Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Ekranų epidemija – vargas vaiko akims

Ekranų epidemija – vargas vaiko akims

Ekspertai vis dažniau pabrėžia, kad šiuo metu ekranai yra pagrindinis akių sveikatos priešas. Pasak akių ligų gydytojos med. mokslų daktarės Jolantos Bendorienės, didžiausia piktnaudžiavimo ekranais kaina – galima trumparegystė.

Svarbus ekrano dydis

 

Akių sveikatai neigiamos įtakos turi ne tik didėjantis valandų skaičius prie ekranų, tačiau ir jų dydis.

 

„Suaugusiesiems tai mažiau pavojinga – jeigu trumparegystė ir išsivystys, ji nebus didelio laipsnio. Tačiau vaikams ilgalaikis žiūrėjimas į ekranus, ypač mažus ekranus išmaniuosiuose įrenginiuose, skatins ne tik trumparegystės atsiradimą, bet ir nuolatinį progresavimą. Todėl tėvai turėtų atkreipti itin didelį dėmesį, kiek laiko vaikai praleidžia prie ekranų“, – pabrėžia ekspertė.

 

Leiskite akims dirbti lengviau

 

J. Bendorienė vaikų tėvams pataria įsigyti didesnius kompiuterių ekranus, nes tik taip akys neturi taip įtemptai dirbti.

 

„Svarbiausia rekomendacija, kurią pandemijos metu nuolat primena tarptautinėse vaikų oftalmologų konferencijose, – ekranai turi būti kuo didesni. Vaikams netinka mokytis prie mažų ekranų, kokie yra planšetiniuose arba nešiojamuose kompiuteriuose. Tėvai turėtų vaikams nupirkti kuo didesnį ekraną, nes į jį vaikai galės žiūrėti iš didesnio atstumo, o tai mažiau vargins akis“, – patirtimi dalijasi „Optometrijos centro“ gydytoja.

 

Tuo tarpu suaugusieji turėtų pasirūpinti ne tik vaikais, bet ir savimi pačiais. Pasak ekspertės, didžiausios problemos, su kuriomis susiduria dirbantieji kompiuteriais, – akių nuovargis, sausumas, paraudimas.

 

„Dauguma pacientų sako, kad darbo vietos ir pobūdžio keisti negali. Tačiau galima keisti įpročius: daryti pertraukėles atsitraukus nuo kompiuterio, pažiūrėti į tolį pro langą. Taip pat darbe galima dėvėti akinius su apsauginiu mėlynos šviesos filtru. Geriausia, ką galime padaryti savo akims. – 1–2 val. kasdien pabūti lauke, nes tada tinklainėje gaminasi dopaminas, melatoninas, kiti neuromediatoriai, kurie padeda akims atsigauti“, – pataria J. Bendorienė

 

Pavojus, kurio nepastebime

 

Pastaruoju metu apie mėlynos šviesos poveikį akims kalbama vis dažniau, nes daugiau žmonių dirba kompiuteriais, o jų darbo vietos būna apšviestos energiją taupančiomis lemputėmis. Taip akys gauna neproporcingai daug mėlynos šviesos spindulių.

 

„Mėlyna šviesa praeina į akies vidų giliau nei UV spinduliai ir pasiekia tinklainę, gali būti pažeistos ir ragenos epitelio ląstelės. Vaikai ypač jautrūs mėlynos šviesos poveikiui. Jie naudoja daugybę elektroninių prietaisų, kurie skleidžia mėlyną šviesą, ruošia pamokas arba skaito prie dirbtinės šviesos. Dėl to gali sutrikti regėjimas ir miegas“, – apie nepastebimą akių priešą kalba ekspertė.

 

Užsukti pas akių specialistus reikėtų dažniau

 

Dažnai vaikai gali nesuprasti, kad jų rega pablogėjo, – dėl to yra priimtos pasaulinės rekomendacijos, nurodančios tikrinti vaikų akis, sulaukus maždaug 1 metų, 3–4 m. ir 6–7 m. Dažnai nutinka, kad vaikas pirmą kartą gyvenime patenka pas akių gydytoją tik prieš eidamas į mokyklą ir jam nustatomas astigmatizmas, vienos akies tinginystė, ką dažnai išgydyti jau būna per vėlu.

 

„Labiausiai glumina tėvai, kurie pirmą kartą pas oftalmologą apsilanko prieš mokyklą, nes, jų nuomone, vaikas puikiai mato. Vaikų trumparegystei stabdyti jau turime priemonių, tad svarbu laiku apsilankyti pas specialistus, nes jie išsiaiškins, ar nėra akių ligų, ar vaiko regėjimas geras“, – pastebi ekspertė.

 

Akių specialistai ir gera įranga turėtų būti lengvai prieinami ir pasiekiami, nes tik taip galima anksčiau aptikti ir spręsti akių sveikatos sutrikimus. „Dėl šios priežasties pažangiausia „Optometrijos centro“ klinika duris atvėrė PPC „Ozas“. Čia galima apžiūrėti ir mažiausiuosius, kurie dar nekalba, nes klinika turi specialų aparatą.

 

„Užsukusieji gali pasinaudoti naujove – trumparegystės progresavimo sekimui skirtu biometru, išmatuojančiu, kaip akis greitai auga, kokie ragenos gaubtumai“, – sako J. Bendorienė.

 

„Šią kliniką ne tik patogu aplankyti su vaikais – specialistai čia dirba su pažangiausia įranga Lietuvoje. Pavyzdžiui, sausoms akims tirti skirtas aparatas matuos akies ašarų plėvelės storį, meibomo liaukas ir filmuos ašarų plėvelės sutrūkimo greitį. Tuo tarpu akių spaudimą galime pamatuoti bekontakčiu būdu, oro srove, koreguojant duomenis pagal ragenos storį“, – pasakoja ekspertė.

 

Optinis koherentinis tomografas (OKT, OCT) – viena naujausių technologijų akių ligų diagnostikoje, itin greitai nuskaitanti akį. Ši įranga padeda „Optometrijos centro“ gydytojams nustatyti glaukomą, geltonosios dėmės degeneraciją, kitas akių ligas. Šis tomografas – naujas tinklainės ligų, glaukomos diagnostikos standartas.

 

„Tai tik kelios procedūros, kurios specialistams leidžia spręsti esamas akių sveikatos problemas ir anksti diagnozuoti atsirandančias“, – sako „Optometrijos centro“ gydytoja.

 

Mano išsaugoti straipsniai