Tikriausiai, ir jums teko atsidurti panašioje situacijoje, kai mažylį liečia ar nori pabučiuoti svetimi ar nelabai artimi jums žmonės. Kaip sureaguoti į tokią situaciją? Iš vienos pusės, jums tai nemalonu, iš kitos – nesinori įžeisti lipšnių tetulių.
Iš Raimondos klausimo:
“Susitikus su tetom, jos visada puola bučiuoti mano vaiką į lūpas. Žinau, kad tai nehigieniška, bet kaip joms gražiai pasakyti, kad nebučiuotų? Nenoriu jų įžeisti, tačiau tai man nepriimtina”.
Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė.
Miela Raimonda, suprantu jūsų dilemą: norisi apsaugoti savo vaiką ir neįžeisti tetų, kurioms taip ir norisi išbučiuoti mažutėlį. Jūsų ramus, pagarbus elgesys šioje situacijoje yra labai svarbus (vaikai mokosi stebėdami). Nežinau jūsų vaiko amžiaus, bet net ir pats mažiausias kūdikėlis turi teisę į privatumą.
Jei kalbame apie kūdikį, drąsiai galite jį saugoti nuo, jūsų akimis žiūrint, per artimo kontakto (labai patogu nešiotis vaiką nešioklėje, laikyti jo rankytes, kad praeiviai nečiupinėtų). Arba prašyti svečių, prieš paimant jį ant rankų, nusiplauti rankas, juk kūdikis savo rankytes dedasi į burną. Ir pan.
Jei vaikas jau paaugęs, kalbėkitės su juo apie tai, kaip, jūsų manymu, dera sveikintis su svečiais. Pavyzdžiui, paduodame ranką, sakome „Laba diena” arba tik per atstumą pasisveikiname. Paaiškinkite jam, kad artimam žmogui (mamai/tėčiui/sesei) ir skruostą galima pabučiuoti. Įvairiausios tetulės gali taip pat norėti jį išbučiuoti, bet jis turi teisę atsisakyti tokio kontakto. T.y. vaikas gali muistytis, stengtis ištrūkti iš tetulės glėbio.
Jūs, kaip jo mama, tokią vaiko kūno kalbą tetulėms išverskite: „Joriui nepatinka, kai jį bučiuoja. Jūs geriau duokite jam penkis. O, koks garsus pliaukšt.” Darykite tai žaismingai, be įtampos, tetulės turėtų sureaguoti teigiamai.
Žaisti patinka ir mažam, ir dideliam. Jeigu vaikas jau kalbantis, mokykite jį drąsiai atstovauti savo poreikius. Žinoma, su visa derama pagarba kitam žmogui.
Linkiu džiugaus bendravimo.