Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Vaikai turi suvokti

Vaikai turi suvokti, kad buities darbai yra labai svarbūs, tačiau neapmokami

Atostogos – poilsio metas, tačiau tai nereiškia, kad Jūsų vaikai per jas gali daryti tik tai, ką nori.

Savaime suprantama, kad moksleiviai vasaros metu ilsisi nuo protinės veiklos, bet ar turėtume juos atleisti ir nuo pareigų namuose? Atsiradus daugiau laisvo laiko, vaikai kaip tik turi palengvinti tėvų buitį, o ne priversti patarnauti jiems teisindamiesi, kad „Man atostogos“, todėl Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kokius darbus galima patikėti vaikams atostogų metu.

Mokėkite paprašyti

Vaikai, kurie vasaros atostogų metu jau gali likti vieni namuose, privalo prisidėti prie šeimos gerovės, tačiau nereikėtų tikėtis, kad Jūsų paauglys ar paauglė tiesiog ims ir savaime išplaus grindis, išneš šiukšles ar nuvalys langus. Prieš tikėdamiesi rezultato aiškiai jį įvardinkite ir nepamirškite „stebuklingų žodžių“. Tiek suaugusiam, tiek vaikui malonu girdėti prašymą, o ne reikalavimą, todėl sakinį pradėkite žodžiais „Gal galėtum…“, „Būtų labai gerai, jei…“, „Tikiuosi, kad kol grįšiu iš darbo tu…“, taip pat nepamirškite padėkoti vaikui ir pasakyti, jog vertinate jo pastangas: „ Ačiū, kad padarei tą ir tą“, „Esu tau labai dėkinga, kad…“, „Džiaugiuosi, jog tau pavyko…“ ir pan. Padėkoję ir pasidžiaugę vaikų nuveiktais darbais, parodysite, kad vertinate tai, ką jie padarė ir nelaikote to savaime suprantamu dalyku.

O kas iš to?

Šį klausimą dažniausiai užduoda vyresni vaikai. Parodę darbų namuose naudą, paskatinsite juos veikti. Pavyzdžiui, paaiškinkite, kad jei visi šeimos nariai atliks dienos numatytus darbus, vakare liks laiko maloniai išvykai į kiną, koncertą ar pasivaikščiojimui parke. Akcentuokite visų šeimos narių veiklas, kad vaikams neatrodytų, jog jis vienas dirba namuose. Tam puikiai tinka matomoje vietoje pakabintas darbų sąrašas – tėtis turi pagaminti vakarienę, mama – sutvarkyti vonią, sūnus/dukra – išnešti šiukšles ir pan.

Nepamirškite, jog, Jūsų vaikai – visaverčiai šeimos nariai, todėl neskatinkite jų pinigais ar maistu. Jau nuo mažų dienų vaikai turi suvokti, kad buities darbai yra labai svarbūs, tačiau neapmokami. Juk suaugusiesiems šeimos nariams už juos taip pat niekas nemoka. Buities darbai atliekami dėl komfortiškesnio gyvenimo, o juo mėgaujasi visi šeimos nariai.

Mergaitė nuima derlių darže
Mergaitė nuima derlių darže
Vida Press

Kokius darbus patikėti paaugliui? 

Dešimties metų ir vyresni vaikai jau puikiai gali namuose šluoti ir plauti grindis, siurbti kilimus. Parodykite, kaip tai daroma, duokite pabandyti ir galiausiai patikėkite tai daryti jam. Jaunesniojo amžiaus paaugliai gali išrūšiuoti ir išdėlioti skalbinius, prisidėti prie maisto gamybos, nupirkti reikiamų produktų ir pan. Taip pat labai naudingi vaikams lauko darbai, tokie kaip žolės pjovimas, grėbimas, laistymas, gėlynų priežiūra ir pan. Taip vaikai praleis daugiau laiko lauke, atsipalaiduos.

Vyresnėliai gali pakeisti ir išskalbti patalynę, išlyginti drabužius, sutvarkyti namus, paruošti maistą visai šeimai, prižiūrėti jaunesnius brolius ar seseris ir kt. Buities darbų patikėjimas vaikams skatina jų savarankiškumą, ugdo atsakomybės jausmą ir leidžia vaikui jaustis šeimos dalimi.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras skatina pasitikėti vaikais. Vasaros atostogų metu leiskite vaikams susiplanuoti savo dienotvarkę taip, kad liktų laisvo laiko poilsiui, bet kartu ir nebūtų pamirštos jų pareigos namuose. Jei matote, kad numatyti darbai neatlikti, nepulkite bardamiesi atlikti jų už vaikus, o pasiteiraukite kodėl susitarimai nebuvo vykdyti ir kada bus išpildyti. Padėkite vaikams suprasti, kad norint gyventi malonioje aplinkoje, būtina ir patiems ją puoselėti.

šaltinis: https://lvjc.lt/

Mano išsaugoti straipsniai