Sloga, deja, vaikus auginančiose šeimose yra dažna viešnia namuose. Neverta į ją numoti ranka ir manyti, neva negydoma ji praeis per septynias dienas, o gydoma – per savaitę.
Kas dažniausiai sukelia slogą?
Dažniausia priežastis – tai rinovirusai, taip pat bakterijų sukeliamos ligos, kurių būdingas požymis – sloga. Dažnai patys atpažinti slogos kaltininko nesugebame, ir, pavyzdžiui, atsiradusią ne dėl peršalimo, o sukeltą alergenų gydome netinkamai. Negydomos ar netinkamai gydomos slogos komplikacijos gali būti rimtos.
Virusų ar bakterijų sukelta sloga greitai nepraeina. Jei iš nosies pradėjo tekėti „upeliai“ ar ji užsikimšo, vaikas sloguoja apie septynias dienas, gali pakilti temperatūra. Vėliau sloga tirštėja, išskyros gali pasidaryti gelsvos ar žalsvos spalvos ir pamažu ima rimti. Virusų sukeltai slogai būdingas sezoniškumas – sloguojančių padaugėja rudenį ir žiemą, kai atvėsta orai.
Sloguojančio vaiko nosį reikia kuo dažniau plauti jūros vandeniu ir padėti pasišalinti nosies išskyroms: vyresnius vaikus pamokykite išsišnypšti (užspaudus vieną nosies „sparnelį“, paskui kitą), o kūdikiui, kai sloga trukdo valgyti, žįsti ar miegoti, išvalykite nosį specialiomis tam skirtomis priemonėmis.
Alerginės slogos požymiai
Alerginė sloga prasideda netikėtai ir ruduo čia niekuo dėtas. Iš nosies staiga ima upeliu tekėti baltas, skaidrus skystis. Kartais vaiką kamuoja tik čiaudulys. Niežti, kutena nosį. Kartais čiaudulys nevargina, nosis nevarva, tik būna užburkusi, tarsi užblokuota („sausa“ sloga). Liga gali išplisti ir į akis. Tada jos peršti, ašaroja. Tam tikrą dalį mažųjų vargina sloga ir kartu bronchitas. Yra vaikų, kurie nesloguoja ir neašaroja, tačiau labai kasosi išbertą odelę.
Sezoninę alerginę slogą (pasikartoja kasmet panašiu metu) sukelia lauko alergenai: medžių, gėlių ar piktžolių žiedadulkės. Nuolatinę paskatina namų alergenai: pelėsiai, grybeliai, namų dulkės, tabako dūmai ir pan.
Jei įtariate, kad vaiką kamuoja alerginė sloga, būtinai nuveskite pas gydytoją. Jis apžiūrės mažylį, skirs tyrimus ir gydymą.
Alerginės slogos požymiai:
– Prasideda staiga;
– Nuolat užsikimšusi nosis;
– Iš nosies teka skystos, skaidrios, vandeningos gleivės;
– Priepuolinis čiaudulys;
– Niežti, ašaroja, parausta akys;
– Be temperatūros;
– Sezoninės alerginės slogos požymiai pasireiškia nuo vienos savaitės iki vieno mėnesio. Nuolatinės – bent keturias dienas per savaitę ir trunka ne trumpiau kaip vieną mėnesį;
– Alerginė sloga palengvėja atvėsus ir sudrėkus orams.
Virusų sukeltos slogos požymiai:
– Prasideda praėjus 2-3 dienoms, kai sukėlėjai pateko į gleivinę;
– Užsikimšusi nosis, dažniausiai labiau – tik viena pusė;
– Skystos išskyros iš nosies pamažu tirštėja;
– Dažnas čiaudulys;
– Neaukšta temperatūra. Kūdikiams ir vaikams gali pakilti ir iki 38 laipsnių;
– Trunka 7-10 dienas;
– Dažnesnė atvėsus orams.