Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Pilateso mankšta vaikams: trenerės patarimai

Pilateso mankšta vaikams: trenerės patarimai, į ką atkreipti dėmesį

Body Control Pilates instruktorė Gintarė Motiekaitienė ilgokai mąsto paklausta, ar yra vaikų, kuriems pilateso treniruotės nebūtų naudingos. „Ko gero, nėra, – sako trenerė, – juk pilatesas tuo ir ypatingas, kad yra absoliučiai universalus: pratimai gali būti palengvinami ir pasunkinami priklausomai nuo kiekvieno fizinių galimybių. 

Apie šios mankštos naudą trenerė Gintarė Motiekaitienė gali pasakoti ilgai ir išsamiai. Tad kokie gi pilateso privalumai jį išskiria iš kitų mankštų ir kokiems vaikams jis tinka labiausiai?

Taisyklingos kūno padėties beieškant

Jei reiktų paminėti vieną ir svarbiausią aspektą, kuo pilatesas naudingas vaikams, Gintarė išskirtų taisyklingos laikysenos formavimą ir jos įsisąmoninimą. Daromi pratimai yra daugiaplaniai, visomis stuburo judėjimo kryptimis ir veikia kelias raumenų grupes. Tiek suaugę, tiek vaikai yra linkę kai kuriuos raumenis įtempti labiau nei kitus ir tokiu būdu formuojasi ydingi įpročiai, vedantys prie netaisyklingos laikysenos. Pilateso metu siekiama pakoreguoti tą kūnui įprastą, bet netaisyklingą būseną: mėginama atpalaiduoti persitempusius ir labiau įdarbinti nepakankamai naudojamus raumenis. Išbandomos įvairios kūno padėtys, kurios žmogui ilgainiui gali pasirodyti patogesnės už įprastas, bet visgi netaisyklingas. 

Naudinga smuikininkams ir tenisininkams

Treniruotėse daug dėmesio skiriama saugumui, atsižvelgiama į kūno pojūčius ir būsenas, todėl vaikai sportuoja nedidelėse grupėse, kad būtų galima skirti laiko kiekvienam. Pilatesą galima net įvardinti kaip savotišką taisyklingos laikysenos mokyklą, kai pamažu įsisavinama, koks kūno padėties, kvėpavimo, judėjimo modelis yra tinkamas konkrečiu momentu ir stengiamasi tas žinias pritaikyti kasdienybėje. Pavyzdžiui, kitų sporto šakų, kur yra didesnė traumų tikimybė, jei kūno padėtis netaisyklinga, treniruotėse. Taip pat instruktorė pastebi, kad pilatesas itin naudingas vaikams, užsiimantiems veiklomis, kurių metu atliekami besikartojantys judesiai, daugiausiai įtraukiantys tik vienos kūno pusės raumenis. Tarkime, žaidžiantiems tenisą ar grojantiems smuiku. 

 

Per judesį pailsėti ir stiprėti

Raumenys stiprinami be didelės įtampos, giliai kvėpuojant, koncentruojant dėmesį į tą judesį, kuris tuo metu daromas, todėl natūraliai ateina nusiraminimo ir atsipalaidavimo būsena. Gintarė sako ne kartą girdėjusi iš vaikų, ypač paauglių, kad jie ateinantys į treniruotę pavargę po pamokų, o išeina iš jos vėl kupini jėgų. Taip yra todėl, kad pilateso metu atpalaiduojami įsitempę raumenys ir kartu su jais atslūgsta įtampa, nuovargis. Taip pat lavinama koordinacija, gerėja medžiagų apykaita, stiprėja imunitetas. Pilatesas itin tinka vaikams, turintiems plokščiapadystę, šleivapadystę ar kitas kojų, krūtinės deformacijas, stuburo iškrypimus. Tokiais atvejais naudingos individualios treniruotės.

Vien judesio neužtenka, reikia pabendrauti

„Aišku, su vaikais dirbame kiek kitaip nei su suaugusiais, – sako Gintarė – pati vaiko prigimtis diktuoja treniruotės eigą. Kad ir kaip būtų sveika ir naudinga lankstytis, gryno judesio treniruotėje yra ne daugiau nei 45 minutės, antraip vaikai tiesiog ims nuobodžiauti. Visa kita – bendravimas, pažintinių knygų apie žmogų, jo sandarą vartymas ir net piešimas. „Kartą po pradinukų treniruotės paprašiau vaikų nupiešti žmogų ir viena mergaitė pasakė, kad nemoka žmogaus, tik šunį. Tuomet piešėme šuniuką ir aiškinomės, iš kokių kaulų, raumenų sudėtas ir kaip sujungtas šis gyvūnas“ – juokiasi instruktorė, prisimindama darbo su vaikais subtilybes. Kad vaikai neprarastų susidomėjimo, ir treniruočių dinamika paprastai būna judresnė nei suaugusių. 

Trenerės Gintarės vedamos pilateso mankštos 7-10 metų vaikams vyksta trečiadieniais ir šeštadieniais Šeimos ir asmens saviugdos centre BENDRAKELEIVIAI, Vilniuje. Daugiau informacijos ČIA.  

Parengė Giedrė Pūrienė

Mano išsaugoti straipsniai