JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Metų mokytojas

Metų mokytoju išrinktas Mantas Karanauskas apie mokytojų trūkumą: „Problema – ne atlyginimas“

Vienu iš metų mokytojų 2024 metais išrinktas geografijos mokytojas Mantas Karanauskas  kalba atvirai – profesija, kurią jis pasirinko, kupina iššūkių, tačiau jos nekeistų į jokią kitą. Iš Radviliškio kilęs 32-ejų mokytojas šiuo metu dirba Balsių progimnazijoje ir Šiaurės licėjuje.

Jis pripažįsta, kad jaunų ir motyvuotų mokytojų labai trūksta ir drąsiai vardija, ko reikėtų, kad jie norėtų dirbti su jaunąja karta. Pats pedagogiką atradęs dar studijų metais, Mantas sako, kad norint būti mokytoju reikia pašaukimo.

Viską nulėmė pirmosios pamokos

Tai, kad jo dėstomas dalykas –  geografija – yra įdomus, jis suprato dar mokykloje, todėl užtikrintai stojo į tuometį Vilniaus pedagoginį universitetą. 

„Man nuo mokyklos laikų patiko geografija, aš net neįsivaizdavau, ką galėčiau dar studijuoti.

Iki šiol gerai prisimenu praktiką, kurią atlikau savo gimtajame mieste, toje pačioje mokykloje, kurią lankiau.

Buvau ketvirtakursis, ir vesdamas pamokas supratau, kad man įdomu ne tik perteikti geografijos žinias, bet ir sudominti mokinius, juos ugdyti, motyvuoti. Vos baigęs universitetą ėmiau ieškotis darbo“, – pasakoja Mantas Karanauskas.

Abipusė pagarba – būtinybė

Pavyzdį, koks turi būti mokytojas, pašnekovas turėjo nuo mažens, mat jo mama – anglų kalbos mokytoja. Jis neslepia – visada matė, koks tai sudėtingas ir atsakingas darbas, kiek pastangų ir kantrybės, užsispyrimo reikia norint būti geru mokytoju, tačiau suprato, kad ir pats nori daryti ne tik tai, už ką gerai atlyginama, bet ir tai, kas turi išliekamąją vertę.

Mokytojas Mantas stengiasi rasti raktą į kiekvieno mokinio širdį ir motyvuoti taip, kad žinių troškimas nesibaigtų suskambėjus skambučiui.

„Mokinių yra pačių įvairiausių, tačiau aš laikausi nuomonės, kad turi būti abipusė pagarba – mokytojas turi gerbti mokinį, o mokinys – mokytoją.

Jeigu matau, kad situacija tampa konfliktinė, visada bandau pajuokauti, nukreipti temą.

Žinoma, pasitaiko, kad mokiniai nenori mokytis, tačiau visada ieškau, kaip juos sudominti.

Šiuolaikinius mokinius sudėtinga nustebinti, sužavėti, tačiau tikiu, kad mokytojo charizma ir pašaukimas visada nuginkluoja“, – aiškina pedagogas.

Metų mokytojas

Pokyčiai – mūsų pačių rankose

Manto Karanausko teigimu, norint į mokyklą pritraukti jaunų specialistų, reikia ne tik didinti atlyginimus: „Suprantu, kad atlyginimas – vienas svarbiausių kriterijų, tačiau svarbu mokytojams pasiūlyti ir tinkamas darbo sąlygas.

Pavyzdžiui, rinktis darbą mokykloje gali motyvuoti lankstesnis darbo grafikas, galimybė kelti kvalifikaciją arba gauti papildomų atostogų po 5-erių ar 10-ies darbo metų“, – įsitikinęs mokytojas.

Mokytojų trūksta ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, tokiose kaip Jungtinė Karalystė arba Vokietija, bet Mantas Karanauskas sako, kad viskas – mūsų pačių rankose.

Mokytojas – kelrodė žvaigždė mokiniui

Mantas Karanauskas, be didelių dvejonių pasirinkęs pedagogo kelią sako, kad tai – ypatingas darbas, o jauniems moksleiviams ir studentams linki save atrasti būtent pedagogo kelyje: „Nesudvejosiu sakydamas, kad mokytojas po šeimos yra svarbiausias, galintis ugdyti augančio žmogaus gebėjimus ir kompetencijas.

Kai kuriems mokytojas tampa kelrode žvaigžde, padedančia ne tik mokytis, bet ir atrasti tam tikrus gyvenimo kelius ir pasirinkimus.“

Būk mokytojas – būk ateitis

Su šūkiu „Būk mokytojas – būk ateitis“ pasitinka Švietimo ir mokslo ministerijos tinklalapis www.mokysiu.lt.

Stojantieji į pedagogiką čia ras visą reikalingą informaciją apie tai, ko gali prireikti, nusprendus studijuoti pedagogiką. Taip pat tinklalapyje pateikiama informacija apie stipendijas studijuojantiesiems prioritetinėse studijų programose.

Įstojusieji į valstybės finansuojamas bakalauro pedagogikos studijas bei pedagogikos gretutines studijas turės galimybę kas mėnesį gauti 357,5 eurų (6,5 BSI) dydžio stipendiją, o paskutiniame kurse stipendija gali siekti iki 605 eurų (11 BSI). Plačiau: www.mokysiu.lt.