Sveikatos apsaugos specialistai penktadienį perspėjo Europą būti pasirengusia susidurti su pavojinga beždžionių raupų viruso atmaina, kuri Kongo Demokratinėje Respublikoje pražudė šimtus žmonių, praneša AFP.
Didina vakcinų gamybą
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paragino farmacijos įmones padidinti vakcinų gamybą, o Kinija rengiasi tikrinti keliautojus, ar šie neserga beždžionių raupais po to, kai pavojingesnis viruso variantas pirmą kartą buvo užfiksuotas už Afrikos ribų – Švedijoje ir Pakistane.
Prancūzijos premjeras Gabrielis Attalis pareiškė, kad jo šalis yra „aukščiausio lygio parengtyje“ ir pristatys naujas rekomendacijas keliaujantiems į rizikos zonas.
Beždžionių raupus sukelia iš gyvūnų žmonėms perduodamas virusas, tačiau liga gali plisti tarp žmonių per artimą fizinį kontaktą.
Ligos požymiai – karščiavimas, raumenų skausmai ir bėrimas.
I-ojo tipo raupai
PSO trečiadienį paskelbė pasaulinę ekstremalią visuomenės sveikatai situaciją dėl greito I-ojo tipo („Clade 1b“) beždžionių raupų viruso plitimo.
Tai padaryta po to, kai pavojingesnio tipo virusas ėmė plisti iš Kongo Demokratinės Respublikos į kitas Afrikos valstybes.
PSO taip pat paragino gaminti daugiau vakcinų nuo šios ligos, o valstybes turinčias vakcinų atsargų pasidalinti jomis su šalimis, kur užfiksuotas ligos protrūkis.
JAV ketina perduoti 50 000 vakcinos dozių Kongo Demokratinei Respublikai, o Prancūzija nusiųs vakciną valstybėms susiduriančioms su šio viruso rizika.
Danų farmacijos bendrovė „Bavarian Nordic“ ketvirtadienį pranešė galinti pagaminti 10 mln. vakcinos dozių iki 2025 m., bet tam reikia sudaryti sutartis.
Stokholme įsikūręs Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) paskelbė, kad Europai pavojus mažas, bet perspėjo, kad atvejų nustatymui bus svarbus veiksmingas stebėjimas, laboratoriniai ir epidemiologiniai tyrimai, ir kontaktų atsekimo pajėgumai.
Vis dėlto, ECDC direktorė Pamela Rendi-Wagner teigė, kad dėl artimų ryšių tarp Europos ir Afrikos reikia pasiruošti tam, kad Europa susidurs su daugiau atvežtinių I-ojo tipo beždžionių raupų viruso atvejų.