Žinia apie vaiko eksperimentavimą, ar dar blogiau, nuolatinį tabako, alkoholio, narkotikų vartojimą – itin didelis emocinis krūvis kiekvienam tėvui. Sužinojus apie atžalos polinkį į svaigalus, kyla įvairūs jausmai: noras kaltinti save ir kitus, atstumti vaiką, jam priekaištauti. Tačiau būtent nuo to, kaip reaguosite šioje situacijoje priklausys, ar vaikas priims jūsų pagalbą.
Apie tai, kaip spręsti nelengvą, tačiau labai aktualią problemą, pataria paauglius auginantiems tėvams skirtos mokomosios internetinės programos „Ką veikia vaikai?“ kūrėjai ir juos konsultuojantys specialistai.
Svarbiausia – atvirai pasikalbėti
„Pirmas receptas tėvams, apie kokias problemas bebūtų kalbama, yra rimtas domėjimasis. Tėvai turi kalbėti su vaiku ir tai yra svarbu ne tam, kad surinktų „įkalčius“ ir galėtų jam priekaištauti. Tai reikalinga tam, kad tėvai suprastų, kas vyksta su jų atžala, kokie jo poreikiai nėra patenkinami, kokios problemos slepiasi po netinkamu paauglio elgesiu” – sako psichologė Aušra Kurienė.
Pokalbis apie tabako, alkoholio, narkotikų vartojimą su vaiku nebus paprastas, todėl jam būtina pasiruošti. Svarbu stebėti savo jausmus, taip lengviau gebėsite juos suvaldyti ir pokalbis nevirs kaltinimais, tardymu ar prievartos naudojimu. Jį būtinai suplanuokite iš anksto, nepradėkite netikėtai, pavyzdžiui, kilus konfliktinei situacijai. Tiek jūs, tiek jūsų atžala turite būti ramūs, tad gerai apmąstykite tinkamiausią laiką ir vietą.
Tėvai turi kalbėti su vaiku ir tai yra svarbu ne tam, kad surinktų „įkalčius“ ir galėtų jam priekaištauti. Tai reikalinga tam, kad tėvai suprastų, kas vyksta su jų atžala, kokie jo poreikiai nėra patenkinami, kokios problemos slepiasi po netinkamu paauglio elgesiu.Psichologė Aušra KURIENĖ
Apsvarstykite, kas dalyvaus pokalbyje: tik jūs su vaiku, ar ir kitas suaugęs žmogus, kuriuo paauglys pasitiki (mama, tėtis, seneliai, teta ar pan.). Prieš pokalbį būtinai įsitikinkite, kad jūsų ir kitų dalyvaujančiųjų požiūriai sutampa. Itin svarbu nepanikuoti, nedaryti skubotų išvadų – tik ramiai kalbėdamiesi galėsite padėti savo vaikui.
Apgalvokite, ką sakysite – aptarkite ne tik tabako, alkoholio ar narkotikų vartojimą, bet ir kas paskatino vaiką tai daryti. Kartu ieškokite būdų, kaip tas priežastis pašalinti. Kad viskas vyktų sklandžiai, prieš pokalbį galite pasirepetuoti su sutuoktiniu, draugu ar pasikalbėti su savimi prieš veidrodį.
Sėkmingo pokalbio principai
Tam, kad pokalbis būtų vaisingas ir leistų suartėti su vaiku, verta laikytis kelių esminių principų. Vienas jų – besąlygiškas nuoširdumas. Pokalbį pradėkite pozityviai, parodykite vaikui, kad jis jums rūpi. Vartokite žodžius: „meilė“, „rūpestis“ „myliu tave, man neramu, kad vartoji alkoholį“, „pasikalbėkime apie tai“.
Kalbėdami remkitės faktais. Rastos psichoaktyviosios medžiagos, elgesio pokyčiai, draugų pasakojimai, mokytojų pastabos – tai yra faktai, kuriuos jūsų vaikui bus sunku paneigti. Kalbėkite atvirai, sakykite tiesą: jei pats jaunystėje išbandėte svaigiąsias medžiagas ar dabar, pavyzdžiui, rūkote, neslėpkite to. Pabrėžkite, kaip sau pakenkėte, priminkite, jog tėvų pareiga – apsaugoti vaikus nuo pavojų, taigi – ir nuo alkoholio bei kitų psichoaktyviųjų medžiagų.
Būtinai leiskite vaikui išsakyti savo nuomonę. Gali tekti išlaukti ilgas tylos pauzes, tačiau neskubėkite – leiskite vaikui pajausti, kad jo dalyvavimas pokalbyje taip pat svarbus. Tikėtina, kad jis viską neigs, išsigąs, supyks ar verks. Tai normalu – priimkite visus paauglio jausmus ir pasistenkite išlikti ramūs. Vaikas gali bandyti išsisukinėti, kaltinti jus, jog esate blogi tėvai, gali kilti noras teisintis, kaltinti vaiką ar jį atstumti – nedarykite to, pagrindinis pokalbio tikslas yra jūsų vaikas, ne jūs. Galite pasakyti: „Jei manai, kad esu taip pat kaltas, pasakyk, ką darau ne taip. Noriu daugiau savo klaidų nekartoti“.
Nenuleiskite rankų
Svarbu suprasti, jog jei nesiimsite veiksmų problema niekur nedings. Ignoruojant vaiko elgesį, jam gali susidaryti įspūdis, kad tai nėra blogai arba kad jis jums nerūpi.
Vaikas gali bandyti išsisukinėti, kaltinti jus, jog esate blogi tėvai, gali kilti noras teisintis, kaltinti vaiką ar jį atstumti – nedarykite to, pagrindinis pokalbio tikslas yra jūsų vaikas, ne jūs.Psichologė Aušra KURIENĖ
„Svarbiausia netylėti, nesigėdyti kalbėti apie iškilusią problemą. Nesislapstyti tiek nuo savęs, tiek nuo kitų – tokioje situacijoje svarbiausia yra vaiko sveikata ir gerovė, o ne visuomenės nuomonė“ – tikina toksikologas Dr. Robertas Badaras.
Pasikalbėkite su kitų vaikų tėvais, į kurių namuose vykstančius vakarėlius eina jūsų atžala. Apmąstykite, kokia priežiūra reikalinga ir kaip galėtumėte užtikrinti vaiko saugumą. Sutarkite, kad vaikas nuolat praneš jums apie savo buvimo vietą, ką planuoja veikti. Aptarę su juo, nustatykite konkretų laiką, kada jis turi grįžti į namus, laikykitės susitarimo.
Jei niekaip negalite pasiryžti pradėti pokalbio su vaiku arba kalbėjimas su juo nepadeda spręsti problemos, verta ieškoti pagalbos. Pasikalbėti apie šeimoje kylančius sunkumus galima telefonu, naudojantis emocinę paramą teikiančiomis linijomis.
Daugiau informacijos apie paauglių elgseną, ryšio su vaikais stiprinimą, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją, taip pat vaizdo medžiagos bei praktinių užduočių pateikiama tėvams skirtoje svetaineje www.kaveikiavaikai.lt.