Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Prof. R. J. Nadišauskienė: mitas

Prof. R. J. Nadišauskienė: mitas, kad COVID-19 vakcina gali sukelti nevaisingumą

Siekiant apsaugoti nėščiąsias, jos neturėtų būti atskirtos nuo vakcinavimo procesų, tačiau kiekvieną kartą joms rekomenduojama pasitarti su gydančiu gydytoju ir priimti individualų sprendimą, ar skiepytis COVID-19 vakcina.

Tai pabrėždama Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Jolanta Nadišauskienė teigia, kad COVID-19 infekcija – pavojinga nėščiosioms. „Nėštumo metu dėl fiziologinių pokyčių moterims pasunkėja kvėpavimo funkcija, o susirgus COVID-19 liga, kvėpavimo sistema dar labiau apsunkinama, todėl gali kilti sunkių komplikacijų. Taip pat nėščiai moteriai užsikrėtus šia infekcija, padidėja persileidimo tikimybė“, – sako profesorė. 

Anot jos, skiepytis COVID-19 vakcina yra saugu ir rekomenduojama visiems. Įvairios tarptautinės sveikatos organizacijos ir Lietuvos akušerių ginekologų draugija rekomenduoja COVID-19 vakcina skiepytis moterims, planuojančioms pastoti. Šių moterų skiepijimas neturėtų skirtis nuo bendros populiacijos skiepijimo. 

Moksliniais duomenimis, saugu skiepytis ir poroms, pradėjusioms pagalbinio apvaisinimo procedūras. Pasireiškus šalutiniams COVID-19 reiškiniams, tokiems kaip karščiavimas, kaulų laužymas ar raumenų skausmai, šioms poroms galima kelias dienas atidėti pakartotinas pagalbinio apvaisinimo procedūras.

„Kol kas nėra aiškių nurodymų, kada nėščiosioms galima skiepytis. Kiekviena moteris tai turėtų aptarti su jos nėštumą prižiūrinčiu gydytoju. Rekomenduojama atsižvelgti į infekcijos plitimą bendruomenėje, į tai, ar moteriau darbe yra padidėjusi rizika užsikrėsti COVID-19 liga. Taip pat svarbu atsižvelgti į nėščiosios gretutinius susirgimus, pavyzdžiui, cukrinį diabetą, antsvorį, širdies ir kraujagyslių ligas, hipertenziją. Sergantiesiems šiomis ligomis padidėja rizika susirgti sunkios formos COVID-19 liga. 

Kontraindikacijų, dėl kurių skiepytis nėščiosioms negalima, nėra. Manoma, kad ateityje COVID-19 vakcina moterys bus skiepijamos taip pat, kaip ir gripo vakcina, kuri šiuo metu rekomenduojama viso nėštumo metu. Taip pat nėščiąsias reikėtų skiepyti pagal vakcinų gamintojo nurodytą tvarką ir intervalus“, – primena prof. R. J. Nadišauskienė. 

Papildydama ji dar sako, jog aiškių rekomendacijų, kurią nėštumo savaitę būsimai mamai reikėtų skiepytis, nėra. Pasaulinė akušerių ir ginekologų organizacija rekomenduoja skiepytis visoms nėščioms moterims. Remiantis tyrimų duomenimis, paskiepytoms nėščioms moterims didesnių komplikacijų nebuvo, o persileidimų neužfiksuota daugiau nei bendroje populiacijoje.

Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovės teigimu, visos šalutinės reakcijos, kurios gali pasireikšti nėščioms moterims, yra tokios pačios kaip ir kitiems paskiepytiems žmonėms. Pati sunkiausia šalutinė reakcija (tačiau itin reta) – krešulių susidarymas. Bet tokių komplikacijų nėščiosioms nebuvo pastebėta, nors joms padidėjęs kraujo krešėjimas pasireiškia dažniau. 

COVID-19 vakcina rekomenduojama skiepytis ir žindinančioms moterims. Šalutinių reakcijų ir komplikacijų dėl to pasireikšti neturėtų. Pasiskiepijus vakcina apsaugos ne tik mamą, bet ir naujagimį, kurio imuninė sistema dar ne tokia stipri. Antikūnai į jo organizmą pateks su motinos pienu.

Mano išsaugoti straipsniai