Vaikai neretai skundžiasi užkietėjusiais viduriais. Kokios to priežastys ir kaip padėti kenčiančiam mažyliui?
Užkietėję viduriukai
Kai mažylis tuštinasi rečiau negu du arba tris kartus per savaitę kietomis išmatomis, panašiomis į zuikio spiras, galima įtarti, kad viduriai užkietėję. Kai išmatos tokios kietos, pasituštinti sunku ir vaikas labai verkia. Kartą skausmingai pasituštinęs, gali bijoti sėstis ant puoduko, ypač jei kietos išmatos pažeidė analinę angą ir atsirado skausmingų plyšimų. Tada, bijodamas pasituštinti, sulaiko išmatas, kurios užsilikusios tiesiojoje žarnoje dar labiau kietėja. Galiausiai vaikas nebegali kentėti ir sėdasi ant puoduko, tačiau jos pažeidžia išangę.
Jeigu kūdikis maitinamas tik mamos pienu tuštinasi kartą per savaitę, bet nekietai ir yra linksmas bei guvus, domisi aplinka ir žaidžia, nereikia baimintis, kad viduriai užkietėję. Kartais krūtimi maitinami kūdikiai retai tuštinasi, nes suvirškina visą mamos pieną. Viduriai gali užkietėti, jeigu mažylį per prievartą sodinsite ant puoduko. Vaikas pradeda jo bijoti, atsisako į jį tuštintis, sulaiko išmatas ir gali prasidėti rimtos bėdos.
Būna mažylių, kurie atsisako naudotis tualetu ne namie. Jie nesituština nei darželyje, nei svečiuose. Todėl tėvams būtina stebėti, ar mažylis tuštinasi reguliariai. Įprastai tirštą maistą valgantis kūdikis ir vyresnis vaikas turėtų tuštintis kasdien arba kas antrą dieną nekietomis išmatomis.
Pagalba vaikui, kurio viduriai užkietėjo
Vaiką, kuriam, įtariate, užkietėjo viduriai, būtinai parodykite jo gydytojui. Ypač todėl, kad viduriai gali užkietėti ir dėl anatominių priežasčių. Gali gimti kūdikis, turėdamas trūkumų ar ligų, kurios paskatina užkietėti vidurius. Vienas tokių trūkumų – didelė storoji žarna. Svarbu žinoti, kad kuo anksčiau pradėsite gydyti užkietėjusius vidurius – tuo geriau. Kai vaikas pradeda „tepti“ išmatomis kelnaites, tikimybė pasveikti siekia tik apie 45 proc. Dažniausiai tokių bėdų turi 4–5 m. ir vyresni vaikai, kurių viduriai nuolatos užkietėję. Susiformavę žarnyne išmatų akmenys gali užimti visą storosios žarnos tūrį ir sukelti jos nepraeinamumą. Būna, kad dėl pilvo skausmo mažylis patenka į ligoninę, o ten paaiškėja, kad šio skausmo priežastis yra užkietėję viduriai. Gali ne tik skaudėti pilvuką, bet krėsti šaltis, pakilti temperatūra.
Mažylį, kuriam viduriai užkietėjo pirmą kartą ir jis verkia, sėdėdamas ant puoduko, labai svarbu padrąsinti, kad neišsigąstų ir jam neįstrigtų į atmintį, kaip skausminga gali būti tuštintis. Jeigu matote, kad negali „pakakoti“, susiruošusio tai daryti išangę sutepkite vazelinu, prilaikykite užpakaliuką, kad nesuplyštų išeinamoji anga ir kuo mažiau skaudėtų. Taip pat labai svarbu sureguliuoti mitybą, neduoti vaikui vidurius kietinančių produktų. Kartais, kai vaikas atsisako tuštintis darželyje, gali padėti psichologo konsultacija. Galbūt išsiaiškinus baimės priežastį mažylis liausis bijoti. Labai svarbu, kad vaikas nebijotų tuštintis ir iš baimės nesulaikytų išmatų.