darėme nedidelį tyrimą ir išsiaiškinome, kad apie 30 proc. vaikų sedacija nėra tokia veiksminga, kad būtų galima sugydyti vieną ar du dantukus. O tam tikrais retais atvejais būna ir taip, kad sedacija suveikia priešingai, – užuot nuraminusi, vaiką įaudrina, jis pasidaro isteriškas, blaškosi, rėkia. Tuomet gydytojas gali pasiūlyti atvykti kitą kartą gydyti dantų taikant bendrąją nejautrą.

Kam taikyti negalima?

Amerikos anesteziologų asociacija suskirstė sveikatos būkles į keturias grupes – nuo sveiko žmogaus iki priešmirtinės būsenos. Esama bendrinių ligų, jomis sergant negalima taikyti sedacijos ar bendrosios nejautros. Tai įvertina anesteziologas. Jeigu vaikas bent truputį sloguoja ar kosti, tiek sąmoningos sedacijos, tiek bendrosios nejautros negalima atlikti. Mes nesiūlome sedacijos tais atvejais, kai vaiko burnos sveikata yra labai apleista ir reikia gydyti ar šalinti kelis dantukus. Sedacija taikoma tuomet, kai problemiški yra vienas ar du dantys. Kai problemiškų dantų yra daugiau ir vaikas negali priimti odontologo procedūrų, jie taisomi taikant bendrąją nejautrą.

****************************************

Prekyboje jau pasirodė naujas gruodžio žurnalo TAVO VAIKO numeris. Kviečiame skaityti ir prenumeruoti, juolab kad siūlome fantastišką kainą ir dovanų!

Prenumeratos akcija. Galioja: 2019 11 26- 12 09
Prenumeratos akcija. Galioja: 2019 11 26- 12 09
Įmonės archyvo nuotr.

Mano išsaugoti straipsniai