Vitaminai yra vieni pagrindinių vaiko sveikatos ir energijos šaltinių. Vaistinių tinklo „Eurovaistinė” farmacininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad yra vos vienas sezonas metuose, kai galima svarstyti, verta vaikui siūlyti vitaminus ar ne, visu kitu metu tėvai gali būti tikri, kad su maistu vaikas gauna ne visą jam būtinų vitaminų kiekį.
„Tik vasarą mes galime būti ramūs, kad jeigu vaikas atostogauja pas senelius kaime, o ten gausus uogų, daržovių derlius, jam vitaminų tikrai užtenka. Augančiam vaiko organizmui būtini gerai subalansuoti vitaminai ir mikroelementai, ypač vėlyvo rudens, žiemos ir pavasario laikotarpiais”, – sako vaistininkė E. Ramaškienė.
Net maitinantis subalansuotai, retai vaikai suvalgo pakankamai vaisių ir šviežių daržovių. „Tėvai dažnai yra linkę vaikams leisti užkandžiauti nesveiku maistu, todėl neretai vietoje obuolio ar kokio kito vaisiaus jie renkasi saldumynus”, – teigia farmacijos specialistė.
Nepamiršti ir mikroelementų
Kalbėdama, į kuriuos vitaminus reikėtų labiausiai koncentruotis, specialistė sako, kad patiems mažiausiems aktualiausi A, C ir D vitaminai. Nustatyta, kad netgi maitinanti kūdikį mama kartais pati stokoja vitaminų ir kai kurių mikroelementų kūdikis negauna net su mamos pienu. Vyresniems prisideda vitaminai B ir E bei mineralai.
„Mineralinės medžiagos – makro mineralai – kalcis, fosforas ir kalis, tai statybinė medžiaga kaulams, kiti mineralai reikalingi labai mažais kiekiais. Gali pritrūkti jodo, cinko, šiais laikais tiek vaikams, tiek suaugusiems labai dažnai pritrūksta geležies. Taip yra, nes užkandžiaujame netinkamai, dažnai vietoje džiovintų vaisų, riešutų, pasirenkame mažavertį užkandį ir ilgainiui tai atsiliepia sveikatai”, – kalba farmacijos specialistė.
Anot vaistininkės, svarbu, kad augančiam vaikui nepritrūktų kalcio ir magnio, kurie yra itin reikalingi gerai kaulų ir dantų struktūrai palaikyti. Taip pat svarbūs yra ir geležies preparatai, o geram viso organizmo vystymuisi – Omega-3.
Vitaminų trūkumą rodo skirtingi simptomai
Kiekvieno vitamino trūkumą išduodantys simptomai yra skirtingi. „Pavyzdžiui, vitamino A trūkumą signalizuoja šerpetojanti oda, pūlinukai, gleivinės išsausėjimas, nuovargis ir regos sutrikimai, kuomet prastai matoma tamsoje arba prieblandoje. Tik turiu pastebėti, kad duoti vieną vitaminą A nerekomenduojama. Vitamino D trūkumo simptomai kiek kitokie – vaikas dažnai jaučiasi pavargęs, irzlus, skundžiasi kaulų ir raumenų skausmais, sutrinka miegas, vaikas tampa pasyvus”, – pasakoja pašnekovė.
Jeigu vaiko organizmui trūksta vitamino C, tai išduoda nuovargis, kraujosruvos, sutrikęs vystymasis, dantenų kraujavimas ir dažnas sergamumas peršalimo ligomis. Vitamino B trūkumas pasireiškia padidėjusi jautrumu, dirglumu ir nervų sistemos sutrikimu.
„Jeigu trūksta geležies, bus pabalę lūpos, veidas, gali lūžinėti, slinkti plaukai, atsiranda poreikis valgyti nevalgomus dalykus – dantų pastą, molį, kreidą, ledukus, krakmolą. Tai ženklas, kad organizmui labai trūksta geležies ir būtinai reikėtų kreiptis į pediatrą, kad jis atliktų tyrimą ir subalansuotų mitybą”, – rekomenduoja vaistininkė.
Dažnai vaikams lūžinėja ir trūkinėja rankų ir kojų nagai, tai reiškia, kad trūksta kalcio. Vadinamas „nagų žydėjimas”, kai ant nago atsiranda baltos dėmelės ar taškeliai, dažniausiai atsiranda paauglystėje. Tai ženklas, kad trūksta cinko – jis svarbus imuninei sistemai.
Jeigu trūksta kalcio ir magnio pasikartoja mėšlungis. Jeigu trūksta vitamino B, padidėja jautrumas, galimas net širdies sutrikimas.
Koks vitaminų kiekis yra optimalus?
„Vartojant polivitaminus jų perdozuoti negalima. Noriu priminti tėvams, kad vitaminai nėra saldumynai, ir jų padauginti negalima, vartoti tiek, kiek nurodo specialistas. Ypač tai svarbu kalbant apie vitaminus C ir D”, – perspėja vaistininkė.
Norint apsieiti be vitaminų, vaisių ir daržovių per dieną vaikai turėtų suvalgyti 3-5 porcijas. „Dauguma vaikų nemėgta nei vaisių, nei daržovių, todėl palaikyti jų subalansuotą mitybą tėvams gali būti sudėtinga, todėl kasdieniu įpročiu turėtų tapti vitamino vartojimas iš karto po pusryčių”, – pabrėžia vaistininkė.
Farmacijos specialistės teigimu, vitaminus vaikams reiktų rinktis atidžiai, apgalvojant visas priežastis, kokie vitaminai labiausiai tiktų būtent jūsų vaikui.
„Patariame rinktis pagal amžių. Dažniausiai iki 3 metų vaikams duodami skysti papildai, kad vaikas neužspringtų. Iki vienerių metų vitaminus skirti gali tik gydytojas, tėvams nereikėtų patiems nuspręsti ir pirkti. Nuo 3 metų galima rinktis tiek skystus, tiek kramtomus vitaminus”, – aiškina Elvyra Ramaškienė.
Jeigu vaikui nustatyta alergija, vitaminuose neturėtų būti dažiklių, skonio priduodančių medžiagų. Dažnai alergijas sukelia ir B grupės vitaminai, bičių produktai bei vitaminas C, tad kiekvienu atveju rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.