Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Jaunų žmonių priklausomybė

Tyrimas, kuris atskleis mokinių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo situaciją

Šiais metais lapkričio 13–29 d. Vilniaus miesto mokyklose vykdomas trečiasis „Planet Youth“ tyrimas, kurio duomenys atskleis sostinės paauglių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo situaciją ir padės efektyviai taikyti prevencines priemones Vilniaus mieste.

Sostinėje įgyvendinamas „Planet Youth“ modelis paremtas sėkminga Islandijos patirtimi, jis skirtas jaunų žmonių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui sumažinti ir sveikai aplinkai pozityviam jauno žmogaus vystymuisi kurti, dėmesį skiriant keturioms pagrindinėms jauno žmogaus aplinkoms: šeimai, bendraamžiams, mokyklai ir laisvalaikiui.

„Planet Youth“ modelio principais ir filosofija pagrįstas ne tik šis tyrimas, bet ir miesto tarybos patvirtinta psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos strategija, jos įgyvendinimo veiklų planai, kuriems skiriamos didelės lėšos. Dalyvavimas tyrime atveria duris gauti metodinę visuomenės sveikatos biuro specialistų, užsienio ekspertų pagalbą, taip pat dalyvauti savivaldybės remiamose prevencinėse veiklose, kurios orientuotos į bendras iššūkių keliančias šios temos sritis“, – teigia Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.

Didėjantis paauglių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas ne tik kelia visuomenės susirūpinimą, bet ir skatina stigmą. Svarbu prisiminti, kad dažniausiai paauglystėje dėl įvairių vidinių ir aplinkos veiksnių išauga žmogaus polinkis eksperimentuoti.

Psichoaktyviųjų medžiagų prevencijos modelis pirmiausia orientuotas į artimą jaunuolio aplinką

Vietoj dėmesio sutelkimo į vėlesnes individualias intervencijas, taikant „Planet Youth“ modelį siekiama pačios socialinės aplinkos, kurioje auga ir bręsta jaunimas, pokyčio.

„Vilnius sveikiau“ l. e. p. direktorė Aurelija Šiautkulienė akcentuoja: geroji islandų praktika parodė, kad kurdami sveikatai palankesnę ir bendruomeniškesnę aplinką skatiname formuotis jaunas asmenybes, kurioms būdinga mažiau rizikinga elgsena.

„Tėvai ar globėjai atlieka vieną esminių vaidmenų formuojantis jaunuolio vertybėms, įsitikinimui ir elgesiui, todėl šeimoje itin svarbu kalbėtis apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą. Susiduriame su situacija, kai tėvai apskritai vengia pradėti pokalbį su paaugliu apie psichoaktyviąsias medžiagas, tarsi norėdami apsaugoti vaiką, tačiau tuomet jaunuolį gali pasiekti klaidinga informacija. Kitais metais informaciją apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją skleisime ugdymo įstaigų bendruomenėse, kviesime tėvus į paskaitas ir dirbtuves, kad kartu kurtume palankią ir saugią jauno žmogaus aplinką“, – teigia A. Šiautkulienė.

Ankstesni tyrimai atskleidė tiesioginį ryšį tarp jaunuolio socialinės aplinkos ir vartojimo

Esminė modelio taikymo dalis – reguliarus, kas dvejus metus vykstantis tyrimas, kurio metu apklausiami Vilniaus miesto 10 klasių mokiniai. Šis tyrimas suteikia žinių apie jaunų žmonių psichikos ir fizinę gerovę, leidžia įvertinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimą, nustatyti rizikos ir apsaugos veiksnius.

Ankstesnių metų (2020 m. ir 2022 m.) tyrimai atskleidė, kad sostinės jaunuolių socialinė aplinka (šeimos ryšiai, santykiai su bendraamžiais, mokyklos aplinka ir laisvalaikis) turi tiesioginės įtakos jų polinkiui vartoti psichoaktyviąsias medžiagas. Tyrimų rezultatai rodo, kad Vilniuje gyvenantys jaunuoliai, kurie sunkiau gauna šilumos ir palaikymo šeimoje, nemato prasmės mokytis, turi silpnesnius ryšius su bendraamžiais, neturi struktūruoto laisvalaikio, yra labiau linkę vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, palyginti su tais, kurie šių sunkumų patiria mažiau.

Tyrimas padės planuoti efektyvias prevencines priemones

Nuo modelio taikymo pradžios „Planet Youth“ tyrimas buvo atliekamas du kartus: 2020 m. (58 ugdymo įstaigose) ir 2022 m. (55 ugdymo įstaigose) lapkričio mėnesiais. Šiuo metu Vilniaus miesto mokyklose vyksta trečiasis tyrimas, į kurį sutiko įsitraukti 62 Vilniaus miesto mokyklos.

Gauti tyrimo duomenys bus analizuojami 8–9 savaites, tuomet rezultatais bus dalijamasi su visomis tyrime dalyvavusiomis mokyklomis, Vilniaus miesto savivaldybe ir visuomene.

Tyrimas padės ne tik geriau pažinti miesto jaunimą, suprasti jų poreikius ir problemas, bet ir operatyviai reaguoti į besikeičiančias tendencijas, įgyvendinti poreikius atliepiančias prevencines priemones, įtraukiant artimiausius jaunų žmonių aplinkos suaugusiuosius.

Kitais metais „Vilnius sveikiau“ sieks stiprinti mokyklos bendruomenės pasirengimą taikyti psichoaktyviųjų medžiagų prevencijos priemones, didinti ugdymo įstaigų darbuotojų kompetenciją, skatins į šį procesą įtraukti tėvus ir organizuoti mokymus, kurie padėtų stiprinti šeimos ryšį. Siekdama gerinti jaunimo sveikatą ir gerovę, „Vilnius sveikiau“ komanda organizuos pirmąją „Planet Youth“ konferenciją Vilniuje ir vykdys socialinę kampaniją.

„Vilnius sveikiau“ tęs ir Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimą. Ji skirta 12–18 m. eksperimentuojantiems, pabandantiems arba nereguliariai alkoholį, kitas psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką) vartojantiems jaunuoliams. Programa siekiama motyvuoti jauną žmogų keisti savo elgesį, suabejoti turimomis psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žiniomis, informuoti apie žalą ir pasekmes. Be to, „Vilnius sveikiau“ reguliariai organizuoja tėvystės įgūdžių ugdymo programą su vaikų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu susidūrusiems tėvams ir teikia individualias psichologo konsultacijas jaunuoliams (nuo 11 m.) ir suaugusiesiems (nuo 16 m.).

Daugiau informacijos apie „Vilnius sveikiau“ Vilniaus mieste įgyvendinamą Islandijos paauglių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos modelį „Planet Youth“ rasite čia: https://vilniussveikiau.lt/lt/paslaugos/projektai/planet-youth/

„Vilnius sveikiau“ parengė tėvams skirtas rekomendacijas, galinčias padėti kalbėtis su paaugliais apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą.

Mano išsaugoti straipsniai