JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Anykščiai atvėrė vaikams skirtą edukacijos ir pažinimo centrą – Istorijų dvarelį

Anykščiai atvėrė vaikams skirtą edukacijos ir pažinimo centrą – Istorijų dvarelį

Rodos, Anykščiuose kur žengsi žingsnį, ten aptiksi legendą, padavimą, mitą… Puntuko akmuo, Vorutos pilis, Rubikių ežeras, Anykščių šilelis. Ne išimtis ir miesto centre, vaizdingoje Šventosios upės pakrantėje stovintys nedideli neoklasicistiniai rūmai, kuriuos vietos gyventojai vadina Okuličiūtės dvareliu. Rekonstruotas ir naujai atgimęs seniausias miesto pastatas šiandien kviečia turiningai ir edukatyviai praleisti laisvalaikį Anykščiuose.

Legenda apie dvarininkę Okuličiūtę

Miesto architektūros perlas, seniausias išlikęs mūrinis Anykščių statinys, kurį nežinomas architektas XIX amžiaus pirmojoje pusėje pastatė dvarininkei Okuličiūtei… Ar bent jau taip skamba oficiali istorijos versija. Įsigilinus pasirodo, kad nežinomųjų šiame istorijos detektyve daugiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Nors žmonės kalba apie išsilavinusią, pilietiškai ir politiškai aktyvią XIX a. pirmoje pusėje gyvenusią dvarininkę Okuličiūtę, kurios užsakymų, esą, ir buvo pastatytas dvarelis, tačiau niekas nežino net jos vardo, o archyvuose nepavyko rasti jokių dvarininkės egzistavimą patvirtinančių duomenų. Vienintelis istorijos apie paslaptingąją dvarininkę šaltinis – žymaus rašytojo – anykštėno Antano Vienuolio-Žukausko rašiniai, kuriuose jis teigė, kad nuostabaus grožio dvarą prieš lenkmetį išsistačiusi vietos dvarininkaitė Okuličiūtė. Lenkmečiu čia įsikūręs sukilėlių štabas. Tarp grindų buvęs įrengtas slaptas ginklų sandėlis.

Dvaro paslaptį išdavęs vienas katalikas dvarininkėlis, sukilėlių malšintojo rusų generolo Amados sekretorius. Okulčiūtė buvo suimta ir ištremta. Jos rūmai konfiskuoti ir padovanoti tam pačiam generolui Amadai. Šis rūmus perdovanojo išdavikui sekretoriui, o tas po neramaus gyvenimo dvarelyje buvo pakartas arba pasikorė. Vėliau čia buvęs paštas, antstolių kontora, urėdija, vilnos dirbtuvės, grūdų sandėlis, biblioteka.

Antano Vienuolio pramanas?

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą dvarelį nusipirko vienas ponas iš Sankt Peterburgo, o kai jis mirė, dvarelio savininku tapo rašytojo Antano Vienuolio bičiulis, vaistininkas Donatas Šukevičius. Jo šeima dvarelį valdė iki pat Antrojo pasaulinio karo pradžios, jie atnaujino prie rūmų įrengtą parką. Apie parką Antanas Vienuolis rašė: „Reginys iš tų rūmų ir parko – vienas gražiausių ne tik Anykščiuose, bet ir visoje Lietuvoje“.

Tačiau žinoma, kad A. Vienuolis buvo savo laikų kultūrinio turizmo Anykščiuose skatintojas, siekęs pritraukti žmones į miestą ir jo apylinkes mitologizuodamas čia esančius objektus ir lankytinas vietas. Galbūt sukurti istoriją apie paslaptingąją dvarininkę rašytoją įkvėpė anykštėnų tarpe sklandanti legenda apie Okuličiūtės vaiduoklį. Šios legendos įrašo anykštėnų tarme bus galima išgirsti specialiai įrengtuose garsiniuose kubuose.

Paslapties šydą padės atskleisti legendomis apipintame pastate naujai įkurtas Istorijų dvarelis

Tad kas buvo paslaptingoji dvarininkė ir kokios dar mįslės slepiasi garsiame Anykščių pastate? Atsakymų į šiuos klausimus kviečia ieškoti Anykščių rajono viešoji biblioteka, kuri bendradarbiaudama su literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“ atvėrė Istorijų dvarelio duris. Atgaivintas, restauruotas ir moderniai įrengtas Okulčiutės dvarelis šiandien pasiruošęs sutikti ne tik dvasių ir vaiduoklių gaudytojus, bet ir visus, kuriems įdomi kūrybiška edukacija, šiuolaikiniai istorijos pažinimo būdai, įtraukiančios literatūrinės veiklos.

,,Ši vieta atsirado iš didelio noro kviesti šeimas ir moksleivius į ugdančias, edukacines veiklas, bei nuo ankstyvo amžiaus vaikams formuoti įprotį̨ turiningai leisti laisvalaikį, puoselėti kūrybiškumą, ugdyti meilę istorijai ir knygoms”, – patirtimi dalinosi J. Vancevičius, programos ,,Vaikų žemė” vadovas.

Pasakojimai čia virsta apčiuopiamais kūriniais, kuriuos galima liesti. Netikėtu kampu čia siekiama pristatyti žinomus istorijos faktus, atrasti reikšmingas smulkmenas, detales ir iš jų sudėlioti savą ano laikmečio versiją.

Atradimai, nuotykiai, didžioji legendų knyga, praeities personažai, į kuriuos galima persikūnyti, – Istorijų dvarelis ir mažiesiems lankytojams, ir jų šeimoms yra parengęs įdomiausių edukacijų ir žaidimų. Dvarelio palėpėje galima rasti rašytojų kambarį, susipažinti su rašytojo profesija, išsiaiškinti rašytojų slapyvardžius ir patiems pamėginti, ką reiškia parašyti knygą.

Kinų patarlė sako: ,,Papasakok man – ir aš pamiršiu; parodyk man – ir aš prisiminsiu; įtrauk mane – ir aš suprasiu.” Istorijų dvarelio komanda ne tik papasakos, parodys, bet ir įtrauks į istorijų ir atradimų pasaulį.

Tiesa, o kaipgi dvarininkės vaiduoklis? Jis niekur nedingo ir vis dar klaidžioja dvarelyje. Netikite? Atvažiuokite ir pamatysite patys…

Istorijų dvarelio darbo laikas II-V 11.00-18.00 val., VI 11.00 – 19.00 val. VII 11.00 – 18 val.