53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Interviu su odontologe: kokia dantų pasta yra geriausia?

Interviu su odontologe: kokia dantų pasta yra geriausia?

Kuri dantų pasta vaikui yra vertingesnė: su skoniu ar be jo? Kodėl medikai siūlo naudoti pastas su fluoru, o žmonės to baiminasi? Į šiuos ir kitus klausimus apie dantų pastas atsako odontologė Dovilė Žemgulytė.

Nuo kokio amžiaus vaikams reikalinga pasta, o iki kada galima valyti dantukus tik su vienu šepetėliu?

Dantų pasta su fluoru vaikui dantukus reiktų pradėti valyti tada, kai stebimi išdygę keturi viršutiniai kandžiai. Iki trejų metų amžiaus vaikams rekomenduojama naudoti pastas, turinčias iki 500 ppm fluoro. Kiek fluoro turinčias dantų pastas naudoti dar vyresniems vaikams, įvairių gydytojų nuomonė skiriasi. Paaugliams rekomenduojama naudoti pastas su 1000ppm fluoro. Jei kariozinis procesas aktyvus, didelis karieso rizikos laipsnis, galima patarti vartoti pastas, turinčias daug fluoro (1450ppm). Fluoro kiekis dažniausiai nurodomas prie pastos sudėties.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Lietinių tortas: lengvai pagaminamas ir labai skanus
Skaitytojos istorija: trečią vaiką gimdysiu Izraelyje

Paaiškinkite, kuo dantų pasta be fluoro skiriasi nuo dantų pastos su fluoru, ir kokio amžiaus vaikams kokia yra tinkama?

Nuolat vartojant fluoro turinčią dantų pastą mažinama dantų ėduonies atsiradimo tikimybė 25-40 procentų. Vis dėlto reiktų stebėti, ar vaikas nenuryja pastos. Naudojant per daug fluoro preparatų gali išsivystyti dantų fluorozė.

Tėvai baiminasi, kad iki dvejų ar trejų metų vaikas nemoka pats išspjauti pastos, išskalauti burnos, todėl tam amžiui renkasi pastą be fluoro, nes tiki, kad ją nurijus vaikui nieko nenutiks. Kaip pakomentuotumėte tokį sprendimą?

Mažiems vaikams, nemokantiems išspjauti, reiktų naudoti nedidelį pastos kiekį – kaip vaikučio mažojo pirščiuko nagelis. Tą pastą reiktų įtrinti į šepetėlį ir tik tuomet valyti dantukus.

Kurios pastos yra geresnės vaikams: kurios yra neutralaus skonio, ar kurios kvepia braškėmis/avietėmis ir pan?

Reikšmingo skirtumo ar pasta su skoniu, ar be skonio, nėra. Vienas iš svarbiausių aspektų kalbant apie dantų pastas su skoniu yra tai, ar vaikas nevalgo malonaus skonio dantų pastos. Pastebėjus, kad vaikas valgo tokią pastą, ją reiktų pakeisti neutralia. Suvalgius didelį kiekį pastos galima apsinuodyti.

Nuo kokio amžiaus vaikams tinkamos dantų pastos tokios, kurias naudoja jų tėvai?

Sunku atsakyti į šį klausimą, nes nėra aišku kokias būtent pastas naudoja tėvai – gal jie naudoja balinančias ar periodonto ligoms gydyti taikomas pastas? Jeigu jie naudoja įprastas suaugusiųjų dantų pastas, neskirtas gydymui, reikia atminti, kad suaugusiesiems skirtose pastose esantis fluoro kiekis įvairuoja – dažniausiai siekia 1000ppm ir daugiau.

Ar tiesa, kad prie dantų pastos “dantys pripranta”, ir tada ji nebeveikia, todėl reikia keisti pastą į kitokią, nenaudoti nuolat vienos?

Jei yra naudojamos gydomosios pastos, kurių sudėtyje antimikrobinių medžiagų, tuomet yra patartina jas pakeisti baigus gydymo kursą. Jei naudojamos paprastos pastos, tokie apribojimai negalioja.

Kam skirti dantų skalavimo skysčiai: ar kasdienei priežiūrai, ar tik kai yra problemų? Nuo kokio amžiaus juos naudoti vaikams?

Į skalavimo skystį reiktų žiūrėti kaip į tam tikrą medikamentą ir naudoti jį esant indikacijų, pavyzdžiui, po danties šalinimo, po profesionalios burnos higienos ir kt. Dėl skalavimo skysčio naudojimo vaikui reiktų pasitarti su savo gydytoju – odontologu.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo “TAVO VAIKAS” prenumeratą.

Mano išsaugoti straipsniai